Młodzi dziennikarze piszą i mówią o zmianie klimatu – dobre praktyki zespołów uczniowskich

Dobra praktyka

Informacje o materiale

Data dodania: 19.11.2021

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi, Wychowawcy, Bibliotekarze, Uczniowie

Opis materiału

W semestrze letnim roku szkolnego 2020/2021 odbyła się kolejna edycja programu Centrum Edukacji Obywatelskiej związanego z klimatem. W ramach programu w szkołach w całej Polsce powstały aż 52 zespoły uczniowskie, które założyły własne szkolne redakcje i postanowiły zgłębić temat zmiany klimatu – zarówno lokalnie, w swoim najbliższym otoczeniu, jak i globalnie, badając konsekwencje zmiany i jej przyczyny na dużą skalę. Prezentujemy tutaj wybrane efekty pracy młodych dziennikarzy!

Nie tylko węgiel

Uczniowie i uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Wyplera w Rudzie Śląskiej postanowili skupić się na tym, co znają najlepiej i co najważniejsze dla ich rówieśników, rówieśniczek, rodzin i lokalnej społeczności – na zmianach, które zachodzą w ich regionie. Dlatego, jak na dobrych dziennikarzy przystało, poruszyli ostatnio ważny, ale też wzbudzający emocje, zwłaszcza na Śląsku, temat węgla i pozyskiwania energii.

Zespół redakcyjny po informacje postanowił udać się do ekspertów – przedstawicieli instytucji zajmujących się ochroną środowiska i firmie, które zajmują się energetyką. Uczniowie i uczennice przygotowali dwa wywiady pod wspólnym tytułem „Już nie tylko węgiel na Śląsku. Dziś wygrywa fotowoltaika i przyszłościowe myślenie o klimacie”. Pierwszą rozmowę przeprowadzili z Naczelnikiem Wydziału Ochrony Środowiska i Górnictwa w Rudzie Śląskiej. Dowiedzieli się, czym na co dzień zajmuje się wydział ochrony środowiska, a także uzyskali konkretne informacje, w jaki sposób władze Rudy Śląskiej wykazują się w realizacji działań proklimatycznych.

Cały wywiad do przeczytania TUTAJ.

Uczniowie i uczennice nie chcieli ograniczać się do jednego głosu, więc poprosili o rozmowę także drugiego eksperta – Mateusza Jaruszowca, głównego specjalistę ds. energetycznych Ekoscan Innowacja i rozwój sp. z o.o, który na co dzień zajmuje się realizacją „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji” w Zabrzu, od którego dowiedzieli się więcej na temat fotowoltaiki.

Wywiad można przeczytać TUTAJ.

 

Materiały zostały przygotowane przez uczniów i uczennice klasy 8A SP2 w Rudzie Śląskiej. Założyli oni grupę „Fotowoltaiczny gang”, do której należą: Klaudia Brzozowicz, Julia Chleboś, Paulina Kulesza, Oskar Nowok , Oliwia Pasek , Magdalena Skiba.

Newsy z Hipolita

Redakcja szkolna z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Hipolita Roszczynialskiego w Rumi postanowiła regularnie przygotowywać newsy nt. zmiany klimatu w formie gazety, której powstały cztery wydania. W ten sposób przekazywali kolegom i koleżankom ze szkoły bieżące i z ich punktu widzenia istotne informacje i przyczyniali się do podniesienia wiedzy o klimacie w swojej szkole.

 

Walka ze zmianami klimatycznymi to istotna sprawa jedynie dla 17% Polaków i 22% Europejczyków. Mimo, że większość mieszkańców Unii Europejskiej (UE) dostrzega, że zmiany klimatyczne są fatalne w skutkach, to niewielu z nich czuje odpowiedzialność za ich ograniczenie. Tymczasem samodzielne działania są w stanie zdziałać więcej, niż nam się wydaje. Dlatego zdecydowaliśmy się dołączyć do projektu „1Planet4All”. Chcemy uświadomić każdemu, że klimat można polepszyć, tylko wystarczy zmienić nasze nawyki. Zapraszamy do lektury! – pisali we wstępniaku w swojej gazety.

W kolejnych wydaniach uczniowie i uczennice poruszali takie tematy jak: zmiany indywidualnych nawyków na rzecz klimatu (zmiana środków transportu, ograniczenie spożycia mięsa), zachęcenie do wsparcia oddolnych ruchów klimatycznych oraz do wywierania wpływu na polityków i polityczki np. za pomocą pisania listów lub podpisywania petycji, przywoływanie danych z raportów nt. klimatu czy tłumaczenie pojęć związanych ze zmianą klimatu.

Chcecie lepiej poznać pracę redakcji? Newsy z Hipolita możecie znaleźć tutaj: https://www.juniormedia.pl/wp-content/newspaper/34409/newsy-z-hipolita-13.pdf

Lekarze klimatu

Z kolei uczniowie i uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 69 im. Generała Stanisława Sosabowskiego w Gdańsku na swój główny kanał komunikacji wybrali Facebook. To właśnie tam stworzyli swój profil, na którym dostarczali odbiorcom ciekawe informacje oraz wrzucali wiadomości o swoich działaniach. Michał, Zuzia, Marta i Emilka włożyli dużo pracy w swój kanał. Na początku zajęli się łąkami kwietnymi w Gdańsku. Przybliżyli użytkownikom Facebooka zalety zakładania łąk i dobroczynne właściwości roślin, które można na łąkach znaleźć. Przygotowali także wywiad na temat łąk kwietnych w swoim mieście z Radnym Miasta Gdańsk Michałem Hajdukiem.

W ramach Akcji dla klimatu uczniowie i uczennice zorganizowali dla swojej społeczności szkolnej spotkanie z Olą Juszkiewicz – zwyciężczynią IX Edycji MasterChef Polska.

Ola to miłośniczka dobrego gotowania i natury, edukator, z wykształcenia Biolog morski, zwolenniczka życia w stylu zero waste… Wraz z Olą odbyliśmy podróż w głąb łąk, lasów, poszukując ziół, roślin łąkowych, które mogą być podstawą dania, bądź jego ozdobą. Nasz gość opowiedział nam szeregu zalet łąk kwietnych w miastach zwracając uwagę, że łąki kwietne to również sposób na walkę z globalnym ociepleniem (zapobiegają efektowi wysp cieplnych latem) – czytamy na profilu Lekarzy dla klimatu, na którym można znaleźć też zdjęcia ze spotkania.

Poznajcie redakcję „Lekarze dla klimatu” TUTAJ.

 

 

Podobne materiały

Scenariusz lub ćwiczenie

Dlaczego nie wiem, jak nazywa się premier Chin?

Dlaczego nie wiem, jak nazywa się premier Chin? Ćwiczenie na lekcje wiedzy o społeczeństwie.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Czy Jezus był uchodźcą?

Czy Jezus był uchodźcą? Scenariusz zajęć na lekcję religii w klasach V-VI szkoły podstawowej.
Zobacz
Film lub webinarium

Epoka miedzi

Czy może istnieć świat bez miedzi? Jak wykorzystać film “Epoka miedzi” na lekcjach geografii i wiedzy o
Zobacz
Film lub webinarium

Dziecięcy samorząd

Dziecięcy samorząd, czyli jak działa samorządność szkolna w Indiach. Film na lekcje wiedzy o społeczeństwie i geografii
Zobacz
Artykuł

Wangari Maathai – healing the land

Jak jedna osoba może zmienić świat, czyli opowieść o Wangari Maathai. Artykuł o kenijskiej laureatce Pokojowej Nagrody
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

W kręgu Organizacji Narodów Zjednoczonych – globalne wyzwania

W kręgu Organizacji Narodów Zjednoczonych - globalne wyzwania. Ćwiczenie na lekcje wiedzy o społeczeństwie.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Świat w szafie, czyli o włókienniczej Łodzi w...

Świat w szafie, czyli o włókienniczej Łodzi w perspektywie globalnej. Scenariusz na lekcje wiedzy o społeczeństwie.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Społeczna odpowiedzialność biznesu. Ćwiczenie na lekcję wiedzy o społeczeństwie.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Scenariusz zajęć z filmem „Droga czerwonej lodówki”

Dostęp do edukacji w krajach Globalnego Południa. Scenariusz zajęć i materiały pomocnicze do filmu “Droga czerwonej lodówki”.
Zobacz
Dobra praktyka

Wyzwania związane z migracjami

Wyzwania związane z migracjami - spojrzenie na Polskę. Materiał merytoryczny
Zobacz
Dobra praktyka

Dylematy Szeherezady. Jak wykorzystać metodę dociekań filozoficznych?

Dylematy Szeherezady, czyli jak wykorzystać metodę dociekań filozoficznych ucząc o migracjach. Przewodnik dla nauczycielek i nauczycieli
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

To find yourself in a foreign country… Kilka...

How to find yourself in a foreign country? Jak odnaleźć się w obcym kraju, czyli słów kilka
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY