Jak dzięki emocjom angażować uczniów?

FILM/Webinar

Informacje o materiale

Data dodania: 01.04.2022

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi, Specjaliści w szkole, Wychowawcy

Opis materiału

Dzisiejszy świat wymaga zarówno od dorosłych, jak i od dzieci i młodzieży, umiejętności odnalezienia się w szumie informacyjnym. Typowe jest „przełączanie się” naszego myślenia na inny kanał, w przenośni i dosłownie. Tym, co niezależnie od wieku utrzymuje naszą uwagę i włącza zaangażowanie, są emocje. Pomagają one w nauczaniu, zwłaszcza zdalnym, zainteresować uczniów i uczennic tematami realizowanymi na lekcji.

Poruszyliśmy następujące zagadnienia:

  • Jak wykorzystywać emocje, które są w uczniach i uczennicach, by służyły rozwojowi młodych ludzi i procesowi edukacyjnemu? Zarówno te pozytywne, jak podekscytowanie, radość ze świąt czy wakacji, jak i mniej przyjemne: lęk przed skutkami zmiany klimatu, zagubienie płynące z niezrozumienia procesów na granicy polsko-białoruskiej, przygnębienie pandemią?
  • Jak wywoływać emocje za pomocą metody opowiadania historii, aby zaangażować uczniów i uczennice w lekcje?
  • Jak nauczyć się przyglądać sobie z życzliwością i czerpać z mądrości własnych emocji?

Swoją wiedzą i doświadczeniem podczas spotkania podzieliły się:

  • Izabela Niedzwiedzka – pedagożka od 20 lat. Trenerka dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie tutoringu, działań edukacyjnych, rozwojowych, profilaktycznych i antydyskryminacyjnych oraz edukacji globalnej. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Polską Akcją Humanitarną, Instytutem Równowagi Społeczno-Ekonomicznej, Amnesty International.
  • Dorota Stępniak – nauczycielka historii, WOS-u i etyki w Szkole Podstawowej w Ożarowie Mazowieckim i Ołtarzewie. Autorka programu nauczania Korzenie europejskiej wyobraźni. Mentorka w kursach internetowych Centrum Edukacji Obywatelskiej, autorka scenariuszy. Wyróżniona w konkursie „Za naprawianie świata” – Nagroda im. I. Sendlerowej.
  • dr Magdalena Budziszewska – psycholożka, która pracuje na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się emocjami ludzi wobec zmian klimatu, lękiem i depresją klimatyczną oraz psychologią działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska naturalnego. Jest przewodniczącą zespołu doradczego ds. kryzysu klimatyczno-ekologicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracuje z Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW.

Webinarium zostało przygotowane w ramach projektów „I am European: Historie i fakty o migracjach na XXI wiek”oraz „1Planet4All – Razem dla klimatu! realizowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Projekt „I am European: Historie i fakty o migracjach na XXI wiek” jest finansowany ze środków Unii Europejskiej i współfinansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach programu „Szkoła ucząca się”.

Projekt “1Planet4All – Razem dla klimatu” jest finansowany ze środków Unii Euroepejskiej. Treść wyraża wyłącznie poglądy autorek i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności ani Unii Europejskiej.

Podobne materiały

Film lub webinarium

O budowaniu sieci wsparcia dla nauczycieli

Zobacz
Artykuł

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla ukraińskich uczniów w szkołach

W niniejszym materiale zawarto podpowiedzi, w jaki sposób prowadzić rozpoznawanie potrzeb i możliwości uczniów ukraińskich.
Zobacz
Artykuł

Jak przyjmować w szkole nowych uczniów? 6 najważniejszych...

Materiał  skierowany jest do dyrektorów szkół, którzy mierzą się z nadal trwającym napływem uczniów z Ukrainy.
Zobacz
Film lub webinarium

Ocenianie, które pomaga w nauczaniu i uczeniu się....

Sposób oceniania wywołuje gorące dyskusje z rodzicami i wewnątrz rady pedagogicznej. Podjęcie tej rozmowy jest pierwszym krokiem
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Równość płci na świecie. Scenariusz

Scenariusz ma na celu zachęcanie dziewcząt do podejmowania wyzwań w ramach nauki przedmiotów ścisłych i przyrodniczych.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Co zrobić, by projekt cały czas trwał? Ćwiczenia

Niniejszy materiał ma pomóc w realizacji projektu młodzieżowego i utrzymaniu motywacji młodzieży przy realizacji wyznaczonych celów.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Projekt osadzony lokalnie. Ćwiczenia

Niniejszy materiał ma pomóc w realizacji projektu młodzieżowego i znalezieniu lokalnych sojuszników. Poznasz sposoby realizacji projektu w
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Krytyczna postawa wobec mediów. Ćwiczenia

Materiał ma pomóc w realizacji projektu młodzieżowego i wzmacniania wiedzy na temat aktualnych wyzwań. Poznasz metody weryfikacji
Zobacz
Publikacja

Jak uczyć o klimacie? Praktyczny przewodnik po rzetelnej...

Jak uczyć o klimacie? Praktyczny przewodnik po rzetelnej edukacji klimatycznej
Zobacz
Gra

Włącz szkołę dla klas 1-3

Scenariusz i gra dla klas 1-3 o wolontariacie i organizacjach społecznych. Kim jest wolontariusz, co robią organizacje
Zobacz
Artykuł

Krytyczne myślenie a ochrona środowiska – na co...

Artykuł porusza kwestie krytycznego myślenia w ochronie środowiska wokół takich zagadnień jak: segregacja odpadów, transport oraz fast
Zobacz
Film lub webinarium

Jak zaprosić uczniów do dyskusji o wartościach?

Dowiesz się, jak realizować związane z nimi zadania wychowawcze dzięki naszym bezpłatnym filmom oraz prostym ćwiczeniom.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY