Młodzi dziennikarze piszą i mówią o zmianie klimatu – dobre praktyki zespołów uczniowskich

Dobra praktyka

Informacje o materiale

Data dodania: 19.11.2021

Grupa docelowa: Bibliotekarze, Nauczyciele przedmiotowi, Uczniowie, Wychowawcy

Opis materiału

W semestrze letnim roku szkolnego 2020/2021 odbyła się kolejna edycja programu Centrum Edukacji Obywatelskiej związanego z klimatem. W ramach programu w szkołach w całej Polsce powstały aż 52 zespoły uczniowskie, które założyły własne szkolne redakcje i postanowiły zgłębić temat zmiany klimatu – zarówno lokalnie, w swoim najbliższym otoczeniu, jak i globalnie, badając konsekwencje zmiany i jej przyczyny na dużą skalę. Prezentujemy tutaj wybrane efekty pracy młodych dziennikarzy!

Nie tylko węgiel

Uczniowie i uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Wyplera w Rudzie Śląskiej postanowili skupić się na tym, co znają najlepiej i co najważniejsze dla ich rówieśników, rówieśniczek, rodzin i lokalnej społeczności – na zmianach, które zachodzą w ich regionie. Dlatego, jak na dobrych dziennikarzy przystało, poruszyli ostatnio ważny, ale też wzbudzający emocje, zwłaszcza na Śląsku, temat węgla i pozyskiwania energii.

Zespół redakcyjny po informacje postanowił udać się do ekspertów – przedstawicieli instytucji zajmujących się ochroną środowiska i firmie, które zajmują się energetyką. Uczniowie i uczennice przygotowali dwa wywiady pod wspólnym tytułem „Już nie tylko węgiel na Śląsku. Dziś wygrywa fotowoltaika i przyszłościowe myślenie o klimacie”. Pierwszą rozmowę przeprowadzili z Naczelnikiem Wydziału Ochrony Środowiska i Górnictwa w Rudzie Śląskiej. Dowiedzieli się, czym na co dzień zajmuje się wydział ochrony środowiska, a także uzyskali konkretne informacje, w jaki sposób władze Rudy Śląskiej wykazują się w realizacji działań proklimatycznych.

Cały wywiad do przeczytania TUTAJ.

Uczniowie i uczennice nie chcieli ograniczać się do jednego głosu, więc poprosili o rozmowę także drugiego eksperta – Mateusza Jaruszowca, głównego specjalistę ds. energetycznych Ekoscan Innowacja i rozwój sp. z o.o, który na co dzień zajmuje się realizacją „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji” w Zabrzu, od którego dowiedzieli się więcej na temat fotowoltaiki.

Wywiad można przeczytać TUTAJ.

 

Materiały zostały przygotowane przez uczniów i uczennice klasy 8A SP2 w Rudzie Śląskiej. Założyli oni grupę „Fotowoltaiczny gang”, do której należą: Klaudia Brzozowicz, Julia Chleboś, Paulina Kulesza, Oskar Nowok , Oliwia Pasek , Magdalena Skiba.

Newsy z Hipolita

Redakcja szkolna z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Hipolita Roszczynialskiego w Rumi postanowiła regularnie przygotowywać newsy nt. zmiany klimatu w formie gazety, której powstały cztery wydania. W ten sposób przekazywali kolegom i koleżankom ze szkoły bieżące i z ich punktu widzenia istotne informacje i przyczyniali się do podniesienia wiedzy o klimacie w swojej szkole.

 

Walka ze zmianami klimatycznymi to istotna sprawa jedynie dla 17% Polaków i 22% Europejczyków. Mimo, że większość mieszkańców Unii Europejskiej (UE) dostrzega, że zmiany klimatyczne są fatalne w skutkach, to niewielu z nich czuje odpowiedzialność za ich ograniczenie. Tymczasem samodzielne działania są w stanie zdziałać więcej, niż nam się wydaje. Dlatego zdecydowaliśmy się dołączyć do projektu „1Planet4All”. Chcemy uświadomić każdemu, że klimat można polepszyć, tylko wystarczy zmienić nasze nawyki. Zapraszamy do lektury! – pisali we wstępniaku w swojej gazety.

W kolejnych wydaniach uczniowie i uczennice poruszali takie tematy jak: zmiany indywidualnych nawyków na rzecz klimatu (zmiana środków transportu, ograniczenie spożycia mięsa), zachęcenie do wsparcia oddolnych ruchów klimatycznych oraz do wywierania wpływu na polityków i polityczki np. za pomocą pisania listów lub podpisywania petycji, przywoływanie danych z raportów nt. klimatu czy tłumaczenie pojęć związanych ze zmianą klimatu.

Chcecie lepiej poznać pracę redakcji? Newsy z Hipolita możecie znaleźć tutaj: https://www.juniormedia.pl/wp-content/newspaper/34409/newsy-z-hipolita-13.pdf

Lekarze klimatu

Z kolei uczniowie i uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 69 im. Generała Stanisława Sosabowskiego w Gdańsku na swój główny kanał komunikacji wybrali Facebook. To właśnie tam stworzyli swój profil, na którym dostarczali odbiorcom ciekawe informacje oraz wrzucali wiadomości o swoich działaniach. Michał, Zuzia, Marta i Emilka włożyli dużo pracy w swój kanał. Na początku zajęli się łąkami kwietnymi w Gdańsku. Przybliżyli użytkownikom Facebooka zalety zakładania łąk i dobroczynne właściwości roślin, które można na łąkach znaleźć. Przygotowali także wywiad na temat łąk kwietnych w swoim mieście z Radnym Miasta Gdańsk Michałem Hajdukiem.

W ramach Akcji dla klimatu uczniowie i uczennice zorganizowali dla swojej społeczności szkolnej spotkanie z Olą Juszkiewicz – zwyciężczynią IX Edycji MasterChef Polska.

Ola to miłośniczka dobrego gotowania i natury, edukator, z wykształcenia Biolog morski, zwolenniczka życia w stylu zero waste… Wraz z Olą odbyliśmy podróż w głąb łąk, lasów, poszukując ziół, roślin łąkowych, które mogą być podstawą dania, bądź jego ozdobą. Nasz gość opowiedział nam szeregu zalet łąk kwietnych w miastach zwracając uwagę, że łąki kwietne to również sposób na walkę z globalnym ociepleniem (zapobiegają efektowi wysp cieplnych latem) – czytamy na profilu Lekarzy dla klimatu, na którym można znaleźć też zdjęcia ze spotkania.

Poznajcie redakcję „Lekarze dla klimatu” TUTAJ.

 

 

Podobne materiały

Scenariusz lub ćwiczenie

Karta pracy projekt młodzieżowy. Gramy okolice

Rezultatem projektu młodzieżowego będzie spot filmowy promujący malowniczy krajobraz waszej okolicy.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Karta pracy projekt młodzieżowy. Zrównoważona turystyka

Rezultatem projektu młodzieżowego będzie turystyczna trasa edukacyjna po waszym regionie.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Aktywni? Kolejno odlicz! Ruszamy w teren

Zestaw zabaw ruchowych do wykonywania na świeżym powietrzu.
Zobacz
Film lub webinarium

Robimy zina! Czyli jak przygotować oddolną publikację?

Podczas webinarium rozmawialiśmy o tym:- jak tworzyć ziny i z jakich form korzystać,- jak wykorzystać ziny w
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Granice możliwości roślin – życie w cieniu człowieka

Scenariusz lekcji o wpływie człowieka na środowisko.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

O czym szpak śpiewa tak?

Scenariusz lekcji przyrody na temat odgłosów ptaków.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Rolnictwo ekologiczne – zrównoważone czy intensywne

Scenariusz lekcji przyrody na temat typów rolnictwa (intensywne, zrównoważone i ekologiczne).
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Sztuka krajobrazu – sztuka (dla) ziemi

Scenariusz lekcji zajęć artystycznych na temat sztuki ziemi.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Trawnik różnorodności

Scenariusz lekcji przyrody na temat bioróżnorodności opierający się na obserwacji trawnika.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Złap naturę w Internecie

Podczas zajęć młodzież wykorzysta portale społecznościowe do promocji swojej wyjątkowej okolicy.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Szkoła zgodna z naturą

Publikacja z zestawem scenariuszy zajęć na temat: bioróżnorodności, obszarów chronionych oraz wpływu człowieka na przyrodę.
Zobacz
Materiał graficzny

Formy ochrony przyrody – plakat

Plakat „Formy ochrony przyrody" z programu Zgodnie z Naturą.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY