Gromadzenie deszczówki, czyli jak radzić sobie z niedoborem odpadów

Informacje o materiale

Data dodania: 11.09.2021

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi, Wychowawcy, Bibliotekarze

Artykuł

Jak sobie radzić ze zmianą klimatu

Zmiana klimatu zaburza poziom opadów atmosferycznych, co oznacza, że niektóre obszary krajów rozwijających się cierpią na drastyczny niedobór deszczy prowadzący do spadku poziomu wód w wielu zbiornikach wodnych i rzekach. W Afryce Subsaharyjskiej 90% upraw rolnych jest zależnych od opadów deszczu, co czyni je jeszcze mniej odpornymi na zmieniające się cykle pogodowe.

Rozwiązaniem jest gromadzenie deszczówki, gdy pada, utrzymywanie jej w glebie lub przechowywanie w zbiornikach podziemnych i wykorzystywanie później jako źródła czystej wody.

Deszczówka jako metoda nawadniania

Jeżeli zaoramy ziemię wokół pola, w powstałych bruzdach zgromadzi się deszczówka, co powstrzyma jej zbyt szybki odpływ z wysuszonej gleby i tym samym zapewni odpowiednią ilość wody do rozwoju upraw. Nawet gdy poziom opadów jest niski, można zebrać wystarczające plony.

Drogocenną deszczówkę można również gromadzić i przechowywać w zbiornikach, tak aby nawet w najsuchsze dni zawsze było źródło wody do nawadniania upraw.

Zainstalowana infrastruktura obejmowała nadziemne i podziemne zbiorniki do gromadzenia deszczówki, przy czym woda do nawadniania zbierana była z dachów budynków, tam i kanałów, a także modernizację stawów służących do przechowywania wody.

Oddziaływanie

Tias Sibanda dowodzi grupą koordynatorów propagujących wykorzystywanie deszczówki do nawadniania w 17. gminie, w prowincji Matabeleland Południowy, w Zimbabwe. Jest również jednym ze 100 instruktorów organizujących szkolenia dla rolników.

Uprawia 4,5 hektara kukurydzy, a w swoim gospodarstwie ma również pole sorgo o powierzchni 2 hektarów. Zanim poznał metody gromadzenia wody, sadził 4,5 hektara kukurydzy, ale często nie zbierał plonów z powodu suszy. Mógł uprawiać sorgo w gospodarstwie, ponieważ roślina ta nie potrzebuje dużo wody. Niestety to nie wystarczyło i za pieniądze ze sprzedaży bydła musiał kupować żywność dla siebie i rodziny.

Tias Sibanda był jednym z pierwszych rolników w gminie, który przygotował pole do zatrzymania deszczówki. To znacznie zwiększyło wydajność jego pola: w zeszłym roku dwa razy zebrał kukurydzę. Za pierwszym razem było to 1,5 tony, a za drugim – 0,75 tony. Zatrzymał wszystko i nic nie sprzedał, dzięki czemu nie musiał już kupować żywności, a w domu ma zapasy, które wystarczą mu do następnego sezonu. Obliczył, że zaoszczędził równowartość 12 kóz. Biorąc pod uwagę, że koza kosztuje jakieś 300.000 dolarów Zimbabwe (około 17 funtów), oznacza to, że zaoszczędził ponad 200 funtów.

– Dzięki metodom gromadzenia wody, które poznałem, i odpowiedniego przygotowania pola, nie musimy już martwić się o żywność ani erozję gleby – mówi Tias. – Jestem pewien, że będzie coraz lepiej, a jeżeli susza zelżeje, będę niedługo mógł sprzedawać część zebranej kukurydzy.

http://practicalaction.org/rainwater-harvesting-9

Pobierz materiał

Gromadzenie deszczówki, czyli jak radzić sobie z niedoborem odpadów

format: pdf

wielkość: 50,07 KB

Pobierz

Podobne materiały

Artykuł

Open Space jako metoda partycypacji w szkole

Open space (otwarta przestrzeń, dalej w skrócie - OS) to popularna metoda prowadzeniadebat/konferencji, która bazuje na bardzo
Zobacz
Dobra praktyka

1Planet4All – Razem dla klimatu! – dobre praktyki

Dobre przykłady projektów młodzieżowych poświęconych zmianie klimatu.
Zobacz
Publikacja

FAQ: Formalno-prawne aspekty wolontariatu szkolnego

Formalno-prawne aspekty wolontariatu szkolnego w pytaniach i odpowiedziach.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Nuna i Natasza – dwie historie, jedna godność....

Scenariusz służy budowaniu empatii, refleksji nad postrzeganiem uchodźców i uporządkowaniu pojęć w kontekście migracji .
Zobacz
Dobra praktyka

Dobra praktyka z programu „Globalna szkoła. Razem dla...

Zobacz
Audio

Dialogues on transition – podcasts in english

Podcasty na temat transformacji ustrojowej po angielsku.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Zrozumieć transformację- scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć o transformacji ustrojowej.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Why do people move?/ Dlaczego ludzie się przemieszczają?

Na zajęciach języka angielskiego uczniowie i uczennice dowiedzą się, czym jest migracja oraz poznają fakty na jej
Zobacz
Gra Edukacyjna

Jak stawiasz granice? Sprawdź się

Bezpłatne, interaktywne ćwiczenie dla uczniów. Wprowadza temat stawiania granic, asertywności oraz agresji w rozmowie na tematy polityczne.
Zobacz
Gra Edukacyjna

Jak działa na Ciebie polityka? Sprawdź się.

"Bezpłatne, interaktywne ćwiczenie dla uczniów. Wprowadza temat wartości,emocji, przekonań i różnic w debacie publicznej."
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Dlaczego dźwięk może boleć? Na podstawie książki Joanny...

Scenariusz lekcji do książki Szkoła na Dobrej, uwrażliwiający dzieci na potrzeby innych.
Zobacz
Publikacja

Przewodnik Szkoły na Dobrej

Publikacja zawiera dziewięć wyzwań, z którymi mierzycie się w swoich szkołach oraz zaproponowane do nich inspiracje i
Zobacz
Biblioteka materiałów
Notice: Trying to get property 'term_id' of non-object in /alt/home/webmaster.ceo3server/www/obszaryceo/wp-content/themes/ceo/inc/filter-functions.php on line 992

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY