Jak tworzyć w szkole warunki sprzyjające uczeniu się?

FILM/Webinar

Informacje o materiale

Data dodania: 01.04.2022

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi, Nauczyciele świetlicy, Specjaliści w szkole, Wychowawcy

Opis materiału

Uczenie się to skomplikowany proces, który związany jest z wieloma czynnikami, m.in. z rozłożeniem nauki w czasie i przeplataniem treści, atmosferą panującą w klasie, przyzwoleniem na popełnianie błędów oraz stawianiem uczniom i uczennicom wyzwań o odpowiedniej trudności. Szkoła powinna być najlepszym miejscem do uczenia się, gdzie przyrastają wiedza oraz umiejętności, które młodzi ludzie będą potrafili wykorzystać w przyszłości. Niestety część szkolnych rutyn i tradycyjnych rozwiązań nie tylko nie sprzyja uczeniu się, a wręcz je hamuje.

Te rutyny dla wielu z nas nie były dostrzegalne, jednak trwająca przez wiele miesięcy edukacja zdalna pokazała jak ważne są uczenie się we współpracy, poczucie bezpieczeństwa i przynależności do grupy oraz autonomia uczniów i uczennic. To stało się punktem wyjścia do dyskusji o szkole, jako miejscu, które powinno wspierać uczenie się, ale również dawać poczucie bezpieczeństwa, umożliwiać rozwój kompetencji oraz budować podmiotowość uczniów i uczennic (rekomendacja dotycząca budowania środowisk sprzyjających uczeniu się wszystkich uczniów i uczennic znalazła się m.in. w opublikowanym przez nas raporcie “Szkoła ponownie, czy szkoła od nowa”.

Podczas webinarium rozmawialiśmy m.in. o tym:

  • co sprawia, że uczniowie/uczennice uczą się skutecznie,
  • czy na wszystko my, nauczyciele, mamy wpływ,
  • dlaczego ważne jest budowanie środowiska sprzyjającego uczeniu się.

Spotkanie przeznaczone jest dla nauczycielek i nauczycieli wszystkich przedmiotów i etapów kształcenia. Poprowadziła je Ewelina Gorczyca – koordynatorka i ekspertka programu “Szkoła ucząca się”, trenerka, (była?) nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej.

Jej gościniami były:

  • Dorota Hołownia-Dudek – nauczycielka języka angielskiego w III Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach, mentorka w kursach Nauczycielskiej Akademii Internetowej, recenzentka programów nauczania, metodyczka, coach i trenerka.
  • Joanna Prokopowicz – nauczycielka matematyki w klasach I – III oraz IV – VIII w Niepublicznej Szkole Podstawowej Gaudeamus w Warszawie. Chętnie dzieli się swoim doświadczeniem w zakresie metodyki nauczania matematyki na każdym poziomie edukacji.
  • Katarzyna Pijanowska – koordynatorka „Odpornej szkoły” w Centrum Edukacji Obywatelskiej, trenerka, nauczycielka języka polskiego jako obcego, specjalistka w dziedzinie kognitywistyki.

Wydarzenie współorganizowane przez “Szkołę uczącą się”.

„Szkoła ucząca się” to program dla dyrektorów i nauczycieli wszystkich typów i poziomów szkół, wspierający zmiany podnoszące efektywność nauczania i uczenia się. Wprowadza ocenianie kształtujące do pracy szkoły i wspiera współpracę nauczycieli w zespołach.

Prowadzimy działania dla dyrektorów i nauczycieli wszystkich typów i poziomów szkół na rzecz zmian podnoszących efektywność nauczania i uczenia się. Propagujemy wprowadzanie oceniania kształtującego do pracy szkoły i wspieramy współpracę nauczycieli w zespołach.

Program „Szkoła ucząca się” jest przedsięwzięciem realizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, które w roku 2000 zostało zainicjowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Więcej na: www.sus.ceo.org.pl

Podobne materiały

Scenariusz lub ćwiczenie

Bioróżnorodność. Jestem częścią przyrody, kl. VII-VIII

Niniejszy scenariusz zawiera lekcję poświęconą tematowi bioróżnorodności. Scenariusz podzielony jest na dwie części: klasową i terenową.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Bioróżnorodność. Jestem częścią przyrody, kl. IV-VI

Niniejszy scenariusz zawiera lekcję poświęconą tematowi bioróżnorodności. Scenariusz podzielony jest na dwie części: klasową i terenową.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak stworzyć przestrzeń, w której dobrze się uczy?

Przyjazna i komfortowa przestrzeń szkolna sprzyja zdobywaniu wiedzy i wzmacnia współpracę.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak wzmocnić relacje na zakończenie roku szkolnego

Zobacz
Film lub webinarium

Jak tworzyć bezpieczną atmosferę w szkole?

Zobacz
Publikacja

Świętuj, żeby zrozumieć

Zobacz
Film lub webinarium

„Jak tworzyć skuteczne zasady antydyskryminacyjne w szkole”

Zobacz
Publikacja

Uwikłani w wielkie narracje. Jak krytycznie myśleć o...

Publikacja powstała z myślą o uczniach i uczennicach
Zobacz
Publikacja

Zarządzanie konfliktem w szkole

Zobacz
Film lub webinarium

Jak rozpoznawać i reagować na dyskryminację w klasie?

Zobacz
Film lub webinarium

Inspiracje do działań społecznych w szkole

Zobacz
Film lub webinarium

Szkoła bez telefonów – tak czy nie?

Może zamiast winić technologię, warto spróbować zrozumieć młode pokolenie, które przecież nie zna świata bez internetu.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY