Destylacja wody, czyli jak uczynić wodę słoną zdatną do picia

Informacje o materiale

Data dodania: 12.09.2021

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi, Wychowawcy, Bibliotekarze

Artykuł

Jak Słońce może zmienić słoną wodę w wodę zdatną do picia

Dla nadmorskich miejscowości dostęp do czystej wody pitnej jest prawdziwym problemem. Chociaż wokół jest mnóstwo wody, to woda morska nie nadaje się do picia. Opady deszczu występują rzadko, a woda w otwartych studniach szybko ulega zasoleniu.

Aby rozwiązać ten problem, wystarczy zbudować prosty destylator wody, który wykorzystuje jedno niewyczerpalne źródło energii: energię słoneczną.

Jak to działa?

Do budowy destylatora wystarczy taca ze stali ocynkowanej i szklane, nachylone pod kątem przykrycie. Woda paruje, skrapla się na pokrywie i spływa do rury zbiorczej. Taki destylator produkuje dziennie od 8 do 10 litrów wody o niezwykle wysokiej jakości. Badania naukowe wykazały, że woda ta jest pozbawiona soli, drobnoustrojów i związków azotu. Destylator sprawdza się przy każdym rodzaju wody.

  1. Płytom ze stali ocynkowanej nadaje się kształt prostokątnych zbiorników, które wykłada się blachą falistą i przykrywa szklanymi pokrywami. Stalowe płyty należy pomalować na czarno, aby pochłaniały promienie słoneczne i promieniowanie. Następnie zbiorniki mocuje się na słupach w najbardziej i najdłużej nasłonecznionym miejscu.
  2. Każdy zbiornik napełnia się wodą brakiczną, przy czym powinien on posiadać niewielki kanał przy podstawie służący do odpływu wody. Kanały łączą się z rurą prowadzącą do pojemnika lub naczynia, w którym zbiera się oczyszczona woda.
  3. Słupy należy ustawić tak, aby cała konstrukcja była pochylona pod kątem 15 stopni, z nachyleniem w stronę kanału. Gdy stalowa płyta nagrzeje się, woda w zbiorniku zacznie parować, a na szklanej pokrywie pojawią się krople wody, które będą kapać do kanału. Tak oczyszczona woda będzie stopniowo spływać przez rurę do pojemnika/naczynia.

Pan Jayaratne z Andaragasyaya na Sri Lance

Pan Jayaratne mieszka w miejscowości Andaragasyaya i zawodowo zajmuje się rolnictwem. Ze skromnego miesięcznego wynagrodzenia w wysokości 12.000 rupii utrzymuje siedmioosobową rodzinę. Tak jak dla wielu innych rodzin zamieszkujących wioskę Kirinda, jego poważnym zmartwieniem jest zapewnienie źródła wody pitnej. Gospodynie domowe są zmuszone nosić wodę z otwartej studni kopanej położonej dwa kilometry od ich domów.

Pan Jayaratne usłyszał o metodzie destylacji wody na spotkaniu organizacji Practical Action, na którym opisywano technologie oczyszczania wody. Po naradzie z rodziną, zbudował w swoim gospodarstwie destylator, dzięki któremu jego rodzina codziennie uzyskuje od 8 do 10 litrów wysokiej jakości wody.

Wcześniej spędzałam wiele godzin na noszeniu wody z daleka, a teraz mogę wykorzystać ten czas na dokończenie codziennych prac i zajęcie się bydłem, co znacznie zwiększyło dochody całej rodziny – opowiada żona pana Jayaratne.

http://practicalaction.org/water-distillation-1

Pobierz materiał

Jak słońce może zmienić słoną wodę w wodę zdatną do picia

format: pdf

wielkość: 51,28 KB

Pobierz

Podobne materiały

Artykuł

Open Space jako metoda partycypacji w szkole

Open space (otwarta przestrzeń, dalej w skrócie - OS) to popularna metoda prowadzeniadebat/konferencji, która bazuje na bardzo
Zobacz
Dobra praktyka

1Planet4All – Razem dla klimatu! – dobre praktyki

Dobre przykłady projektów młodzieżowych poświęconych zmianie klimatu.
Zobacz
Publikacja

FAQ: Formalno-prawne aspekty wolontariatu szkolnego

Formalno-prawne aspekty wolontariatu szkolnego w pytaniach i odpowiedziach.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Nuna i Natasza – dwie historie, jedna godność....

Scenariusz służy budowaniu empatii, refleksji nad postrzeganiem uchodźców i uporządkowaniu pojęć w kontekście migracji .
Zobacz
Dobra praktyka

Dobra praktyka z programu „Globalna szkoła. Razem dla...

Zobacz
Audio

Dialogues on transition – podcasts in english

Podcasty na temat transformacji ustrojowej po angielsku.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Zrozumieć transformację- scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć o transformacji ustrojowej.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Why do people move?/ Dlaczego ludzie się przemieszczają?

Na zajęciach języka angielskiego uczniowie i uczennice dowiedzą się, czym jest migracja oraz poznają fakty na jej
Zobacz
Gra Edukacyjna

Jak stawiasz granice? Sprawdź się

Bezpłatne, interaktywne ćwiczenie dla uczniów. Wprowadza temat stawiania granic, asertywności oraz agresji w rozmowie na tematy polityczne.
Zobacz
Gra Edukacyjna

Jak działa na Ciebie polityka? Sprawdź się.

"Bezpłatne, interaktywne ćwiczenie dla uczniów. Wprowadza temat wartości,emocji, przekonań i różnic w debacie publicznej."
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Dlaczego dźwięk może boleć? Na podstawie książki Joanny...

Scenariusz lekcji do książki Szkoła na Dobrej, uwrażliwiający dzieci na potrzeby innych.
Zobacz
Publikacja

Przewodnik Szkoły na Dobrej

Publikacja zawiera dziewięć wyzwań, z którymi mierzycie się w swoich szkołach oraz zaproponowane do nich inspiracje i
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY