Jak dogadać się z rodzicami w szkole?

FILM/Webinar

Informacje o materiale

Data dodania: 01.04.2022

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi, Rodzice, Specjaliści w szkole, Wychowawcy

Opis materiału

Gdy nauczyciele i rodzice działają wspólnie, są największymi sprzymierzeńcami dziecka w jego rozwoju w szkole. Niestety nie zawsze ta współpraca jest satysfakcjonująca, a we wzajemnych relacjach pojawiają się różne trudności.

Przyglądaliśmy się im i szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, co można zrobić, aby budować porozumienie między dorosłymi dla dobra uczniów i uczennic. Podczas webinarium rozmawialiśmy m.in. o tym: od czego zacząć współpracę z rodzicami uczniów i uczennic, jak się z nimi skutecznie komunikować, jakie działania na poziomie klasy i szkoły podjąć, by byli naszymi partnerami i sprzymierzeńcami.

Spotkanie poprowadziła Emilia Kędziorek – koordynatorka programu „Wychowanie to podstawa” w Centrum Edukacji Obywatelskiej, nauczycielka licealna z 27-letnim stażem (język łaciński, język polski, wiedza o kulturze), certyfikowana trenerka mindfulness.

Jej gościniami i gośćmi byli:

  • Natalia Fedan – psycholożka, pierwsza w Polsce propagatorka podejścia Self-Reg. Zajmuje się samoregulacją i współregulacją rodzica i dziecka, wspiera rodzicielstwo oparte na więzi i wewnętrznym spokoju.
  • Urszula Pieczonka – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej w Babicach, liderka w Laboratorium Szkoły uczącej się.
  • Marzenna Dąbrowska – nauczycielka matematyki, była wicedyrektorka szkoły podstawowej i gimnazjum; ekspertka ds. awansu zawodowego nauczycieli. Współpracuje z Centrum Edukacji Obywatelskiej od 2007 roku jako uczestniczka programów, mentorka i trenerka w programie “Szkoła ucząca się”.
  • Radosław Potrac – pedagog specjalny, terapeuta, dogoterapeuta, archeolog podwodny, historyk, nauczyciel WDŻ, od ponad 24 lat wychowawca, pracuje w Szkole Podstawowej na Pradze Północ.

Webinarium jest współorganizowane przez “Szkołę uczącą się”.

Program „Szkoła ucząca się” jest przedsięwzięciem realizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, które w roku 2000 zostało zainicjowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

Więcej na: www.sus.ceo.org.pl

Podobne materiały

Film lub webinarium

O budowaniu sieci wsparcia dla nauczycieli

Zobacz
Artykuł

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla ukraińskich uczniów w szkołach

W niniejszym materiale zawarto podpowiedzi, w jaki sposób prowadzić rozpoznawanie potrzeb i możliwości uczniów ukraińskich.
Zobacz
Artykuł

Jak przyjmować w szkole nowych uczniów? 6 najważniejszych...

Materiał  skierowany jest do dyrektorów szkół, którzy mierzą się z nadal trwającym napływem uczniów z Ukrainy.
Zobacz
Film lub webinarium

Ocenianie, które pomaga w nauczaniu i uczeniu się....

Sposób oceniania wywołuje gorące dyskusje z rodzicami i wewnątrz rady pedagogicznej. Podjęcie tej rozmowy jest pierwszym krokiem
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Równość płci na świecie. Scenariusz

Scenariusz ma na celu zachęcanie dziewcząt do podejmowania wyzwań w ramach nauki przedmiotów ścisłych i przyrodniczych.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Co zrobić, by projekt cały czas trwał? Ćwiczenia

Niniejszy materiał ma pomóc w realizacji projektu młodzieżowego i utrzymaniu motywacji młodzieży przy realizacji wyznaczonych celów.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Projekt osadzony lokalnie. Ćwiczenia

Niniejszy materiał ma pomóc w realizacji projektu młodzieżowego i znalezieniu lokalnych sojuszników. Poznasz sposoby realizacji projektu w
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Krytyczna postawa wobec mediów. Ćwiczenia

Materiał ma pomóc w realizacji projektu młodzieżowego i wzmacniania wiedzy na temat aktualnych wyzwań. Poznasz metody weryfikacji
Zobacz
Publikacja

Jak uczyć o klimacie? Praktyczny przewodnik po rzetelnej...

Jak uczyć o klimacie? Praktyczny przewodnik po rzetelnej edukacji klimatycznej
Zobacz
Gra

Włącz szkołę dla klas 1-3

Scenariusz i gra dla klas 1-3 o wolontariacie i organizacjach społecznych. Kim jest wolontariusz, co robią organizacje
Zobacz
Artykuł

Krytyczne myślenie a ochrona środowiska – na co...

Artykuł porusza kwestie krytycznego myślenia w ochronie środowiska wokół takich zagadnień jak: segregacja odpadów, transport oraz fast
Zobacz
Film lub webinarium

Jak zaprosić uczniów do dyskusji o wartościach?

Dowiesz się, jak realizować związane z nimi zadania wychowawcze dzięki naszym bezpłatnym filmom oraz prostym ćwiczeniom.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY