Jak przetrwać, gdy ziemia rolna zmienia się w piach?

Informacje o materiale

Data dodania: 11.09.2021

Grupa docelowa: Bibliotekarze, Nauczyciele przedmiotowi, Specjaliści w szkole, Wychowawcy

Artykuł

Powodzie nawiedzające Bangladesz są uciążliwe nie tylko, gdy woda wzbiera, zalewa domostwa i powoduje rokrocznie tysiące rodzin do migracji na tereny o lepszych warunkach bytowych. Powodzie są  uciążliwe również, gdy wody już ustępują. Okazuje się wtedy, że woda zmywa niejednokrotnie całą wierzchnią warstwę gleby a pozostawia po sobie piach i muł, na którym nawet najsprawniejszym rolnikom nie udaje się uzyskać wystarczających plonów.

Zamiast spisywać swoje ziemie na straty tamtejsi rolnicy pracują nad stworzeniem prostego i wydajnego rozwiązania. Dziury. Tysiące dziur. Każda o średnicy nie większej niż

metr, wykopana na płyciznach, a następnie wypełniona kompostem. W tych otworach można sadzić rośliny, z których rolnicy i rolniczki otrzymują plony, służące im do wyżywienia swoich rodzin, tworzenia zapasów, a nawet sprzedawania, by zarobić dodatkowe pieniądze. Pieniądze ze sprzedaży mogą wydać na lekarstwa, ubrania czy inwentarz lub zainwestować w wykształcenie swoich dzieci.

Mohammed Mohazar Ali z Gaibandhy w Bangladeszu jest jedną z tych osób – mógł wcześniej zarobić jedynie na jeden posiłek dziennie dla swojej 17-osobowej rodziny. Nauczył się jednak, jak wykorzystywać potencjał rozkładających się resztek żywności, by uprawiać dynie w dołkach na wyspach z mułu otaczających jego wioskę.

Wszystko rozpoczęło się od szkolenia, na którym Mohammed dobrze poznał tę technikę oraz otrzymał trochę nasion dyni. Początkowo uprawiał dynię w 50 dołkach. Potem zainwestował swój dochód i obecnie uprawia ziemię o powierzchni 1,21 ha. Kupił również dwie krowy. Mohammed może obecnie uprawiać około 10-12 dyń na dołek, a każda z nich waży 20–25 kg. Obecnie zarabia 55 000 tak rocznie (550 funtów brytyjskich) i jest w stanie zapewnić swojej rodzinie trzy posiłki dziennie. Życie rodziny Mohammeda jest zdecydowanie łatwiejsze, choć pogoda stale przysparza mu powodów do niepokoju.

Pobierz materiał

Ziarna piasku - prezentacja

format: ppt

wielkość: 8,67 MB

Pobierz

Podobne materiały

Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie „Pakiet Platinium a Księga Koheleta”

Ćwiczenie można przeprowadzić na zakończenie omawiania fragmentów „Księgi Koheleta” (Biblia – Stary Testament) lub na godzinie wychowawczej.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Scenariusz „Dobrobyt a dobre życie – dyskusja o...

Zajęcia mają na celu pochylenie się nad pojęciami dobrobytu i dobrego życia jako koncepcji społecznych
Zobacz
Artykuł

Gra „Klimatyczne Wyzwania” – artykuł

W naszej europejskiej inicjatywie edukacyjnej związanej z grą „Klimatyczne Wyzwania” wzięło udział już ponad tysiąc nauczycieli
Zobacz
Film lub webinarium

Jak prowadzić interwencję kryzysową w szkole?

Zobacz
Film lub webinarium

Moc motywacji. Naładuj samorząd uczniowski nową energią!

Zobacz
Film lub webinarium

Doświadczenie i młodość, czyli o dialogu międzypokoleniowym w...

Na szkolnych korytarzach spotykają się doświadczeni nauczyciele oraz tacy, którzy dopiero weszli do zawodu.
Zobacz
Publikacja

Zarządzanie konfliktem w szkole – ujęcie całościowe

Zobacz
Film lub webinarium

Od dostępności do zaangażowania – czyli po co...

Projektowanie dostępnego uczenia się (UDL) to nowoczesne podejście do nauczania, które pozwala tworzyć lekcje uwzględniające potrzeby wszystkich
Zobacz
Artykuł

ARTYKUŁ. Jak mówić do klasy, w której są...

Mówienie do klasy, w której są osoby z doświadczeniem migracji, wymaga wrażliwości i zrozumienia sytuacji uczennic i
Zobacz
Artykuł

ARTYKUŁ. Współpraca nauczycieli w szkole jako kluczowy element...

Jednym z elementów zmiany w szkole, który obserwujemy w ostatnich latach, jest rosnące docenianie efektu współpracy nauczycieli
Zobacz
Dobra praktyka

Dobre praktyki w zakresie zaspokajania potrzeb uczniów –...

Materiał opisuje dobre praktyki w zakresie integracji edukacyjnej na poziomie działań podejmowanych przez nauczycieli i nauczycielki.
Zobacz
Dobra praktyka

Dobre praktyki z zakresu integracji edukacyjnej – dla...

Materiał opisuje dobre praktyki w zakresie integracji edukacyjnej na poziomie działań podejmowanych przez dyrektorów i dyrektorki.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY