Opis materiału
Czasem dyskryminacja nie jest tak oczywista. Pojawia się w codziennych rozmowach z ludźmi i żartach przyjaciół – opowiada Eva, która przeprowadziła się z Czech do Londynu. To błahostki, lecz się kumulują. Gdy ktoś popchnie się w supermarkecie i nie przeprosi. Naprawdę te drobnostki, gdy się ciągle zdarzają, w końcu mają na ciebie jakiś wpływ – dodaje Munzer, Syryjczyk, który zamieszkał w Niemczech. Materiał edukacyjny, który może zostać wykorzystany na zajęciach w szkole na temat faktów i mitów dotyczących współczesnych migracji.
Ten materiał służy wsparciu nauczycielki/nauczyciela w prowadzeniu na godzinie wychowawczej rozmowy na podstawie filmu Nie zawsze jestem mile widziany/widziana, w którym migranci i migrantki opowiadają o swoich doświadczeniach w kontaktach z lokalną społecznością. Materiał ma być pretekstem do poznania definicji słów istotnych w dyskursie o migracjach oraz stać się przyczynkiem do rozmowy na temat zjawiska migracji. Zagadnienie migracji może być wyzwaniem podczas pracy z młodzieżą, dlatego zachęcamy do zapoznania się z komentarzami metodycznymi zawartymi opisie przebiegu zajęć oraz z innymi materiałami dotyczącymi prowadzenia dobrej rozmowy w szkole.
W poruszaniu tego zagadnienia pomocne będzie wykorzystanie Karty rozmowy do filmu „Nie zawsze jestem mile widziany/widziana”.