Podsumowanie: TEG z klimatem

Informacje o materiale

Data dodania: 18.10.2021

Grupa docelowa: Dyrektorzy, Nauczyciele przedmiotowi, Uczniowie

Artykuł

W ostatnich miesiącach odbyła się trzecia edycja programu Klimat to temat!, która przybliża nauczycielom i nauczycielkom, a poprzez nich – uczniom i uczennicom, temat zmiany klimatu, jej przyczyn i skutków na poziomie zarówno globalnym, jak i lokalnym. Tym razem program położył szczególny nacisk na perspektywę kobiet w zmianie klimatu, gdyż skutki tej zmiany uderzają w kobiety w nieproporcjonalnie większym stopniu niż w mężczyzn.

Podczas programu, nauczyciele i nauczycielki dowiedzieli się, jakie są przyczyny zmiany klimatu i jaką rolę odgrywają tutaj rewolucja przemysłowa i globalne współzależności. Zapoznali się ze skutkami zmiany klimatu oraz przyjrzeli się, jak wpływają one na życie kobiet, głównie na Globalnym Południu. Poznali Cele Zrównoważonego Rozwoju w kontekście zmiany klimatu: dowiedzieli się, jak zmiana ta może wpłynąć na osiągnięcie Celów oraz jak ich osiągnięcie może pomóc w walce ze zmianą klimatu. Nauczyciele i nauczycielki przekazali następnie wiedzę swoim uczniom i uczennicom, którzy mieli za zadanie przygotować kampanię informacyjną na temat zmiany klimatu w szkole lub w lokalnej społeczności. Kulminacyjnym punktem projektów młodzieżowych był Tydzień Edukacji Globalnej, który miał miejsce w dniach 18-24 listopada 2019.

W programie wzięło udział ponad 60 szkół, a projekty młodzieżowe zrealizowane zostały w ponad 40.

Uczniowie i uczennice Technikum nr 4 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Bytomiu w ramach projektu zrealizowali inscenizację bajki “Czerwony Kapturek – Misja Czarny Smog” oraz współczesnej wersji powieści “Ania z Zielonego Wzgórza”, która ukazała degradację środowiska w wyniku działalności człowieka. Został również nakręcony film pt. “2061”, który  opowiada o tym, jak będzie wyglądał świat w przyszłości, jeśli nie zadbamy o środowisko przyrodnicze.

 

IV Liceum  Ogólnokształcące im. generała Stanisława Maczka w Katowicach zrealizowała projekt o nazwie “s.o.s. dla planety”, w ramach którego zorganizowany został happening – pokaz mody  pod hasłem „Zachowaj piękno, nie pozwól sobie na takie jutro”. Uczennice przygotowały prezentację na temat skutków zmiany klimatu, która była emitowana na ekranach szkolnych, a w ostatnim dniu TEGu odbyła się degustacja dań stworzonych z produktów ekologicznych, która stała się zaproszeniem do dyskusji na temat wpływu rolnictwa na zmianę klimatu.

stoisko z daniami ekologicznymi

„Jedz…i ratuj Ziemię” – Uczennice IV LO w Katowicach prezentują dania z kuchni ekologicznej, poruszając temat wpływu rolnictwa na zmiany klimatu. Katowice, 20.11.2019

„Wiem, co jem i ratuję klimat!” to temat projektu zrealizowanego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju. Projekt skupiony był na produkcji żywności, sposobie odżywiania się ludzi i marnowaniu żywności, a jego celem było uświadomienie uczniów i uczennic, że ich wybory żywieniowe mają wpływ na przyszłość planety. Projekt rozpoczął się już w dniu 8 listopada, w Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W jego ramach zorganizowano wspólne gotowanie wegetariańskich potraw przy wykorzystaniu lokalnych i sezonowych produktów, promowano ograniczenie spożywania mięsa, przeprowadzono kampanię informacyjną na temat wpływu produkcji żywności na klimat, a w szkole pojawiło się stoisko promujące lokalne warzywa i owoce. Więcej informacji i zdjęcia można znaleźć na stronie Specjalnych Ośrodków Szkolno Wychowawczych (sosw.busko.pl/lekcje-z-klimatem/).

Dużo się działo w I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich! Działania obejmowały zbieranie odpadów z miejsc publicznych, warsztaty na temat ekologii, a także Eko Rywalizację – grę upowszechniającą temat zmiany klimatu. W szkole odbyły się również warsztaty Zero Waste, podczas których uszyto m.in. materiałowe woreczki na zakupy. Młodzież przygotowała nie tylko zajęcia uświadamiające, ale i dobrze się bawiła: w piątek 22 listopada odbył się konkurs Eko MasterChef, w ramach którego lokalni Magda Gessler, Michel Moron i Anna Starmach oceniali ekologiczne talenty kulinarskie młodzieży. Uczniowie i uczennicy odwiedzili również swoich młodszych kolegów i koleżanki ze szkół podstawowych, aby podzielić się swoją wiedzą na temat zmiany klimatu.

Ponadto, 29 listopada razem ze swoimi koleżankami i kolegami z przedszkoli nr 10 i 18 oraz Szkoły Podstawowej nr 13 zorganizowali happening “Młodzież dla klimatu!”, podczas którego upowszechniali wiedzę o zmianie klimatu wśród lokalnej społeczności!

W projekt dotyczący klimatu zaangażował się cały Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ciasnej. Uczniowie i uczennice starszych klas przygotowali zajęcia edukacyjne dla młodszych kolegów i koleżanek, tworząc m.in. gry internetowe, quizy i prezentacje dotyczące zmiany klimatu. Były i warsztaty z przygotowywania zdrowego śniadania do szkoły z wykorzystaniem produktów lokalnych, lekcje na temat przyczyn i skutków zmiany klimatu i konkurs na plakaty o tematyce związanej z klimatem. Szkoła zaprosiła również przedstawiciela z Zespołu Parków Krajobrazowych w Kalinie, który przeprowadził dwa cykle zajęć, a uczniowie i uczennice podzielili się świeżo nabytą wiedzą z rodzicami, których zaprosili na pogadanki o zmianie klimatu.

Program ukończyły zespoły z ponad 40 szkół. Niektóre z nich przygotowały wspaniałe ebooki i opowiedziały o swoich akcjach na programowym Padlecie.

 

Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

logo polska pomoc

Podobne materiały

Scenariusz lub ćwiczenie

Bioróżnorodność. Jestem częścią przyrody, kl. VII-VIII

Niniejszy scenariusz zawiera lekcję poświęconą tematowi bioróżnorodności. Scenariusz podzielony jest na dwie części: klasową i terenową.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Bioróżnorodność. Jestem częścią przyrody, kl. IV-VI

Niniejszy scenariusz zawiera lekcję poświęconą tematowi bioróżnorodności. Scenariusz podzielony jest na dwie części: klasową i terenową.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak stworzyć przestrzeń, w której dobrze się uczy?

Przyjazna i komfortowa przestrzeń szkolna sprzyja zdobywaniu wiedzy i wzmacnia współpracę.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak wzmocnić relacje na zakończenie roku szkolnego

Zobacz
Film lub webinarium

Jak tworzyć bezpieczną atmosferę w szkole?

Zobacz
Publikacja

Świętuj, żeby zrozumieć

Zobacz
Film lub webinarium

„Jak tworzyć skuteczne zasady antydyskryminacyjne w szkole”

Zobacz
Publikacja

Uwikłani w wielkie narracje. Jak krytycznie myśleć o...

Publikacja powstała z myślą o uczniach i uczennicach
Zobacz
Publikacja

Zarządzanie konfliktem w szkole

Zobacz
Film lub webinarium

Jak rozpoznawać i reagować na dyskryminację w klasie?

Zobacz
Film lub webinarium

Inspiracje do działań społecznych w szkole

Zobacz
Film lub webinarium

Szkoła bez telefonów – tak czy nie?

Może zamiast winić technologię, warto spróbować zrozumieć młode pokolenie, które przecież nie zna świata bez internetu.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY