Opis materiału
Zapraszamy do zapoznania się z działaniami, które odbyły się w szkołach w ramach drugiej edycji programu „Klimat to temat!” w semestrze letnim 2018/2019. W ramach programu przeprowadzonych zostało 5 warsztatów dla młodzieży, które miały na celu przybliżyć jej zagadnienie zmiany klimatu i przygotować do przeprowadzenia kampanii. Na warsztaty dla młodzieży ostaliśmy zaproszeni do Szczecina, Woli Chomejowej, Skrzeszewa, Zatoru, Izdebek-Kosnów oraz Prostek. Artykuł podsumowuje warsztaty i działania z 8 szkół, w których odbyły się debaty, wystawy plakatów, przemarsze z tranpsarentami mającymi na celu uświadomić lokalnej społeczności wyzwanie jakim jest zmiana klimatu; przygotowywano również gazetki ścienne poświęcone zmianie klimatu. Pozostała część warsztatów poświęcona była opracowanie planu na własną kampanię w projekcie Klimat to temat!
Po warsztatach w dniu 11 maja klasa II TW pod kierunkiem Anny Binkiewicz-Darcz oraz Doroty Jasiejko z okazji Dnia bez Śmiecenia przeprowadzilła kampanię społeczną dotyczącą uświadamiania społeczności lokalnej o skutkach śmiecenia i roli segregacji śmieci. Zdjęcia i pełen opis kampanii można zobaczyć na stronie szkoły(http://ceogr.edu.pl/?p=10330).
23 maja grupa 4-klasistów ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzeszewie wspólnie wykonała ćwiczenia dotyczące globalnego porównania emisji gazów cieplarnianych. Zaskoczyło ją, jak dużo osób mieszka w Azji i jak rozkłada się emisja CO2 na poszczególnych kontynentach. Dodatkowo wykorzystując klocki Duplo tworzyli budowlę, które pokazywały realizację poszczególnych Celów Zrównoważonego Rozwoju. Opowiadali również o realizowanych w szkole projektach dotyczących szeroko rozumianej ekologii: budowa domków dla pszczół, sadzenie roślin i dzień rowerowy. Na koniec warsztatu poinformowali, że chcą stworzyć fundację, która zajmię się zmianą świata na lepsze.







CEO, by zaplanować działania ekologiczne w swojej gminie. Zaplanowali
przeprowadzenie debaty poświęconej zmianie klimatu.

W czasie Dnia Samorządności w Szkole Podstawowej w Marianowie uczniowie i uczennice prowadzili lekcje zamiast nauczycieli. Wcześniej przeprowadzono kampanię edukacyjno-informacyjną i ogłosozno konkurs na wykonanie modelu domu, który w przyszłości będzie ograniczał skutki zmian klimatu. Czekamy na wyniki konkursu!