Jak tworzyć w szkole warunki sprzyjające uczeniu się?

FILM/Webinar

Informacje o materiale

Data dodania: 01.04.2022

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi, Nauczyciele świetlicy, Specjaliści w szkole, Wychowawcy

Opis materiału

Uczenie się to skomplikowany proces, który związany jest z wieloma czynnikami, m.in. z rozłożeniem nauki w czasie i przeplataniem treści, atmosferą panującą w klasie, przyzwoleniem na popełnianie błędów oraz stawianiem uczniom i uczennicom wyzwań o odpowiedniej trudności. Szkoła powinna być najlepszym miejscem do uczenia się, gdzie przyrastają wiedza oraz umiejętności, które młodzi ludzie będą potrafili wykorzystać w przyszłości. Niestety część szkolnych rutyn i tradycyjnych rozwiązań nie tylko nie sprzyja uczeniu się, a wręcz je hamuje.

Te rutyny dla wielu z nas nie były dostrzegalne, jednak trwająca przez wiele miesięcy edukacja zdalna pokazała jak ważne są uczenie się we współpracy, poczucie bezpieczeństwa i przynależności do grupy oraz autonomia uczniów i uczennic. To stało się punktem wyjścia do dyskusji o szkole, jako miejscu, które powinno wspierać uczenie się, ale również dawać poczucie bezpieczeństwa, umożliwiać rozwój kompetencji oraz budować podmiotowość uczniów i uczennic (rekomendacja dotycząca budowania środowisk sprzyjających uczeniu się wszystkich uczniów i uczennic znalazła się m.in. w opublikowanym przez nas raporcie “Szkoła ponownie, czy szkoła od nowa”.

Podczas webinarium rozmawialiśmy m.in. o tym:

  • co sprawia, że uczniowie/uczennice uczą się skutecznie,
  • czy na wszystko my, nauczyciele, mamy wpływ,
  • dlaczego ważne jest budowanie środowiska sprzyjającego uczeniu się.

Spotkanie przeznaczone jest dla nauczycielek i nauczycieli wszystkich przedmiotów i etapów kształcenia. Poprowadziła je Ewelina Gorczyca – koordynatorka i ekspertka programu “Szkoła ucząca się”, trenerka, (była?) nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej.

Jej gościniami były:

  • Dorota Hołownia-Dudek – nauczycielka języka angielskiego w III Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach, mentorka w kursach Nauczycielskiej Akademii Internetowej, recenzentka programów nauczania, metodyczka, coach i trenerka.
  • Joanna Prokopowicz – nauczycielka matematyki w klasach I – III oraz IV – VIII w Niepublicznej Szkole Podstawowej Gaudeamus w Warszawie. Chętnie dzieli się swoim doświadczeniem w zakresie metodyki nauczania matematyki na każdym poziomie edukacji.
  • Katarzyna Pijanowska – koordynatorka „Odpornej szkoły” w Centrum Edukacji Obywatelskiej, trenerka, nauczycielka języka polskiego jako obcego, specjalistka w dziedzinie kognitywistyki.

Wydarzenie współorganizowane przez “Szkołę uczącą się”.

„Szkoła ucząca się” to program dla dyrektorów i nauczycieli wszystkich typów i poziomów szkół, wspierający zmiany podnoszące efektywność nauczania i uczenia się. Wprowadza ocenianie kształtujące do pracy szkoły i wspiera współpracę nauczycieli w zespołach.

Prowadzimy działania dla dyrektorów i nauczycieli wszystkich typów i poziomów szkół na rzecz zmian podnoszących efektywność nauczania i uczenia się. Propagujemy wprowadzanie oceniania kształtującego do pracy szkoły i wspieramy współpracę nauczycieli w zespołach.

Program „Szkoła ucząca się” jest przedsięwzięciem realizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, które w roku 2000 zostało zainicjowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Więcej na: www.sus.ceo.org.pl

Podobne materiały

Film lub webinarium

Emocje? Daj spokój! – jak rozmawiać z nastolatkami...

Jak działa mózg nastolatka? Co robić, gdy młodzi zamykają się na rozmowę?
Zobacz
Film lub webinarium

Jak rozmawiać z młodzieżą o klimacie?

Projektowanie dostępnego uczenia się (UDL) to nowoczesne podejście do nauczania, które pozwala tworzyć lekcje uwzględniające potrzeby wszystkich
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Dbajmy o naszą planetę: przewodnik ECOALITY dla młodzieży

Przewodnik pomaga zrozumieć związki między klimatem, równością i sprawiedliwością – i zachęca do działania.
Zobacz
Film lub webinarium

Sztuka (w) edukacji. Jak korzystać ze sztuki w...

Obejrzyj webinarium „Sztuka (w) edukacji. Jak korzystać ze sztuki w szkole?”. Webinarium prowadzi Marta Przybył z Muzeum
Zobacz
Publikacja

Dobre praktyki w projektach młodzieżowych na rzecz zmiany

Czujesz potrzebę działania na rzecz zmiany dominujących narracji na temat globalnych wyzwań? Ta publikacja jest dla Ciebie!
Zobacz
Film lub webinarium

Niegrzeczne, zestresowane czy skrzywdzone? Jak wspierać ucznia i...

Jak pracować z uczniem ze złożoną historią, nie tracąc przy tym własnych zasobów? Jak dostrzec więcej niż
Zobacz
Film lub webinarium

Trzeba mieć zdrowie i nerwy, by (się) uczyć....

Nowy przedmiot to szansa, by troska o zdrowie – psychiczne, fizyczne i społeczne – stała się kluczowym
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Kosmiczne rewolucje. Spektakl

Zobacz
Publikacja

Myśląc o wieloetniczności

Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

„Z Krainy Stresu do Krainy Spokoju” Kurs Nawigacji...

Materiał dodatkowy do projektów CEO opartych na metodzie Better Learning Programme (BLP) przeznaczony dla uczniów i uczennic.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

„Z Krainy Stresu do Krainy Spokoju” Kurs Nawigacji...

Materiał dodatkowy do projektów CEO opartych na metodzie Better Learning Programme (BLP) przeznaczony dla uczniów i uczennic.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak utrzymać zaangażowanie uczniów w projekcie edukacyjnym?

Wszystko, co musisz wiedzieć o zaangażowaniu uczniów, by kontynuować i doprowadzić projekt edukacyjny do finału.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY