Dyrektor/ka między radą pedagogiczną a organem prowadzącym

FILM/Webinar

Informacje o materiale

Data dodania: 05.04.2022

Grupa docelowa: Dyrektorzy

Opis materiału

Webinarium w ramach cyklu „Odporna szkoła” dla dyrektora, poświęcone relacjom pomiędzy dyrektorem szkoły i organami: prowadzącym i nadzorującym.

Wiemy, że gminy i kuratoria funkcjonują w ramach istotnych dla nich priorytetów, które nie raz trudno pogodzić z potrzebami szkół. Podczas spotkania poruszyliśmy następujące zagadnienia:

  • istotne punkty styku interesów i zainteresowań organów w szkole, m.in. realizacja celów oświatowych, polityka kadrowa,
  • potrzeby jednostek samorządu terytorialnego w relacji z dyrektorami,
  • zachowanie samodzielności dyrektora szkoły w zmieniających się warunkach prawnych.

Mówiliśmy także o dobrych praktykach, które pozwolą utrzymać dobre relacje z jednostkami samorządu terytorialnego i kuratorium, przy jednoczesnym zachowaniu samodzielności i samosterowności szkoły.

Naszymi gośćmi i gościnami byli:

  • Joanna Walczak – od 2007 dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu, od 2018 radna miejska. Od 2012 prowadzi zajęcia na Studiach Podyplomowych Liderów Oświaty organizowanych dla dyrektorów i wicedyrektorów przez Collegium Civitas i CEO, od 2010 roku na stałe współpracuje z Centrum Edukacji Obywatelskiej w wielu programach, m.in.: Szkoła dla Innowatora, Całościowy Rozwój Szkoły.
  • Marcin Skonieczka – wójt gminy Płużnica. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Szkoły Liderów oraz programu Leadership Academy for Poland prowadzonego we współpracy z Harvard University. Inicjator webinarów „Samorządy dla edukacji” i „e-Wójt w e-Urzędzie”. W 2021 r. w rankingu „Perły Samorządu 2021″ Dziennika Gazety Prawnej zajął pierwsze miejsce w kategorii „Najlepszy włodarz – gmina do 5 tys. mieszkańców”. Kierowana przez niego gmina zajęła m.in. drugie miejsce w Polsce w Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” 2015 dla najlepiej wykorzystujących fundusze unijne, Nagrodę Obywatelską Prezydenta RP oraz tytuł „Liderzy Dobrych Praktyk” Dziennika Gazety Prawnej w kategorii oświata.
  • Tomasz Pleban – wicestarosta powiatu kieleckiego, który odpowiada m.in. za oświatę. Wieloletni nauczyciel, dyrektor szkoły, dyrektor wydziału Kuratorium Oświaty w Kielcach, Świętokrzyski Wicekurator Oświaty. Trener i wykładowca, coach. Specjalizuje się w prawie oświatowym.

Sieć dyrektorska organizowana jest przy współpracy programu „Szkoła ucząca się”, realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Informacje o “Odpornej szkole” można znaleźć na blogu Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz na naszym profilu na Facebooku.

Podobne materiały

Scenariusz lub ćwiczenie

Bioróżnorodność. Jestem częścią przyrody, kl. VII-VIII

Niniejszy scenariusz zawiera lekcję poświęconą tematowi bioróżnorodności. Scenariusz podzielony jest na dwie części: klasową i terenową.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Bioróżnorodność. Jestem częścią przyrody, kl. IV-VI

Niniejszy scenariusz zawiera lekcję poświęconą tematowi bioróżnorodności. Scenariusz podzielony jest na dwie części: klasową i terenową.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak stworzyć przestrzeń, w której dobrze się uczy?

Przyjazna i komfortowa przestrzeń szkolna sprzyja zdobywaniu wiedzy i wzmacnia współpracę.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak wzmocnić relacje na zakończenie roku szkolnego

Zobacz
Film lub webinarium

Jak tworzyć bezpieczną atmosferę w szkole?

Zobacz
Publikacja

Świętuj, żeby zrozumieć

Zobacz
Film lub webinarium

„Jak tworzyć skuteczne zasady antydyskryminacyjne w szkole”

Zobacz
Publikacja

Uwikłani w wielkie narracje. Jak krytycznie myśleć o...

Publikacja powstała z myślą o uczniach i uczennicach
Zobacz
Publikacja

Zarządzanie konfliktem w szkole

Zobacz
Film lub webinarium

Jak rozpoznawać i reagować na dyskryminację w klasie?

Zobacz
Film lub webinarium

Inspiracje do działań społecznych w szkole

Zobacz
Film lub webinarium

Szkoła bez telefonów – tak czy nie?

Może zamiast winić technologię, warto spróbować zrozumieć młode pokolenie, które przecież nie zna świata bez internetu.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY