Opis materiału
Rozmowa z uczniami i uczennicami w warunkach edukacji zdalnej to spore wyzwanie. Nasze możliwości wzajemnej komunikacji są przecież ograniczone. W formule online trudniej nam wyczuwać emocje, interpretować mowę ciała i stworzyć bezpieczną przestrzeń. Nie zawsze łatwo jest również tak dobrać i sformułować temat, by naprawdę zainteresować nim uczniów i uczennice i tym samym zmotywować ich do aktywnego udziału w dyskusji. Tymczasem to właśnie taka angażująca rozmowa o tym, co ważne jest jednym z tych elementów, którego młodym ludziom może w ostatnim czasie najbardziej brakować.
Kolejne webinarium w ramach “Odpornej szkoły” poświęciliśmy temu, jak podczas lekcji online rozmawiać z uczniami i uczennicami również na trudne tematy.
Zagadnieniu przyjrzeliśmy się przede wszystkim (choć nie tylko) w odniesieniu do tematów globalnych. Rozmowa o migracjach, zmianie klimatu czy równości płci wywołuje emocje, a u niektórych budzi automatyczną wręcz chęć obrony własnego stanowiska.
Jednocześnie ten temat interesuje uczniów i uczennice, którzy na co dzień obserwują, a nawet uczestniczą w związanych z tymi tematami sporach o wartości. W czasie pandemii, gdy napięcia społeczne wzrastają, bezpieczna klasowa dyskusja może być receptą na rozładowanie emocji i odnalezienie równowagi.
Jakie zagadnienia poruszyliśmy podczas webinarium?
Wspólnie zastanawialiśmy się:
- jak zainicjować z uczniami i uczennicami rozmowę podczas zdalnych lekcji,
- jak wybierać temat rozmowy i się do niego przygotować,
- dlaczego warto rozmawiać z uczniami i uczennicami również na trudne tematy globalne,
- czy jest recepta na dobrą rozmowę online.
Kto skorzysta z treści przekazanych w ramach webinarium?
Wydarzenie skierowane było do wszystkich nauczycieli i nauczycielek, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat tego, jak rozmawiać z uczniami i uczennicami online. Przydatne wskazówki oraz wartościowe inspiracje znajdą w materiałach również ci, którzy szukają pomysłów na ciekawe i angażujące tematy do rozmowy na lekcjach online.
Podczas spotkania online swoimi doświadczeniami oraz wskazówkami dotyczącymi prowadzenia rozmów z młodzieżą podzielili się:
Joanna Waszkowska – nauczycielka języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym w Sosnowcu. Microsoft Innovative Educator Expert oraz ambasadorka i trenerka platformy Edmodo. Włącza edukację globalną oraz wiedzę o mediach do nauczania. Pracuje metodą scaffolding autorsko dostosowaną do nauczania literatury, kultury i języka polskiego.
Barbara Głąb – kulturoznawczyni, nauczycielka filozofii i etyki w Technikum TEB Edukacja w Częstochowie. Absolwentka kursu Centrum Edukacji Obywatelskiej ”Rozmawiajmy o uchodźcach” oraz autorka zestawu aktywności wspomagających rozmowę z młodzieżą wokół najnowszej animacji CEO “Rozmawiajmy o migracjach”.
Jakub Niewiński – nauczyciel języka polskiego i etyki w Szkole Podstawowej nr 1 w Murowanej Goślinie. Twórca projektów i działań wielokulturowych na rzecz tolerancji i akceptacji różnorodności o charakterze lokalnym. Współpracownik Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej. Był mentorem w programie “Liderzy i Liderki Tolerancji” i “Rozmawiajmy o uchodźcach”.
Spotkanie poprowadziły Sylwia Domagała oraz Julia Godorowska zajmujące się edukacją globalną w Centrum Edukacji Obywatelskiej.