Jak przygotować szkołę na przyjęcie uczniów z Ukrainy? Wskazówki dla dyrektorów

FILM/Webinar

Informacje o materiale

Data dodania: 05.04.2022

Grupa docelowa: Dyrektorzy

Opis materiału

Inwazja na Ukrainę i przyjęcie przez Polskę dużej liczby uchodźców z tego kraju stawia przed szkołą kolejne duże wyzwania. Pierwszym z nich jest wyjaśnienie uczniom, co dzieje się w Ukrainie. Drugim, znacznie większym, jest przygotowanie naszych szkół do przyjęcia ukraińskich uczennic i uczniów.

Dzieci z Ukrainy i innych krajów uczą się już z powodzeniem w wielu polskich szkołach. Wiemy więc, że jest możliwe zorganizowanie szkoły, która dobrze służy wszystkim swoim uczennicom i uczniom mimo ich różnorodności. Jak to zrobić opowiedzieli dyrektorzy, w których placówkach już teraz uczą się dzieci pochodzące z innych krajów, oraz ekspertka specjalizująca się we wspieraniu szkół w tym temacie.

W czasie spotkania, które zorganizowaliśmy wraz z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, dotknęliśmy kilku najważniejszych zagadnień:

  • jak wesprzeć nauczycielki i przygotować ich na pracę z nowymi uczniami,
  • jak w tej sytuacji komunikować się z rodzicami,
  • jak przygotować wszystkich uczniów na przyjęcie w szkole nowych koleżanek i kolegów,
  • na co zwrócić szczególną uwagę w pierwszych dniach obecności w szkole nowych uczennic i uczniów,
  • gdzie szukać kolejnych informacji i dodatkowego wsparcia.

Skupiliśmy się na pierwszych krokach, które warto podjąć już teraz. Nie wyczerpaliśmy tematu, ale daliśmy Państwu wskazówki, jak działać. Planujemy kolejne spotkania odpowiadające na Wasze potrzeby i oczekiwania.

Do udziału w webinarium zaprosiliśmy:

  • dr Izabelę Czerniejewską – ekspertkę z zakresu edukacji wielokulturowej, specjalistkę ds. uczniów – imigrantów w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, wspierającą szkoły w województwie wielkopolskim w przygotowywaniu szkół do przyjęcia uczniów z doświadczeniami migracyjnymi. Pracuje również w Migrant Info Point w Poznaniu.
  • dr Agnieszkę Tomasik – dyrektorkę Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8, w którym uczy się kilkudziesięciu uczniów z doświadczeniem migracyjnym, nauczycielkę i pedagog specjalną, mediatorkę, koordynatorkę innowacyjnego projektu doskonalenia nauczycieli „Kreatywna Pedagogika” w Gdańsku, konsultantkę języka polskiego w Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach. Prowadzi bloga „Szkoła (okiem) dyrektora”.
  • Andrzej Niedbała – dyrektor Szkoły Podstawowej w Raszynie z oddziałami przygotowawczymi dla dzieci cudzoziemskich. Obecnie w szkole ma 200 dzieci z doświadczeniem migracyjnym. Takie zadania realizuje od kilkunastu lat.

Spotkanie poprowadzili Sylwia Żmijewska-Kwiręg – członkini zarządu i dyrektorka programowa Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Przemysław Kluge, ekspert Centrum Edukacji Obywatelskiej ds. rozwoju dyrektorów szkół. Sieć dyrektorska organizowana jest przy współpracy programu „Szkoła ucząca się”, realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Podobne materiały

Publikacja

Szkolny kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska

Publikacja dostarcza narzędzi wspierających nauczycielki, nauczycieli, dyrektorki i dyrektorów szkół, a przede wszystkim zachęca uczennice i uczniów
Zobacz
Publikacja

Kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska. Wydanie...

Publikacja zawiera porady, jak zmniejszyć negatywny wpływ codziennych aktywności biurowych i różnych przedsięwzięć organizacyjnych na środowisko.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie: Decydujemy i działamy wspólnie – pierwsze kroki...

Ćwiczenie pozwoli uczniom i uczennicom poczuć ducha wspólnoty poprzez stawianie pierwszych kroków w tworzeniu budżetu partycypacyjnego.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie – Ekosystem w przydomowym ogrodzie

Podczas ćwiczenia uczniowie i uczennice wykorzystają wiedzę na temat funkcjonowania ekosystemów do zaprojektowania ogrodu permakulturowego.
Zobacz
Publikacja

Młodzi głosują. Wybory do parlamentu europejskiego czerwiec 2024....

Zobacz
Publikacja

Młodzi głosują. Wybory do parlamentu europejskiego czerwiec 2024....

Zobacz
Gra

Gra „O rety – REZUS! Czyli (bez)troski małego...

Gra karciana przeznaczona do wykorzystania w klasach, w których nauczyciele pracują z „Better Learning Programme” (BLP).
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Historia nie musi się powtarzać! Nowe historie dla...

Zobacz
Film lub webinarium

Jak zaplanować projekt dotyczący różnorodności?

Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie „Pakiet Platinium a Księga Koheleta”

Ćwiczenie można przeprowadzić na zakończenie omawiania fragmentów „Księgi Koheleta” (Biblia – Stary Testament) lub na godzinie wychowawczej.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Scenariusz „Dobrobyt a dobre życie – dyskusja o...

Zajęcia mają na celu pochylenie się nad pojęciami dobrobytu i dobrego życia jako koncepcji społecznych
Zobacz
Artykuł

Gra „Klimatyczne Wyzwania” – artykuł

W naszej europejskiej inicjatywie edukacyjnej związanej z grą „Klimatyczne Wyzwania” wzięło udział już ponad tysiąc nauczycieli
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY