„Garden Party”. Stanisław Barańczak o doświadczeniu emigracji

Data dodania: 07.12.2021

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi

Scenariusz lekcji opiera się o analizę wiersza “Garden Party” Stanisława Barańczaka. Poeta stworzył wiersz w czasie emigracji do USA, która rozpoczęła się równolegle ze stanem wojennym w Polsce. Interpretacja wiersza stwarza okazję do poruszenia wielu tematów: trudność w zrozumieniu uchodźców i migrantów, problemy w komunikacji, różnice i bariery kulturowe i integrację w nowym kraju. Dzięki zajęciom młodzież będzie potrafiła wczuć się w rolę migranta, co zbuduje empatię wobec współczesnych migrantów i osoby z mniejszości etnicznych i narodowych.

Scenariusz "Garden Party”. Stanisław Barańczak o doświadczeniu emigracji

Fotografia jako dokument. Wyprowadzenie Żydów z getta w...

Scenariusz lekcji dotyczy losów ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej. Opiera się na analizie fotografii jako

Europa w 12 lekcjach

W broszurze znajdziecie odpowiedź na podstawowe pytanie, czym jest i czemu służy Unia Europejska.

Polskie przykłady rozwijania umiejętności myślenia w klasie

Polecamy publikację “Uczyć (się) głębiej” wraz z polskimi przykładami wykorzystania narzędzi w niej opisywanych.

Film w szkole. Nie tylko na lekcji wychowawczej

Artykuł, który wprowadza w tematykę edukacji filmowej w szkole.
Materiał graficzny

Plakaty „Ścieżki do Celów”

Plakaty “Ścieżki do Celów”. Materiały dodatkowe dla nauczycieli i nauczycielek do zajęć z edukacji globalnej.
Materiał graficzny

Dach na monsun

Dach na monsun, czyli czy można przygotować się na zmiany klimatyczne. Materiał dodatkowy dla nauczycieli i nauczycielek
Dobra praktyka

Sprawiedliwe toalety. Dobra praktyka z Zabrza

Sprawiedliwe toalety. Dobra praktyka projektu wykonanego przez uczniów i uczennice z Zabrza. Materiał dodatkowy na zajęcia z

Śmietnisko – siedzisko

Śmietnisko - siedzisko. Design przedmiotu z używanych materiałów. Scenariusz zajęć z plastyki i zajęć artystycznych

Różne = równe. W świecie barw i wartości

Różne = równe. W świecie barw i wartości. Ćwiczenie z zakresu edukacji globalnej na lekcje plastyki w

5. Strategia OK

Wspomaganie uczniów, by stali się odpowiedzialnymi autorami procesu swojego uczenia się.

4. Strategia OK

Umożliwianie uczniom, by korzystali wzajemnie ze swojej wiedzy i umiejętności.

3. Strategia OK

Udzielanie uczniom takich informacji zwrotnych, które umożliwiają im widoczny postęp.