Destylacja wody, czyli jak uczynić wodę słoną zdatną do picia

Informacje o materiale

Data dodania: 12.09.2021

Grupa docelowa: Bibliotekarze, Nauczyciele przedmiotowi, Wychowawcy

Artykuł

Jak Słońce może zmienić słoną wodę w wodę zdatną do picia

Dla nadmorskich miejscowości dostęp do czystej wody pitnej jest prawdziwym problemem. Chociaż wokół jest mnóstwo wody, to woda morska nie nadaje się do picia. Opady deszczu występują rzadko, a woda w otwartych studniach szybko ulega zasoleniu.

Aby rozwiązać ten problem, wystarczy zbudować prosty destylator wody, który wykorzystuje jedno niewyczerpalne źródło energii: energię słoneczną.

Jak to działa?

Do budowy destylatora wystarczy taca ze stali ocynkowanej i szklane, nachylone pod kątem przykrycie. Woda paruje, skrapla się na pokrywie i spływa do rury zbiorczej. Taki destylator produkuje dziennie od 8 do 10 litrów wody o niezwykle wysokiej jakości. Badania naukowe wykazały, że woda ta jest pozbawiona soli, drobnoustrojów i związków azotu. Destylator sprawdza się przy każdym rodzaju wody.

  1. Płytom ze stali ocynkowanej nadaje się kształt prostokątnych zbiorników, które wykłada się blachą falistą i przykrywa szklanymi pokrywami. Stalowe płyty należy pomalować na czarno, aby pochłaniały promienie słoneczne i promieniowanie. Następnie zbiorniki mocuje się na słupach w najbardziej i najdłużej nasłonecznionym miejscu.
  2. Każdy zbiornik napełnia się wodą brakiczną, przy czym powinien on posiadać niewielki kanał przy podstawie służący do odpływu wody. Kanały łączą się z rurą prowadzącą do pojemnika lub naczynia, w którym zbiera się oczyszczona woda.
  3. Słupy należy ustawić tak, aby cała konstrukcja była pochylona pod kątem 15 stopni, z nachyleniem w stronę kanału. Gdy stalowa płyta nagrzeje się, woda w zbiorniku zacznie parować, a na szklanej pokrywie pojawią się krople wody, które będą kapać do kanału. Tak oczyszczona woda będzie stopniowo spływać przez rurę do pojemnika/naczynia.

Pan Jayaratne z Andaragasyaya na Sri Lance

Pan Jayaratne mieszka w miejscowości Andaragasyaya i zawodowo zajmuje się rolnictwem. Ze skromnego miesięcznego wynagrodzenia w wysokości 12.000 rupii utrzymuje siedmioosobową rodzinę. Tak jak dla wielu innych rodzin zamieszkujących wioskę Kirinda, jego poważnym zmartwieniem jest zapewnienie źródła wody pitnej. Gospodynie domowe są zmuszone nosić wodę z otwartej studni kopanej położonej dwa kilometry od ich domów.

Pan Jayaratne usłyszał o metodzie destylacji wody na spotkaniu organizacji Practical Action, na którym opisywano technologie oczyszczania wody. Po naradzie z rodziną, zbudował w swoim gospodarstwie destylator, dzięki któremu jego rodzina codziennie uzyskuje od 8 do 10 litrów wysokiej jakości wody.

Wcześniej spędzałam wiele godzin na noszeniu wody z daleka, a teraz mogę wykorzystać ten czas na dokończenie codziennych prac i zajęcie się bydłem, co znacznie zwiększyło dochody całej rodziny – opowiada żona pana Jayaratne.

http://practicalaction.org/water-distillation-1

Pobierz materiał

Jak słońce może zmienić słoną wodę w wodę zdatną do picia

format: pdf

wielkość: 51,28 KB

Pobierz

Podobne materiały

Film lub webinarium

O budowaniu sieci wsparcia dla nauczycieli

Zobacz
Artykuł

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla ukraińskich uczniów w szkołach

W niniejszym materiale zawarto podpowiedzi, w jaki sposób prowadzić rozpoznawanie potrzeb i możliwości uczniów ukraińskich.
Zobacz
Artykuł

Jak przyjmować w szkole nowych uczniów? 6 najważniejszych...

Materiał  skierowany jest do dyrektorów szkół, którzy mierzą się z nadal trwającym napływem uczniów z Ukrainy.
Zobacz
Film lub webinarium

Ocenianie, które pomaga w nauczaniu i uczeniu się....

Sposób oceniania wywołuje gorące dyskusje z rodzicami i wewnątrz rady pedagogicznej. Podjęcie tej rozmowy jest pierwszym krokiem
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Równość płci na świecie. Scenariusz

Scenariusz ma na celu zachęcanie dziewcząt do podejmowania wyzwań w ramach nauki przedmiotów ścisłych i przyrodniczych.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Co zrobić, by projekt cały czas trwał? Ćwiczenia

Niniejszy materiał ma pomóc w realizacji projektu młodzieżowego i utrzymaniu motywacji młodzieży przy realizacji wyznaczonych celów.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Projekt osadzony lokalnie. Ćwiczenia

Niniejszy materiał ma pomóc w realizacji projektu młodzieżowego i znalezieniu lokalnych sojuszników. Poznasz sposoby realizacji projektu w
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Krytyczna postawa wobec mediów. Ćwiczenia

Materiał ma pomóc w realizacji projektu młodzieżowego i wzmacniania wiedzy na temat aktualnych wyzwań. Poznasz metody weryfikacji
Zobacz
Publikacja

Jak uczyć o klimacie? Praktyczny przewodnik po rzetelnej...

Jak uczyć o klimacie? Praktyczny przewodnik po rzetelnej edukacji klimatycznej
Zobacz
Gra

Włącz szkołę dla klas 1-3

Scenariusz i gra dla klas 1-3 o wolontariacie i organizacjach społecznych. Kim jest wolontariusz, co robią organizacje
Zobacz
Artykuł

Krytyczne myślenie a ochrona środowiska – na co...

Artykuł porusza kwestie krytycznego myślenia w ochronie środowiska wokół takich zagadnień jak: segregacja odpadów, transport oraz fast
Zobacz
Film lub webinarium

Jak zaprosić uczniów do dyskusji o wartościach?

Dowiesz się, jak realizować związane z nimi zadania wychowawcze dzięki naszym bezpłatnym filmom oraz prostym ćwiczeniom.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY