Jak zmienić podejście do oceniania i zwiększyć odpowiedzialność uczniów?

FILM/Webinar

Informacje o materiale

Data dodania: 01.04.2022

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi, Specjaliści w szkole, Wychowawcy

Opis materiału

Ocenianie to element edukacji, które wzbudza różne emocje i opinie – zarówno wśród nauczycieli i uczniów, jak i rodziców. Często podchodzimy do niego w ustalony sposób. Tymczasem nawet niewielkie, dostępne dla każdego nauczyciela i nauczycielki modyfikacje w tym zakresie, mogą przynieść bardzo korzystne efekty. Jak oceniać, by motywować uczniów? Czy zmiany w sposobie oceniania mogą ułatwić nauczycielowi pracę?

Wspólnie z zaproszonymi ekspertkami: psycholożką i nauczycielkami z wieloletnim stażem, przyjrzeliśmy się temu procesowi oraz próbowaliśmy odpowiedzieć, jak taką zmianę przeprowadzić z korzyścią dla nauczyciela i ucznia. Rozmawialiśmy między innymi o tym:

  • co sprawiło, że prelegentki zdecydowały się na zmiany w sposobie oceniania swoich uczniów,
  • jak zareagowali uczniowie i uczennice i w jaki sposób udało się ich przekonać do zmian,
  • jak przeprowadziły tę zmianę stopniowo i w poczuciu bezpieczeństwa.

Naszymi gościniami były:

  • Joanna Szeluga – psycholożka, psychoteraputka. Prowadzi warsztaty, sesje coachingowe, grupy wsparcia. Opowiedziała o ocenianiu i motywacji z psychologicznej perspektywy.
  • Magdalena Grzeszkiewicz-Brzęcka – nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 15 w Koninie, trenerka w Centrum Edukacji Obywatelskiej, autorka innowacji 2021/2022 „Doceniam bez ocen”, współzałożycielka grupy facebookowej EDU_dzielnia. Podzieliła się swoim doświadczeniem z perspektywy nauczycielki oraz trenerki oceniania kształtującego.
  • Katarzyna Dacy-Ignatiuk – nauczycielka geografii w liceum z 30 letnim stażem, pracuje w Zespole Szkół nr 1 w Tychach. Opowiedziała o początkach swojej drogi, zdecydowała się na odejście od ocen w tym roku szkolnym.

Webinarium jest współorganizowane przez “Szkołę uczącą się”. „Szkoła ucząca się” to program dla dyrektorów i nauczycieli wszystkich typów i poziomów szkół, wspierający zmiany podnoszące efektywność nauczania i uczenia się. Wprowadza ocenianie kształtujące do pracy szkoły i wspiera współpracę nauczycieli w zespołach.

Program „Szkoła ucząca się” jest przedsięwzięciem realizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, które w roku 2000 zostało zainicjowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

Podobne materiały

Publikacja

Portfolio jako pomoc w kształceniu edukacji obywatelskiej

Portfolio to taki twój osobisty „zeszyt sukcesów” – miejsce, w którym zbierasz wszystko co pokazuje, czego się
Zobacz
Gra Edukacyjna

Plakat edukacyjny do pracy z Przewodnikiem KIWI

Zobacz
Publikacja

Młodzi w Akcji 2025/26. Krótki i praktyczny przewodnik...

Minipublikacja dla uczestników edycji Młodzi w Akcji 2025/26. Zawiera harmonogram, opis zadań w programie, materiały oraz propozycje
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Scenariusz o diagnozie lokalnej do wykorzystania na lekcji...

Scenariusz lekcji o diagnozie lokalnej do wykorzystania na lekcji edukacji obywatelskiej.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Karty do analizy mechanizmów manipulacji i dezinformacji

Zobacz
Materiał graficzny

Plakat do powieszenia w szkole z działaniami obywatelskimi

Plakat przedstawiający działania obywatelskie z przedmiotu Edukacja Obywatelska.
Zobacz
Film lub webinarium

Film dla zespołów uczniowskich o metodzie projektu ,,Wasz...

Film dla uczniów i uczennic o metodzie projektu.
Zobacz
Film lub webinarium

Prawo wewnątrzszkolne – między wolnością a świętym spokojem....

Statut i regulaminy – to w Twojej szkole narzędzie współpracy, czy raczej źródło konfliktów? Zobacz nagranie webinarium
Zobacz
Publikacja

Szkoła pełna nadziei

Ta publikacja pomoże w prowadzeniu zajęć, gdzie uczniowie mogą krytycznie myśleć o świecie i budować realne alternatywy.
Zobacz
Film lub webinarium

Lekcja, która oddycha. Jak zrobić miejsce dla ucznia...

Troska o ucznia jest ważna. Ale gdy przeradza się w wyręczanie – odbiera mu sprawczość i motywację.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Samorządzimy – współpracujemy i współdecydujemy o naszej klasie/szkole

Zobacz
Artykuł

Jak przygotować wystąpienie publiczne?

Materiał przygotowany z myślą o kandydatach i kandydatkach do reprezentacji Samorządu Uczniowskiego przedstawia wytyczne na co zwrócić
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY