Opis materiału
Motywacja to temat pełen paradoksów, bo im więcej modeli, które mają wspierać dyrektorów w motywowaniu zespołu, tym więcej rozczarowań. Nawet najlepszy pomysł czy najrzetelniej zbadany model potrafi rozbić się na przykład o kwestie finansowe.
A może już w samym zdaniu „dyrektor motywuje” tkwi część problemu?
Podczas spotkania pokazaliśmy, jak nie tyle motywować, co tworzyć warunki, w których nauczyciele i nauczycielki będą chętniej się angażować.
Rozmawialiśmy o tym:
- Jak rozumieć motywację nauczycieli?
- Jak organizować współpracę w radzie pedagogicznej, by sprzyjała zaangażowaniu nauczycieli?
- Jak wspierać samodzielność nauczycieli i nauczycielek?
- Czym jest efekt ojcostwa/macierzyństwa i jak podzielić się nim z pracownikami?
Nasze Gościnie:
- Iwona Skiba – nauczycielka języka polskiego i języka polskiego jako obcego w Szkole Podstawowej nr 1 w Piastowie. Mentorka w Szkole Edukacji PAFW i UW i liderka Klubu SUS.
- Urszula Skrzypczak – dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Piastowie, szkoły Laboratorium SUS i szkoły praktyk Szkoły Edukacji. Autorka rozdziału „Szkolne praktyki edukacyjne, wychowawcze i dotyczące relacji” w książce „Szkoły poza horyzont” pod redakcją Jerzego Hausnera i Magdaleny Jelonek. Absolwentka i mentorka Studiów Podyplomowych Liderów Oświaty. Ukończyła Szkołę Trenerów. Dyrektor-konsultant w CEO.
- Irena Stalko – nauczycielka biologii, chemii i przyrody z pasją podchodza do swojego zawodu. Autorka innowacji pedagogicznych: „Zobacz to jeszcze raz” i „Drzewa, ludzie, historia” oraz wielu innych projektów. Realizowała liczne granty. Aktywna liderka w działaniu Całościowy rozwoju szkoły.
- Eliza Wróblewska-Hencel – polonistka i logopedka. Od ośmiu lat jest wicedyrektorką: najpierw w gimnazjum, a obecnie w przekształconym Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Malechowie (województwo zachodniopomorskie). Absolwentka i facylitatorka Studiów Podyplomowych Liderów Oświaty. Liderka w Całościowym rozwoju szkoły. Entuzjastka oceniania kształtującego i OK zeszytu, współautorka i autorka innowacji pedagogicznych.
Wydarzenie poprowadził Przemysław Kluge, ekspert edukacyjny i koordynator cyklu „Odporna szkoła” dla dyrektora.
—
Inicjatywa finansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i EOG w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej.
Sieć dyrektorska „Odporna szkoła” organizowana jest w ramach programu Szkoła ucząca się.