Opis materiału
Podczas czwartego spotkania z cyklu “Zaangażowani uczniowie” poznacie narzędzia do przeprowadzenia rozmowy o migracjach, w której wezmą udział wszyscy – niezależnie od poglądów. Nasi eksperci i ekspertki podzielą się także swoją wiedzą i doświadczeniem odnośnie tego:
- w jaki sposób można inicjować w szkole rozmowy na tematy związane z migracjami na świecie; będziemy się odwoływać także do wydarzeń w Ukrainie,
- jak budować zaangażowanie uczniów i uczennic poprzez stwarzanie im przestrzeni do wyrażania swoich opinii na ważne dla nich tematy,
- jak przekuć rozmowy w działania obywatelskie, w tym projekty uczniowskie o tematyce migracyjnej.
Nasi goście zaprezentują podczas tego spotkania przykładowe ćwiczenia i aktywności, które można wykorzystać na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych, w tym przedstawią inicjatywę Klubów Dobrej Rozmowy. Pokażą przykłady działań podejmowanych przez młodych ludzi wokół tematyki migracyjnej, w tym także w kontekście bieżącej sytuacji związanej z wojną w Ukrainie i jej konsekwencjami odczuwalnymi w Polsce.
Webinarium poprowadzą Elżbieta Krawczyk, szefowa Działu Edukacji Globalnej i Ekologicznej, dyrektorka programowa oraz członkini zarządu Centrum Edukacji Obywatelskiej, oraz Julia Godorowska, która w CEO zajmuje się programami edukacji globalnej i ekologicznej oraz jest autorką i współautorką kursów internetowych, scenariuszy zajęć i publikacji dla młodzieży, nauczycieli i nauczycielek dotyczących rozmawiania o migracjach oraz idei zrównoważonego rozwoju.
Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy również ekspertów-praktyków: nauczycieli oraz uczniów, którzy opowiedzą nam o swoich działaniach w Klubach Dobrej Rozmowy oraz inicjatywach na rzecz wspierania uchodźców z Ukrainy:
- Sergiusza Czaję – nauczyciela historii i WOS-u w Szkole Podstawowej w Leśniewie; uczestniczył w programach “Shortcut – małe historie, wielkie sprawy” i “Rozmawiajmy o uchodźcach”.
- Iwonę Olejniczak – nauczycielkę historii w Szkole Podstawowej w Ostrołęce. Absolwentkę kursu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Rozmawiajmy o uchodźcach”, mentorkę w kursie internetowym „OK Zeszyt” Szkoły Uczącej Się CEO.
- Barbarę Głąb – kulturoznawczynię, nauczycielkę filozofii i etyki w Polsko-Francuskiej Szkole Podstawowej „La Fontaine” w Warszawie. Absolwentkę kursu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Rozmawiajmy o uchodźcach” oraz autorkę zestawu aktywności wspomagających rozmowę z młodzieżą wokół najnowszej animacji CEO „Rozmawiajmy o migracjach”.
Zachęcamy Was i Waszych uczniów do wzajemnego poznawania swoich punktów widzenia i prowadzenia rozmów na temat uchodźców i współczesnych migracji, niezależnie od tego, jakie są Wasze poglądy w tej sprawie. Bycie razem i tworzenie wspólnoty wydaje się teraz szczególnie ważne! 🙌