Jak rozwijać edukacyjną pewność uczniów i uczennic?

FILM/Webinar

Informacje o materiale

Data dodania: 29.03.2021

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi

Opis materiału

Budowanie edukacyjnej pewności uczniów i uczennic to ważny obszar pracy nauczycieli i nauczycielek. By młodzi ludzie mogli ją zdobywać, potrzebują rozwijania różnych kompetencji: od umiejętności rozwiązywania zadań przez konstruowanie informacji zwrotnej aż po refleksję nad własnym procesem uczenia się. Takie kompetencje sprawiają, że uczniowie i uczennice potrafią określić, czego już się nauczyli, a czego chcieliby się nauczyć.

Kolejne webinarium w ramach “Odpornej szkoły” poświęciliśmy temu, jak podczas edukacji zdalnej budować edukacyjną pewność uczniów i uczennic, stosując ocenę koleżeńską i samoocenę.  Zachęcamy do obejrzenia nagrania i zapoznania się z materiałami dla nauczycieli i nauczycielek na ten temat.

Jakie zagadnienia poruszyliśmy podczas webinarium?

Wspólnie zastanawialiśmy się:

  • czym jest ocena koleżeńska i samoocena,
  • od czego zacząć przy wprowadzeniu tych praktyk,
  • jak pomóc uczniom i uczennicom w odbiorze samooceny i oceny koleżeńskiej,
  • jaki jest uczący aspekt samooceny i oceny koleżeńskiej.

Kto skorzysta z treści przekazanych w ramach webinarium?

Webinarium skierowane jest do wszystkich nauczycieli i nauczycielek, którzy chcą zacząć stosować samoocenę i ocenę koleżeńską. Również dla tych, którzy poszukują sprawdzonych metod pracy z uczniami i uczennicami oraz inspiracji do działania.

Podczas spotkania online swoimi doświadczeniami oraz wskazówkami dotyczącymi stosowania oceny koleżeńskiej i samooceny podzieliły się:

dr Magdalena Śniegulska – psycholożka, psychoterapeutka, dydaktyczka współpracująca ze Szkołą Edukacji, adiunkt Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS. Zajmuje się psychologią rozwojową dzieci i młodzieży, zaburzeniami zachowania oraz interwencją kryzysową.

oraz nauczycielki-praktyczki:

Barbara Jaworowicz – nauczycielka fizyki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Skulsku

Justyna Wiśniewska – wicedyrektorka, nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 30 w Lublinie

Marlena Kałużniak – nauczycielka języka niemieckiego w Szkole Podstawowej nr 3 Zakopanem

Spotkanie poprowadziła Ewelina Gorczyca – koordynatorka i ekspertka w programie “Szkoła Ucząca się”, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, pracowniczka dydaktyczna Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Projekt jest finansowany w ramach Programu „Fundusz pomocowy dla organizacji pozarządowych oraz inicjatyw obywatelskich 2020”, utworzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

Materiał jest dostępny na licencji Creative Commons „Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe” (CC BY-NC 4.0). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Centrum Edukacji Obywatelskiej. Utwór powstał w ramach cyklu „Odporna szkoła”, realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej przy wykorzystaniu środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści – pod warunkiem zachowania niniejszych informacji, w tym informacji o stosownej licencji, posiadaczach praw oraz o cyklu „Odporna szkoła”. Treść licencji jest dostępna na stronie.

Materiały dodatkowe

Materiały o tym, jak wzmacniać edukacyjną pewność uczniów i uczennic?

Pobierz

Podobne materiały

Scenariusz lub ćwiczenie

Kosmiczne rewolucje. Spektakl

Zobacz
Publikacja

Myśląc o wieloetniczności

Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

„Z Krainy Stresu do Krainy Spokoju” Kurs Nawigacji...

Materiał dodatkowy do projektów CEO opartych na metodzie Better Learning Programme (BLP) przeznaczony dla uczniów i uczennic.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

„Z Krainy Stresu do Krainy Spokoju” Kurs Nawigacji...

Materiał dodatkowy do projektów CEO opartych na metodzie Better Learning Programme (BLP) przeznaczony dla uczniów i uczennic.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak utrzymać zaangażowanie uczniów w projekcie edukacyjnym?

Wszystko, co musisz wiedzieć o zaangażowaniu uczniów, by kontynuować i doprowadzić projekt edukacyjny do finału.
Zobacz
Film lub webinarium

Dobrostan psychiczny i dobre relacje w szkole

Webinar z psychologiem poświęcony budowaniu dobrych relacji w szkole i zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzież
Zobacz
Film lub webinarium

Porusz przestrzeń. Interwencje artystyczne dla młodzieży

Webinarium dla nauczycieli o tym, jak interwencje artystyczne budują poczucie sprawczości młodych ludzi i wspierają lokalną tożsamość.
Zobacz
Publikacja

Poradnik dla opiekuna samorządu uczniowskiego

Praktyczny przewodnik został stworzony, aby wspierać nauczycieli, dyrektorów i wszystkich zainteresowanych w rozwijaniu demokratycznych, zaangażowanych i skutecznych
Zobacz
Publikacja

Szkolny kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska

Publikacja dostarcza narzędzi wspierających nauczycielki, nauczycieli, dyrektorki i dyrektorów szkół, a przede wszystkim zachęca uczennice i uczniów
Zobacz
Publikacja

Kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska. Wydanie...

Publikacja zawiera porady, jak zmniejszyć negatywny wpływ codziennych aktywności biurowych i różnych przedsięwzięć organizacyjnych na środowisko.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie: Decydujemy i działamy wspólnie – pierwsze kroki...

Ćwiczenie pozwoli uczniom i uczennicom poczuć ducha wspólnoty poprzez stawianie pierwszych kroków w tworzeniu budżetu partycypacyjnego.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie – Ekosystem w przydomowym ogrodzie

Podczas ćwiczenia uczniowie i uczennice wykorzystają wiedzę na temat funkcjonowania ekosystemów do zaprojektowania ogrodu permakulturowego.
Zobacz
Biblioteka materiałów
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /alt/home/webmaster.ceo3server/www/obszaryceo/wp-content/themes/ceo/inc/filter-functions.php on line 1110

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /alt/home/webmaster.ceo3server/www/obszaryceo/wp-content/themes/ceo/inc/filter-functions.php on line 1110

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY