Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie?

FILM/Webinar

Informacje o materiale

Data dodania: 29.03.2023

Grupa docelowa: Bibliotekarze, Dyrektorzy, Nauczyciele przedmiotowi, Nauczyciele świetlicy, Rodzice, Specjaliści w szkole, Wychowawcy

Opis materiału

Webinarium przybliża jak rozwijać w sobie, w dzieciach i młodzieży umiejętności, które pomogą świadomie użytkować aplikacje i gry, zachować czujność przy kontaktach online. W trakcie rozmowy, prócz zasad ekranowych, przybliżony jest temat kompetencji społeczno-emocjonalnych oraz relacji i ich wagi w dbaniu o bezpieczeństwo online i offline.

W spotkaniu wzięli udział:

Łukasz Wojtasik – ekspert do spraw bezpieczeństwa dzieci w internecie. Od 25 lat związany Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę – koordynator programu „Dziecko w Sieci”. Autor pierwszej polskiej kampanii społecznej poświęconej bezpieczeństwu dzieci online „Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie” (2004) i szeregu projektów badawczych, kampanii społecznych i programów edukacyjnych związanych z tą tematyką. Autor serii książek dla dzieci „Sieciaki”. Więcej: lukaszwojtasik.pl

Urszula Zadworna – psycholożka, socjoterapeutka, tutorka realizująca programu „Dobre Łącza”. W swojej pracy koncentruje się na wsparciu nauczycieli i uczniów. Od wielu lat prowadzi grupę dla psychologów i pedagogów szkolnych. Poszukuje kreatywnych metod pracy i twórczych rozwiązań. Pracuje w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i Szkole Podstawowej nr 3 w Wyszkowie. Prywatnie zwolenniczka dystansu do siebie i poczucia humoru.

Spotkanie prowadziła:

Katarzyna Pijanowska – absolwentka filologii polskiej, glottodydaktyczka, trenerka i edukatorka. Prowadzi warsztaty i szkolenia, jest autorką kursów internetowych i artykułów edukacyjnych. Koordynuje cykl „Odporna szkoła”, który wspiera nauczycielki i nauczycieli w codziennej pracy.

 

***

Cykl „Polub Internet Młodych” odbywa się w ramach działań „Dobre łącza” programu „Szkoła twórczych praktyk”, których celem jest bezpieczne funkcjonowanie dzieci i młodzież w świecie online (a także offline) poprzez wspieranie rozwoju kompetencji społeczno-emocjonalnych zarówno wśród uczniów i uczennicy, jak i nauczycieli i nauczycielek oraz rodziców.

***

Spotkanie opiera się na treściach z kolekcji „Dobre łącza”, która zawiera filmy i materiały edukacyjne wspierające nauczycieli i rodziców w rozwoju dzieci w wieku 7-12 lat w bezpiecznym korzystaniu z internetu poprzez wzmacnianie ich kompetencji społeczno-emocjonalnych. Kolekcja „Dobre łącza” jest elementem programu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Szkoła twórczych praktyk”.

#polubinternetmłodych

Podobne materiały

Scenariusz lub ćwiczenie

Bioróżnorodność. Jestem częścią przyrody, kl. VII-VIII

Niniejszy scenariusz zawiera lekcję poświęconą tematowi bioróżnorodności. Scenariusz podzielony jest na dwie części: klasową i terenową.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Bioróżnorodność. Jestem częścią przyrody, kl. IV-VI

Niniejszy scenariusz zawiera lekcję poświęconą tematowi bioróżnorodności. Scenariusz podzielony jest na dwie części: klasową i terenową.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak stworzyć przestrzeń, w której dobrze się uczy?

Przyjazna i komfortowa przestrzeń szkolna sprzyja zdobywaniu wiedzy i wzmacnia współpracę.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak wzmocnić relacje na zakończenie roku szkolnego

Zobacz
Film lub webinarium

Jak tworzyć bezpieczną atmosferę w szkole?

Zobacz
Publikacja

Świętuj, żeby zrozumieć

Zobacz
Film lub webinarium

„Jak tworzyć skuteczne zasady antydyskryminacyjne w szkole”

Zobacz
Publikacja

Uwikłani w wielkie narracje. Jak krytycznie myśleć o...

Publikacja powstała z myślą o uczniach i uczennicach
Zobacz
Publikacja

Zarządzanie konfliktem w szkole

Zobacz
Film lub webinarium

Jak rozpoznawać i reagować na dyskryminację w klasie?

Zobacz
Film lub webinarium

Inspiracje do działań społecznych w szkole

Zobacz
Film lub webinarium

Szkoła bez telefonów – tak czy nie?

Może zamiast winić technologię, warto spróbować zrozumieć młode pokolenie, które przecież nie zna świata bez internetu.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY