Co się działo w „Klimat to temat!”?

Dobra praktyka

Informacje o materiale

Data dodania: 18.10.2021

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi, Wychowawcy, Specjaliści w szkole, Bibliotekarze

Opis materiału

W grudniu zakończyła się pierwsza edycja  programu Klimat to temat!, który powstał w nawiązaniu do zeszłorocznego Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach i miał za zadanie pokazać możliwości osobistego wpływu na ochronę klimatu. W programie wzięły udział szkoły z całej Polski, które razem z nami chciały zmierzyć się z tematem zmiany klimatu.  Choć to niełatwy temat aż 145 szkół zdecydowało się na przeprowadzenie działań w ramach programu. Szkoły prowadziły scenariusze przedmiotowe poświęcone zmianie klimatu oraz projekty uczniowskie. Ulubionym elementem scenariuszy bazowych było wyobrażanie sobie świata za 20 lat. Powstało wiele wspaniałych obrazów, przedstawiających jednak smutną wizję przyszlości. Na zdjęciu uczennic ze Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Książenicach prezentują swoją wizję świata.

uczennice przedstawiają plakat

Uczniowie i uczennice klas IV-VIII szkół podstawowych oraz gimnazjum wykazali się kreatywnością przygotowując kampanie edukacyjno-informacyjne oraz debaty dotyczące zmiany klimatu. Na szkolnych korytarzach powstawały gazetki jak w Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. B.Chącińskiego w Łukowie czy w Szkole Podstawowej nr 6 w Oławie im. Polskich Olimijczyków.

kampania przygotowana przez uczniów

Wystawy, które pokazywaliście w szkołach zyskiwały drugie życie. Wystawa ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku ma się pojawić w miejskiej bibliotece.

W XXXIX LO im. w Warszawie tradycją są zdrowe śniadania. Z badań naukowych wynika, że hodowla zwierząt naświecie odpowiada za emisję 14,5% wszystkich gazów cieplarnianych. To więcej niż cały sektor transportu. Ograniczenie mięsa w naszym jadłospisie może w dużym stopniu uratować świat przed globalnym ociepleniem. Dlatego tym razem pod hasłem ,,Zdrowe śniadanie to podstawa – dbanie o klimat to ważna sprawa” promowane było śniadanie wegetariańskie i wegańskie – pełne witamin, kolorowe i bardzo zdrowe. 

uczniowie prowadzący zajęcia o zdrowym śniadaniu

Na zdrowie, ale też lokalną żywność postawiła Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołkowicach. Na Dzień zdrowia uczniowie i uczennice klas IV- VI na lekcjach techniki wykonywali potrawy z wykorzystaniem lokalnych warzyw i owoców (bez użycia owoców, warzyw sprowadzanych z zagranicy, gdyż ich transport – czasem między kontynentami, i przechowywanie to źródło emisji gazów cieplarnianych).

talerz z warzywami

SP 37 z Wrocławia przygotowała wystawę w szkolnej Galerii za kratami. Hasło nadrzędne: Klimat??? Nasz temat!!!  8 haseł dodatkowych miało za zadanie skłonić do refleksji („Oszalałem!” Klimat; „Duszę się…” Ziemia; „Żegnajcie.” Zwierzęta; „Tonę!” Woda; „Znikam…” Las; „Nie jestem sobą.” Góra; „Narozrabialiśmy???” Ludzie; „Żołnierze klimatu.” My). Hasła były zobrazowane zdjęciami, przedmiotami – działały na wyobraźnię uczniów.

wystawa uczniów "żegnajcie zwierzęta"
wystawa uczniów "oszalałem! klimat"
wystawa uczniów "żołnierze klimatu. my"
wystawa uczniów "tonę! woda"
wystawa uczniów "znikam... las"
wystawa uczniów "duszę się... ziemia"
wystawa uczniów "nie jestem sobą. góra"
wystawa uczniów "narozrabialiśmy??? ludzie"

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Czaplinku i goście ze Szkoły Podstawowej w Złocieńcu przeprowadzili debatę na temat globalnego ocieplenia. Gościom przypadło bronienie tezy pt. „ Indywidualne działania to za mało, żeby zatrzymać zmianę klimatu”, co okazało się nie małym wyzwaniem, ponieważ uczniom z Czaplinka nie brakowało kontrargumentów. Nad całością czuwała komisja złożona z zaproszonych ekspertów: p. Agnieszka Siedlak, przedstawiciel RDOŚ w Złocieńcu, nauczycielka biologii w SP w Złocieńcu p. Monika Klimczak oraz p. Kamil Lipski z Nadleśnictwa Czaplinek. Po prawie godzinnej wymianie argumentów komisja udała się na naradę, podczas której jednogłośnie docenili wysiłek dwóch drużyn ogłaszając remis. Wszyscy uznali, że jeżeli zsumujemy działania indywidualne to w skali globalnej mamy ogromny wpływ na zmianę klimatu! 

W Szkole Podstawowej nr 21 w Elblągu odbyła się akcja „Przekaż zabawkę w dobre ręce”. Skoro produkcja wymaga zużycia energii, grupa klimatyczna – tak siebie nazywała młodzież biorąca udział w programie – doszła do wniosku, że warto przekazać zabawki młodszym dzieciom. Mniej kupujemy – mniej produkujemy – mniej zużywamy energii. Kolejną akcją był „Twój pomysł na odpady”, ktorej efekty widać poniżej.

kolaż projektów ""Twój pomysł na odpady"

Szkoła Podstawowa nr 10 im. Zofii Kossak w Legnicy przeprowadziła kampanię PRZEZ ŻOŁĄDEK DO KLIMATU i  ŻYCIE W STYLU ZERO WASTE! Elementami przygotowanymi na czas kampanii były: plakaty edukacyjno- informacyjne, prezentacja multimedialna o przyczynach i skutkach zmian klimatu, dwa rodzaje ulotek o tym, dlaczego wyrany został temat klimatu i o tym, jak każdy człowiek w prosty sposób może spróbować ograniczyć negatywny wpływ na środowisko naszej planety. Na podstawie fragmentów raportu Ministerstwa Środowiska „Polityka ekologiczna państwa 2030” stworzono mapę województw Polski z informacją o przyszłych katastrofalnych zmianach środowiska na ich obszarze. Uczniowie i uczennice zapoznali się z kampanią Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

Gimnazjum nr 5 w Szkole Podstawowej nr 3 im. K. Makuszyńskiego w Będzinie przygotowało specjalne zakładki do książek.

zakładki do książek

Społeczna Szkoł Podstawowa nr 12 im. Emanuela Bułhaka z Warszawy Wesołej w ścieżce kampanii przygotowane zostało Dyktando Świąteczne poświęcone zmianie klimatu, w którym wzięły udział szkoły z okolicznych dzielnic oraz Sulejówka i Mińska Mazowieckiego. W efekcie powstała internetowa książka przygotowana przez Panią Mirjanę Mitrović.

Wiele szkół urozmaicało swoje działania plakatami jakSzkoła Podstawowa im. G. Morcinka w Poczesnej,

uczniowie pracujący nad plakatem

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 17 im. Przyjaciół Dzieci w Radomiu,

plakat klimatyczny

czy Szkoła Podstawowa im J.A.Maklakiewicza w Mszczonowie.

plakat dotyczący ocieplenia klimatu

Społeczna Szkoła Podstawowa nr 13 im. Lotników Amerykańskich przeprowadziła kampanię uświadamiająca, że mamy zanieczyszczone powietrze. Uczniowie i uczennice pod okiem działacza społecznego i jednocześnie radnego gminy wykonali urządzenie do pomiaru zanieczyszczenia powietrza i ruszyli z kampanią JEDEN UCZEŃ – JEDEN KWIATEK OCZYSZCZAJĄCY POWIETRZE. Kampania trwa!

schemat urządzenia do pomiaru zanieczyszczenia powietrza
konstrukcja urządzenia do pomiaru zanieczyszczenia powietrza

Działania Gimnazjum nr 4 w Siemianowicach Śląskich objął swoim patronatem prezydent Miasta Siemianowice Śląskie. Istotnym punktem uczniowskich działań było spotkanie z przedstawicielami Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie. Informacje uzyskane podczas rozmowy okazały się bardzo użyteczne w przygotowaniu akcji informacyjnej dla uczestników happeningu. Akcję zainaugurował poniedziałkowy „ Maraton dla klimatu”. Następnie przyszedł czas na warsztaty i wykłady prowadzone przez prawników i specjalistów od ochrony środowiska. Wiele emocji wzbudziła EKO Rozgrywka. Stanowiła ona nie tylko ciekawą formą rywalizacji, ale przede wszystkim był to test wiedzy o ekologii i recyklingu. Organizatorem rozgrywki był Santander Bank Polska S.A. oddział w Siemianowicach Śląskich.Istotnym punktem uczniowskich działań było spotkanie z przedstawicielami Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie. Informacje uzyskane podczas rozmowy okazały się bardzo użyteczne w przygotowaniu akcji informacyjnej dla uczestników happeningu. Finalnym przedsięwzięciem akcji „Klimatyczny Tydzień w Śniadeku” był happening „Śniadek dla klimatu”. Nie zawiodła nas ani pogoda – piątek przywitał nas słońcem, ani goście, wśród których nie zabrakło przedstawicieli władz miasta i instytucji. Swoją obecnością zaszczycili nas Sekretarz Miasta Pan Adam Skowronek, Naczelnik Wydziału Edukacji Pani Anna Sobieraj oraz Z-ca Dyrektora SCK Pani Monika Pojda- Dziekońska.

Maraton dla klimatu

W CLVII LO im. Marii Sklodowiskiej-Curie w Warszawie pojawił się nawet recyklingowy zespół muzyczny!

Na stronach wielu szkół umieszczaliście też informację o udziale w programie, jak np. Szkoła Podstawowa w Targowiskach czy Szkoła Podstawowa w MrokowieWystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „Klimat to to temat!” a znajdziecie wiele innych szkół. Ponadto w wielu szkołach starsi uczniowie prowadzili zajęcia dla młodszych a młodsi edukowali rodziców i działo się wiele, wiele więcej…   Nie sposób jednak przytoczyć tu wszystkich wydarzeń, ktore miały miejsce w czasie trwania programu. Ale wierzcie – naprawdę – działo się!

Projekt „Klimat to temat!” jest realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i dofinansowany ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego oraz współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

logo mazowsze serce polski
logo UE

Podobne materiały

Artykuł

Open Space jako metoda partycypacji w szkole

Open space (otwarta przestrzeń, dalej w skrócie - OS) to popularna metoda prowadzeniadebat/konferencji, która bazuje na bardzo
Zobacz
Dobra praktyka

1Planet4All – Razem dla klimatu! – dobre praktyki

Dobre przykłady projektów młodzieżowych poświęconych zmianie klimatu.
Zobacz
Publikacja

FAQ: Formalno-prawne aspekty wolontariatu szkolnego

Formalno-prawne aspekty wolontariatu szkolnego w pytaniach i odpowiedziach.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Nuna i Natasza – dwie historie, jedna godność....

Scenariusz służy budowaniu empatii, refleksji nad postrzeganiem uchodźców i uporządkowaniu pojęć w kontekście migracji .
Zobacz
Dobra praktyka

Dobra praktyka z programu „Globalna szkoła. Razem dla...

Zobacz
Audio

Dialogues on transition – podcasts in english

Podcasty na temat transformacji ustrojowej po angielsku.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Zrozumieć transformację- scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć o transformacji ustrojowej.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Why do people move?/ Dlaczego ludzie się przemieszczają?

Na zajęciach języka angielskiego uczniowie i uczennice dowiedzą się, czym jest migracja oraz poznają fakty na jej
Zobacz
Gra Edukacyjna

Jak stawiasz granice? Sprawdź się

Bezpłatne, interaktywne ćwiczenie dla uczniów. Wprowadza temat stawiania granic, asertywności oraz agresji w rozmowie na tematy polityczne.
Zobacz
Gra Edukacyjna

Jak działa na Ciebie polityka? Sprawdź się.

"Bezpłatne, interaktywne ćwiczenie dla uczniów. Wprowadza temat wartości,emocji, przekonań i różnic w debacie publicznej."
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Dlaczego dźwięk może boleć? Na podstawie książki Joanny...

Scenariusz lekcji do książki Szkoła na Dobrej, uwrażliwiający dzieci na potrzeby innych.
Zobacz
Publikacja

Przewodnik Szkoły na Dobrej

Publikacja zawiera dziewięć wyzwań, z którymi mierzycie się w swoich szkołach oraz zaproponowane do nich inspiracje i
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY