Jak dzięki emocjom angażować uczniów?

FILM/Webinar

Informacje o materiale

Data dodania: 01.04.2022

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi, Specjaliści w szkole, Wychowawcy

Opis materiału

Dzisiejszy świat wymaga zarówno od dorosłych, jak i od dzieci i młodzieży, umiejętności odnalezienia się w szumie informacyjnym. Typowe jest „przełączanie się” naszego myślenia na inny kanał, w przenośni i dosłownie. Tym, co niezależnie od wieku utrzymuje naszą uwagę i włącza zaangażowanie, są emocje. Pomagają one w nauczaniu, zwłaszcza zdalnym, zainteresować uczniów i uczennic tematami realizowanymi na lekcji.

Poruszyliśmy następujące zagadnienia:

  • Jak wykorzystywać emocje, które są w uczniach i uczennicach, by służyły rozwojowi młodych ludzi i procesowi edukacyjnemu? Zarówno te pozytywne, jak podekscytowanie, radość ze świąt czy wakacji, jak i mniej przyjemne: lęk przed skutkami zmiany klimatu, zagubienie płynące z niezrozumienia procesów na granicy polsko-białoruskiej, przygnębienie pandemią?
  • Jak wywoływać emocje za pomocą metody opowiadania historii, aby zaangażować uczniów i uczennice w lekcje?
  • Jak nauczyć się przyglądać sobie z życzliwością i czerpać z mądrości własnych emocji?

Swoją wiedzą i doświadczeniem podczas spotkania podzieliły się:

  • Izabela Niedzwiedzka – pedagożka od 20 lat. Trenerka dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie tutoringu, działań edukacyjnych, rozwojowych, profilaktycznych i antydyskryminacyjnych oraz edukacji globalnej. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Polską Akcją Humanitarną, Instytutem Równowagi Społeczno-Ekonomicznej, Amnesty International.
  • Dorota Stępniak – nauczycielka historii, WOS-u i etyki w Szkole Podstawowej w Ożarowie Mazowieckim i Ołtarzewie. Autorka programu nauczania Korzenie europejskiej wyobraźni. Mentorka w kursach internetowych Centrum Edukacji Obywatelskiej, autorka scenariuszy. Wyróżniona w konkursie „Za naprawianie świata” – Nagroda im. I. Sendlerowej.
  • dr Magdalena Budziszewska – psycholożka, która pracuje na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się emocjami ludzi wobec zmian klimatu, lękiem i depresją klimatyczną oraz psychologią działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska naturalnego. Jest przewodniczącą zespołu doradczego ds. kryzysu klimatyczno-ekologicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracuje z Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW.

Webinarium zostało przygotowane w ramach projektów „I am European: Historie i fakty o migracjach na XXI wiek”oraz „1Planet4All – Razem dla klimatu! realizowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Projekt „I am European: Historie i fakty o migracjach na XXI wiek” jest finansowany ze środków Unii Europejskiej i współfinansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach programu „Szkoła ucząca się”.

Projekt “1Planet4All – Razem dla klimatu” jest finansowany ze środków Unii Euroepejskiej. Treść wyraża wyłącznie poglądy autorek i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności ani Unii Europejskiej.

Podobne materiały

Film lub webinarium

Sztuka (w) edukacji. Jak korzystać ze sztuki w...

Obejrzyj webinarium „Sztuka (w) edukacji. Jak korzystać ze sztuki w szkole?”. Webinarium prowadzi Marta Przybył z Muzeum
Zobacz
Publikacja

Dobre praktyki w projektach młodzieżowych na rzecz zmiany

Zobacz
Film lub webinarium

Niegrzeczne, zestresowane czy skrzywdzone? Jak wspierać ucznia i...

Jak pracować z uczniem ze złożoną historią, nie tracąc przy tym własnych zasobów? Jak dostrzec więcej niż
Zobacz
Film lub webinarium

Trzeba mieć zdrowie i nerwy, by (się) uczyć....

Nowy przedmiot to szansa, by troska o zdrowie – psychiczne, fizyczne i społeczne – stała się kluczowym
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Kosmiczne rewolucje. Spektakl

Zobacz
Publikacja

Myśląc o wieloetniczności

Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

„Z Krainy Stresu do Krainy Spokoju” Kurs Nawigacji...

Materiał dodatkowy do projektów CEO opartych na metodzie Better Learning Programme (BLP) przeznaczony dla uczniów i uczennic.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

„Z Krainy Stresu do Krainy Spokoju” Kurs Nawigacji...

Materiał dodatkowy do projektów CEO opartych na metodzie Better Learning Programme (BLP) przeznaczony dla uczniów i uczennic.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak utrzymać zaangażowanie uczniów w projekcie edukacyjnym?

Wszystko, co musisz wiedzieć o zaangażowaniu uczniów, by kontynuować i doprowadzić projekt edukacyjny do finału.
Zobacz
Film lub webinarium

Dobrostan psychiczny i dobre relacje w szkole

Webinar z psychologiem poświęcony budowaniu dobrych relacji w szkole i zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzież
Zobacz
Film lub webinarium

Porusz przestrzeń. Interwencje artystyczne dla młodzieży

Webinarium dla nauczycieli o tym, jak interwencje artystyczne budują poczucie sprawczości młodych ludzi i wspierają lokalną tożsamość.
Zobacz
Publikacja

Poradnik dla opiekuna samorządu uczniowskiego

Praktyczny przewodnik został stworzony, aby wspierać nauczycieli, dyrektorów i wszystkich zainteresowanych w rozwijaniu demokratycznych, zaangażowanych i skutecznych
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY