Artykuł
Praca metodą projektu uczniowskiego stwarza możliwość wykorzystania w praktyce wiedzy i pomysłów z obszaru edukacji globalnej, wzmacniając jednocześnie wiele umiejętności kluczowych, takich jak komunikacja, rozwiązywanie konfliktów czy twórcze myślenie. Poprzez wyjście do społeczności szkolnej i lokalnej, z jednej strony pozwala uczniom i uczennicom na lepszą integrację z ich lokalnym środowiskiem, z drugiej zaś sprzyja pogłębieniu wiedzy na temat wyzwań i współzależności globalnych oraz kształtowaniu postaw bliskich edukacji globalnej.
Obejrzyj krótką animację, która przedstawia podstawowe założenia edukacji globalnej: „Po co nam edukacja globalna?”.
Edukacja globalna wzbogaca koncepcję nauczania poprzez zwrócenie uwagi na globalne współzależności, które łączą ludzi, miejsca i wydarzenia na całym świecie.
- Aby odnaleźć się w tej sieci powiązań i pozytywnie wpływać na swoje otoczenie, młodzi ludzie powinni rozumieć procesy rządzące funkcjonowaniem tzw. „globalnej wioski”, w której żyjemy.
- Cele Zrównoważonego Rozwoju są najważniejszym zadaniem stojącym przed ludzkością. Bez zrozumienia współzależności stojących u podstaw wypracowania tych Celów, oraz tych, istniejących pomiędzy Celami, nie możemy w pełni realizować powierzonego nam zadania.
- Edukacja globalna przygotowuje uczniów i uczennice do stawiania czoła współczesnym wyzwaniom wynikającym z globalnych konsekwencji, jakie niosą ze sobą decyzje podejmowane na poziomie lokalnym. Promuje także praktyczne wykorzystywanie zdobywanej wiedzy.
- Uczennice i uczniowie zazwyczaj dowiadują się o globalnych wyzwaniach za pośrednictwem mediów. Te informacje często wywołują ich zaciekawienie, a edukacja globalna wykorzystuje ciekawość i chęć zdobywania wiedzy.
- Podstawa programowa dostarcza wielu okazji do systematycznego włączania edukacji globalnej w ramach zajęć lekcyjnych. Jednocześnie poprzez prezentowanie wiedzy z nieco innych niż dotychczas perspektyw wzrasta atrakcyjność lekcji, co wspiera lepsze uczenie się.
Zajrzyj do praktycznych materiałów wspierających wprowadzanie Celów Zrównoważonego Rozwoju w szkole:
- www.globalna.ceo.org.pl/cele-zrownowazonego-rozwoju
zestaw plansz do wydrukowania w formacie A4 autorstwa CEO, zawiera podstawowe informacje nt. Celów oraz inspiracje do działania dla uczniów i nauczycieli
- www.un.org.pl
strona Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie; zawiera opisy poszczególnych Celów i zadań oraz materiały graficzne do pobrania (po polsku)
Strona powstała w ramach projektu „Ścieżki do Celów” współfinansowanego w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Materiał jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowe. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Centrum Edukacji Obywatelskiej. Utwór powstał w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej realizowanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2019. Zezwala się na do-wolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiada-czach praw oraz o programie polskiej współpracy rozwojowej.