Dekalog podróżnika

Informacje o materiale

Autor/-ka: Kacper Rynio

Data dodania: 11.09.2021

Grupa docelowa: Wychowawcy, Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele przedmiotowi

Artykuł

19 czerwca kończy się rok szkolny i zaczynają się długo wyczekiwane wakacje. Może macie już je dawno zaplanowane, a może dopiero będziecie wybierać kierunek swojej podróży. Niezależnie czy wybierzecie polskie morze czy wysokie góry w Himalajach, w mniejszym lub większym stopniu wpłyniecie na otaczającą Was rzeczywistość. Dlatego przedstawiamy kilka zasad, do przestrzegania których chcielibyśmy Was zachęcić.

 1. Jeśli możesz, to nie wybieraj podróży samolotem. W przypadku podróży po Polsce i Europie możesz wybrać pociąg lub autobus jako szybką i wygodną alternatywę. Jeśli jednak wybierasz się na inny kontynent i musisz lecieć samolotem, to zredukuj swój ślad węglowy do minimum.

 2. Będąc już za granicą, korzystaj z ekologicznych środków transportu i komunikacji miejskiej.

 3. Pamiętaj,aby zabrać ze sobą torbę na zakupy, butelkę z filtrem, kubek inne eko gadżety, których używasz normalnie w Polsce.

 4. Podczas wycieczek i trekkingu nie zostawiaj po sobie śladu i stosuj zasady etyki środowiskowej. Pamiętaj,aby zawsze zabierać po sobie śmieci, podróżować po szlakach, palić ogniska i obozować w miejscach do tego wyznaczonych. Szanuj i nie dewastuj środowiska naturalnego.

 5. Unikaj atrakcji ze zwierzętami. Cyrki i parki rozrywki nie są przyjaznymi miejscami. Głaskanie dzikich zwierząt takich jak lori albo tygrysy jest dla nich cierpieniem. Są one zabrane ze swojego naturalnego środowiska. Są im podawane specjalne środki uspokajające, a posłuszeństwo często wynika z tortur, którym są poddawane. Jazda na słoniu, chociaż może dla nas być niezwykłą przygodą, to dla zwierzęcia jest męczarnią. Zwróć uwagę, że nawet jak masz dobre intencje i chciałbyś opiekować się dzikimi zwierzętami w ramach wolontariatu, to pod pozorem dobrego działania te zwierzęta zostały w jakiś sposób oddzielone od reszty. Jeśli wolontariat polegałby na opiece nad chorymi zwierzętami, to zwróć uwagę, że najbardziej pomogą im eksperci czyli doświadczeni weterynarze. Nie kupuj pamiątek ze zwierząt. Aby kupić kieł tygrysa lub skorupę żółwia, to zwierzę musiało zostać zabite.

 6. Przemyśl wybór hotelu. Ekspansja Airbnb i olbrzymich kompleksów hotelowych wypiera lokalne społeczności z ich naturalnego miejsca zamieszkania. Według badań Airbnb jest jednym ze źródeł gentryfikacji Nowego Jorku.

 7. Z wielką uważnością podejmij decyzję o ewentualnym uczestnictwie w wolontariacie zagranicznym. Zastanów się, czy nie lepiej dokonać darowizny na lokalnie działającą organizację lub działać w swoim własnym środowisku czy kraju (np. promując odpowiedzialną konsumpcję). Wolonturystyka jest bardzo szkodliwym zjawiskiem. W wyniku komercjalizacji stała się usługą uprzedmiotawiającą osoby, którym chce się pomóc. Poza tym taka forma wolontariatu opiera się pewnej opozycji wynikającej z uprzywilejowania wolontariusza: “Ja – bogaty i wykształcony – pomagam Tobie biednemu i lepiej wiem czego potrzebujesz.” Wolontariat wykonywany bez odpowiednich kompetencji może szkodzić innym osobom. Przez nie zmienia się rynek pracy i wyrzuca się z niego przedstawicieli lokalnej społeczności. Szczególną formą jest wolontariat, w którym pracuje się z dziećmi. Często jest on dla nich traumą, a może być również wspieraniem biznesu sierocego.

 8. Kupuj lokalne produkty i  pamiątki. Dzięki czemu nie tylko zachowasz wyjątkowe wspomnienia z podróży, ale i  wesprzesz lokalnych rzemieślników.

 9. Korzystaj z usług lokalnych ludzi, tak aby jak najwięcej Twoich wydatków wsparło lokalną gospodarkę. Choć pilot wycieczki lub instruktor surfingu mogą lepiej znać angielski, wybierz jednak lokalną osobę i pozwól jej zarobić.

 10. Kosztuj miejscowej kuchni, kupuj sezonowe produkty na targach i jarmarkach.

 11. Szanuj mieszkańców, ich kulturę i tradycję. Jeśli chcesz zwiedzić na przykład świątynię, to przed wejściem zastosuj się do obowiązujących tam reguł.

 12. Szanuj prawa człowieka. Takim prawem jest prawo do prywatności. Zawsze się pytaj o zgodę, czy możesz komuś zrobić zdjęcie.

 13. Unikaj atrakcji typu wioski etnologiczne. Są one sztucznie wykreowanymi zjawiskiem stoworzynym na potrzeby europocentrycznych turystów. Umieszczanie w nich przedstawicieli różnych plemion ubranych w tradycyjne stroje jest ludzkim zoo.

 14. Unikaj wycieczek polegających na zwiedzaniu slumsów. Jest to smutna rozrywka, uprzedmiotowywująca ludzi. Obecnie coraz więcej ludzi wychodzi z nędzy, jednak przez wybieranie odpowiednich przykładów utrwala się stereotypowy obraz biednych ludzi i odbiera się im poczucie sprawczości.

 15. Nie żeruj na życzliwości innych ludzi. Choć takie programy jak Azja Express mogą zachęcać do taniego podróżowania, to pamiętaj, że jeśli jesz u kogoś kolację za darmo, to nie znaczy, że jest ona naprawdę darmowa – po prostu ktoś inny za nią zapłacił. Jako osoba uprzywilejowana z globalnej Północy unikaj  takiego wykorzystywania innych ludzi.

 16. W relacjach w mediach społecznościowych zwróć uwagę na swoją narrację. Unikaj utrwalania negatywnych stereotypów na temat społeczności. Nie wyciągaj ogólnych wniosków na podstawie małej reprezentacji. Unikaj europocentrycznego i postkolonialnego sposobu myślenia. Zapoznaj się z poradnikiem “Jak mówić o większości świata”.

 17. Wykonaj ćwiczenie na wyobraźnię. Co by się stało jakby odwrócić sytuację? Zastanów się, co by było, gdyby zagraniczni turyści przyjechali do małej polskiej wsi, przeszli po czyimś polu i weszli do czyjegoś domu, robiąc przy tym cały czas zdjęcia  i komentując status społeczny gospodarzy. Czy byłoby to tak samo akceptowalne jak robienie tego przez turystów z globalnej Północy w krajach globalnego Południa?

Autor:
Kacper Rynio
Student pierwszego roku kulturoznawstwa. Zafascynowany edukacją globalną, celami zrównoważonego rozwoju i międzynarodowymi zależnościami.

Podobne materiały

Publikacja

Przewodnik dla nauczycieli i nauczycielek do pracy nad...

Przewodnik wprowadza do pracy nad kompetencjami SEL w kontekście edukacji filmowej i bezpieczeństwa w sieci.
Zobacz
Artykuł

Polska w trzydzieści lat po wielkiej zmianie. Rozdział...

Rozdział o przemianach społecznych, ustrojowych i ekonomicznych w Polsce po 1989 roku. Pomoc na lekcjach historii i teraźniejszości.
Zobacz
Artykuł

W wielkiej rodzinie narodów. Rozdział 13 podręcznika „Przewodnik...

Rozdział dotyczy tematu przynależności narodowej, mniejszości narodowych i etnicznych oraz kwestii międzykulturowych
Zobacz
Film lub webinarium

Kooperatywa Dobrze- społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstwa

Film o Kooperatywie spożywczej "Dobrze"
Zobacz
Artykuł

Szkoła demokracji. Rozdział 10 podręcznika 'Przewodnik obywatelski.”

Rozdział dotycz tematyki demokracji, aktywności społecznej (stowarzyszenia, związki zawodowe, trzeci sektor) i postaw społecznych.
Zobacz
Artykuł

Na drabinie społecznej. Rozdział 6 podręcznika „Przewodnik obywatelski”

Rozdział dotyczy tematyki nierówności społecznych, podziału władzy, klasy i warstwy społeczne. Pomoc na lekcji historii i teraźniejszości.
Zobacz
Film lub webinarium

Laboratoria Przyszłości – jak mądrze je wykorzystać?

Mądre wykorzystanie sprzętu z programu Laboratoria Przyszłości pomoże rozwijać kompetencje, rozbudzać zainteresowania i angażować uczniów.
Zobacz
Aktualności

Wyniki konkursu dziennikarskiego „Budujemy społeczeństwo otwarte”

Zobacz
Artykuł

Darmowe materiały do nauczania języka polskiego jako obcego

Zestawienie darmowych materiałów do uczenia języka polskiego jako obcego.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Food waste prevention at our homes

Dzięki ćwiczeniu uczniowie i uczennice poznają zagadnienie marnowania żywności w gospodarstwach domowych i możliwości zapobiegania temu zjawisku.
Zobacz
Publikacja

Model integracji edukacyjnej

Model integracji edukacyjnej to sposób uporządkowania myślenia o wyzwaniach i szansach związanych z integracją uczniów-imigrantów w szkołach.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak pobudzać uczniów i uczennice do samodzielnego i...

“W świecie szybkich zmian [..] gubimy się w tym, czym jest wiedza, co jest rzetelną informacją, co
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY