Destylacja wody, czyli jak uczynić wodę słoną zdatną do picia

Informacje o materiale

Data dodania: 12.09.2021

Grupa docelowa: Bibliotekarze, Nauczyciele przedmiotowi, Wychowawcy

Artykuł

Jak Słońce może zmienić słoną wodę w wodę zdatną do picia

Dla nadmorskich miejscowości dostęp do czystej wody pitnej jest prawdziwym problemem. Chociaż wokół jest mnóstwo wody, to woda morska nie nadaje się do picia. Opady deszczu występują rzadko, a woda w otwartych studniach szybko ulega zasoleniu.

Aby rozwiązać ten problem, wystarczy zbudować prosty destylator wody, który wykorzystuje jedno niewyczerpalne źródło energii: energię słoneczną.

Jak to działa?

Do budowy destylatora wystarczy taca ze stali ocynkowanej i szklane, nachylone pod kątem przykrycie. Woda paruje, skrapla się na pokrywie i spływa do rury zbiorczej. Taki destylator produkuje dziennie od 8 do 10 litrów wody o niezwykle wysokiej jakości. Badania naukowe wykazały, że woda ta jest pozbawiona soli, drobnoustrojów i związków azotu. Destylator sprawdza się przy każdym rodzaju wody.

  1. Płytom ze stali ocynkowanej nadaje się kształt prostokątnych zbiorników, które wykłada się blachą falistą i przykrywa szklanymi pokrywami. Stalowe płyty należy pomalować na czarno, aby pochłaniały promienie słoneczne i promieniowanie. Następnie zbiorniki mocuje się na słupach w najbardziej i najdłużej nasłonecznionym miejscu.
  2. Każdy zbiornik napełnia się wodą brakiczną, przy czym powinien on posiadać niewielki kanał przy podstawie służący do odpływu wody. Kanały łączą się z rurą prowadzącą do pojemnika lub naczynia, w którym zbiera się oczyszczona woda.
  3. Słupy należy ustawić tak, aby cała konstrukcja była pochylona pod kątem 15 stopni, z nachyleniem w stronę kanału. Gdy stalowa płyta nagrzeje się, woda w zbiorniku zacznie parować, a na szklanej pokrywie pojawią się krople wody, które będą kapać do kanału. Tak oczyszczona woda będzie stopniowo spływać przez rurę do pojemnika/naczynia.

Pan Jayaratne z Andaragasyaya na Sri Lance

Pan Jayaratne mieszka w miejscowości Andaragasyaya i zawodowo zajmuje się rolnictwem. Ze skromnego miesięcznego wynagrodzenia w wysokości 12.000 rupii utrzymuje siedmioosobową rodzinę. Tak jak dla wielu innych rodzin zamieszkujących wioskę Kirinda, jego poważnym zmartwieniem jest zapewnienie źródła wody pitnej. Gospodynie domowe są zmuszone nosić wodę z otwartej studni kopanej położonej dwa kilometry od ich domów.

Pan Jayaratne usłyszał o metodzie destylacji wody na spotkaniu organizacji Practical Action, na którym opisywano technologie oczyszczania wody. Po naradzie z rodziną, zbudował w swoim gospodarstwie destylator, dzięki któremu jego rodzina codziennie uzyskuje od 8 do 10 litrów wysokiej jakości wody.

Wcześniej spędzałam wiele godzin na noszeniu wody z daleka, a teraz mogę wykorzystać ten czas na dokończenie codziennych prac i zajęcie się bydłem, co znacznie zwiększyło dochody całej rodziny – opowiada żona pana Jayaratne.

http://practicalaction.org/water-distillation-1

Pobierz materiał

Jak słońce może zmienić słoną wodę w wodę zdatną do picia

format: pdf

wielkość: 51,28 KB

Pobierz

Podobne materiały

Publikacja

Przewodnik dla nauczycieli i nauczycielek do pracy nad...

Przewodnik wprowadza do pracy nad kompetencjami SEL w kontekście edukacji filmowej i bezpieczeństwa w sieci.
Zobacz
Artykuł

Polska w trzydzieści lat po wielkiej zmianie. Rozdział...

Rozdział o przemianach społecznych, ustrojowych i ekonomicznych w Polsce po 1989 roku. Pomoc na lekcjach historii i teraźniejszości.
Zobacz
Artykuł

W wielkiej rodzinie narodów. Rozdział 13 podręcznika „Przewodnik...

Rozdział dotyczy tematu przynależności narodowej, mniejszości narodowych i etnicznych oraz kwestii międzykulturowych
Zobacz
Film lub webinarium

Kooperatywa Dobrze- społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstwa

Film o Kooperatywie spożywczej "Dobrze"
Zobacz
Artykuł

Szkoła demokracji. Rozdział 10 podręcznika 'Przewodnik obywatelski.”

Rozdział dotycz tematyki demokracji, aktywności społecznej (stowarzyszenia, związki zawodowe, trzeci sektor) i postaw społecznych.
Zobacz
Artykuł

Na drabinie społecznej. Rozdział 6 podręcznika „Przewodnik obywatelski”

Rozdział dotyczy tematyki nierówności społecznych, podziału władzy, klasy i warstwy społeczne. Pomoc na lekcji historii i teraźniejszości.
Zobacz
Film lub webinarium

Laboratoria Przyszłości – jak mądrze je wykorzystać?

Mądre wykorzystanie sprzętu z programu Laboratoria Przyszłości pomoże rozwijać kompetencje, rozbudzać zainteresowania i angażować uczniów.
Zobacz
Aktualności

Wyniki konkursu dziennikarskiego „Budujemy społeczeństwo otwarte”

Zobacz
Artykuł

Darmowe materiały do nauczania języka polskiego jako obcego

Zestawienie darmowych materiałów do uczenia języka polskiego jako obcego.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Food waste prevention at our homes

Dzięki ćwiczeniu uczniowie i uczennice poznają zagadnienie marnowania żywności w gospodarstwach domowych i możliwości zapobiegania temu zjawisku.
Zobacz
Publikacja

Model integracji edukacyjnej

Model integracji edukacyjnej to sposób uporządkowania myślenia o wyzwaniach i szansach związanych z integracją uczniów-imigrantów w szkołach.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak pobudzać uczniów i uczennice do samodzielnego i...

“W świecie szybkich zmian [..] gubimy się w tym, czym jest wiedza, co jest rzetelną informacją, co
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY