„Klimat to temat!” – co się działo w szkołach?

Dobra praktyka

Informacje o materiale

Data dodania: 19.10.2021

Grupa docelowa: Bibliotekarze, Nauczyciele przedmiotowi, Specjaliści w szkole, Wychowawcy

Opis materiału

Zapraszamy do zapoznania się z działaniami, które odbyły się w szkołach w ramach drugiej edycji programu „Klimat to temat!” w semestrze letnim 2018/2019. W ramach programu przeprowadzonych zostało 5 warsztatów dla młodzieży, które miały na celu przybliżyć jej zagadnienie zmiany klimatu i przygotować do przeprowadzenia kampanii. Na warsztaty dla młodzieży ostaliśmy zaproszeni do Szczecina, Woli Chomejowej, Skrzeszewa, Zatoru, Izdebek-Kosnów oraz Prostek. Artykuł podsumowuje warsztaty i działania z 8 szkół, w których odbyły się debaty, wystawy plakatów, przemarsze z tranpsarentami mającymi na celu uświadomić lokalnej społeczności wyzwanie jakim jest zmiana klimatu; przygotowywano również gazetki ścienne poświęcone zmianie klimatu. Pozostała część warsztatów poświęcona była opracowanie planu na własną kampanię w projekcie Klimat to temat!

Po warsztatach w dniu 11 maja klasa II TW pod kierunkiem Anny Binkiewicz-Darcz oraz Doroty Jasiejko z okazji Dnia bez Śmiecenia przeprowadzilła kampanię społeczną dotyczącą uświadamiania społeczności lokalnej o skutkach śmiecenia i roli segregacji śmieci. Zdjęcia i pełen opis kampanii można zobaczyć na stronie szkoły(http://ceogr.edu.pl/?p=10330).

23 maja grupa 4-klasistów ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzeszewie wspólnie wykonała ćwiczenia dotyczące globalnego porównania emisji gazów cieplarnianych. Zaskoczyło ją, jak dużo osób mieszka w Azji i jak rozkłada się emisja CO2 na poszczególnych kontynentach. Dodatkowo wykorzystując klocki Duplo tworzyli budowlę, które pokazywały realizację poszczególnych Celów Zrównoważonego Rozwoju. Opowiadali również o realizowanych w szkole projektach dotyczących szeroko rozumianej ekologii: budowa domków dla pszczół, sadzenie roślin i dzień rowerowy. Na koniec warsztatu poinformowali, że chcą stworzyć fundację, która zajmię się zmianą świata na lepsze. 

uczniowie w trakcie warsztatów
uczniowie pokazujący konstrukcje z klocków
uczeń pokazujący konstrukcje z klocków
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Prostkach zaprosiła nas na warsztaty w dniu 22 maja. Uczniowie i uczennice wzięli udział w dwóch ćwiczeniach poświęconych zagadnieniom zmiany klimatu i wypracowali własne pomysły na działania. Pierwsze ćwiczenie dotyczyło emisji CO2 na poszczególnych kontynentach, drugie rozpoczęło się od cytatu Wangari Maathai „Jesteśmy odpowiedzialni za przyszłość następnych pokoleń, wszystkich gatunków, które dziś nie mają na nią wpływu. Zmiany klimatu są wyzwaniem na skalę światową, z którym zmierzyć się muszą nie tylko nasi przywódcy, ale każdy z nas”. Uczniowie i uczennice w grupach układali puzzle o przyczynach i skutkach zmian klimatu oraz o proponowanych rozwiązaniach. 
plakat-puzzle stworzony przez uczniów
wizualizacja emisji CO2
Podczas warsztatów w Szkole Podstawowej w Izdebkach-Kosnach uczniowie i uczenice klasy V i VI wypracowali wiele pomysłów na działania w szkole.
pomysły uczniów na działania w szkole
rysunek dotyczący woskowijek
W Zatorze uczniowie i uczennice z klasy 8a spotkali się z trenerką
CEO, by zaplanować działania ekologiczne w swojej gminie. Zaplanowali
przeprowadzenie debaty poświęconej zmianie klimatu.
 
Więcej informacji o warsztatach i działaniach podjętych przez uczniów i uczennice można znaleźć na stronie szkoły: https://zsozator.pl/wydarzenia-szkoly/zmiany-klimatyczne/
Uczniowie klasy VIB i VIIB ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie wzięli udział wraz z nauczycielami Anetą Gorzką i Moniką Kurowską w realizacji ścieżki kampanii edukacyjno- informacyjnej. Zorganizowany został klimatyczny happening. Przemarsz wraz z transparentami odbył się wokół rynku miejskiego miejscowości Iłów. Odwiedzono również z promocją programu różne instytucje – Przedszkole Samorządowe, czy Bank Spółdzielczy w Iłowie. Największe zainteresowanie mieszkańców wzbudziło zgrupowanie uczniów w parku miejskim w okolicy fontanny. Mieszkańcy z dużym zainteresowaniem podchodzili chcąc dowiedzieć się czegoś więcej na temat promowanego programu ekologicznego. Z okazji Dnia Ziemi15 maja 2019 r. suczniowie i uczennice z klasy OB. I IIA w przedstawieniu o tematyce ekologiczno- przyrodniczej przybliżyli społeczności szkolnej problemy i skutki globalnego zanieczyszczenia środowiska. Scenariusz pt.”Kosmici na planecie Ziemia” bardzo trafnie ukazywał ogrom zniszczeń na naszej planecie – wymieranie gatunków roślin, zwierząt, zanieczyszczenie wód, powietrza i lasów. Ponadto uczniowie klasy VIIB przygotowali postery promujące hasła związane z programem „Klimat to temat!”.
klimatyczny happening przed szkołą
W Światowy Dzień Ochrony Środowiska Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie przygotowała działania pt. „Pokonaj Zanieczyszczenie Powietrza” .

W czasie Dnia Samorządności w Szkole Podstawowej w Marianowie uczniowie i uczennice prowadzili lekcje zamiast nauczycieli. Wcześniej przeprowadzono kampanię edukacyjno-informacyjną i ogłosozno konkurs na wykonanie modelu domu, który w przyszłości będzie ograniczał skutki zmian klimatu. Czekamy na wyniki konkursu!

Podobne materiały

Film lub webinarium

Podręcznik – od nudy do super narzędzia

Jak pracować z podręcznikiem w ciekawy i przystępny sposób. Poznaj proste metody.
Zobacz
Artykuł

Organizacja procesu dydaktycznego w oddziale przygotowawczym

Przed utworzeniem oddziału przygotowawczego (OP) należy przeprowadzić diagnozę potrzeb uczniów i analizę zasobów/kompetencji kadry.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Jak dobrze komunikować się ze sobą i innymi

Scenariusz zajęć na godzinie wychowawczej skupia się na tym, jak komunikować się z sobą i innymi z
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Jak wypełnię mój słoik? Rozmawiamy o dbaniu o...

Zajęcia dla nastolatek i nastolatków, które mają na celu zwrócenie uwagi na konieczność zadbania o swoje potrzeby.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Debata oksfordzka: człowiek wobec zmian klimatycznych i ekologicznych

Podczas zajęć uczniowie i uczennice uczą się podchodzić krytycznie do narracji na temat relacji człowieka z przyrodą
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Mit jako pozytywna narracja na przykładzie relacji człowieka...

W trakcie zajęć uczniowie i uczennice zapoznają się z greckim mitem o stworzeniu świata, a następnie napiszą
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Dbam o siebie w zgodzie z zegarem biologicznym

Ćwiczenie na temat zegara biologicznego, który dostosowuje procesy fizjologiczne organizmu do poszczególnych faz dnia i nocy.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak korzystać z mocy AI? Inspiracje i trendy...

Poznaj nieznane moce AI! Odkryj nowe, inspirujące sposoby na wykorzystanie sztucznej inteligencji do tworzenia cyfrowych opowieści, interaktywnych
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Bioróżnorodność. Formy ochrony przyrody, kl. VII-VIII

Niniejszy scenariusz zawiera lekcję poświęconą formom ochrony przyrody w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów Natura 2000.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Bioróżnorodność. Jestem częścią przyrody, kl. VII-VIII

Niniejszy scenariusz zawiera lekcję poświęconą tematowi bioróżnorodności. Scenariusz podzielony jest na dwie części: klasową i terenową.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Bioróżnorodność. Jestem częścią przyrody, kl. IV-VI

Niniejszy scenariusz zawiera lekcję poświęconą tematowi bioróżnorodności. Scenariusz podzielony jest na dwie części: klasową i terenową.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak stworzyć przestrzeń, w której dobrze się uczy?

Przyjazna i komfortowa przestrzeń szkolna sprzyja zdobywaniu wiedzy i wzmacnia współpracę.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY