Noc dziennikarzy i dziennikarek w szkołach

Informacje o materiale

Data dodania: 18.10.2021

Grupa docelowa: Dyrektorzy, Nauczyciele przedmiotowi, Uczniowie

Artykuł

Tydzień Edukacji Globalnej, który w tym roku obywał się w dniach 16-22 listopada, w programie „1Planet4All – Razem dla klimatu!” stał się okazją do świętowania, prezentowania działań redakcji szkolnych, a także zaproszenia na wydarzenia ekspertów i ekspertki w dziedzinach dziennikarstwa i nauki o zmianie klimatu.

Spotkanie na platformie zoom

Redakcja Jedna Ziemia dla nas ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Wyszyńskiego w Lecce zorganizowała przedpołudniowe spotkanie, w którym udział wzięła zaproszona przez Centrum Edukacji Obywatelskiej dr Krystyna Kozioł, polarniczka, badaczka na Politechnice Gdańskiej i aktywistka Extinction Rebellion. Opowiedziała ona o tym, jak zmiana klimatu wpływa na biegun północny i w jaki sposób łączy się to z klimatem w Polsce. Następnie odbyła się rozmowa na temat wpływu człowieka na klimat, a dr Kozioł zwróciła uwagę na dietę jako na jeden z najważniejszych czynników, który wpływa na klimat. Pojawiło się również dużo pytań na temat życia w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund, znajdującej się na Spitsbergenie, gdzie dr Kozioł spędziła ponad rok prowadząc swoje badania.

W Szkole Podstawowej im. Kardynała Wyszyńskiego obył się Maraton Klimatyczny: szereg działań od godzin popołudniowych do późnej nocy. W jego ramach szkolna redakacja Dziewczyny z klimatem zaprezentowały efekty swojej pracy. Przygotowały tematyczne prezentacje, prowadziły rozmowy z uczestnikami i uczestniczkami spotkania na temat obserwowanych zmian klimatu, a także zaproponowały konkursy i zadania dla wszystkich chętnych i aktywnych uczestników i uczestniczek Maratonu. Działania urozmaicone były udostępnianymi przez organizatorki ciekawymi filmami, po których odbywały się dyskusje. W spotkaniu wziął udział zaproszony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej Robert Jurszo, dziennikarz portalu OKO.press, od wielu lat piszący również do czasopisma „Dzikie Życie”. Opowiedział on o swojej pracy, o trudnościach związanych z dziennikarstwem przyrodniczym i działalnością proekologiczną, a także o tym, jak można zostać dziennikarzem lub dziennikarką. Młodzież była ciekawa pracy p. Jurszo i zadawała dużo pytań związanych z dziennikarstwem śledczym i prowadzeniem wywiadów.

Redakcja O klimat dbajmy i Ziemi pomagajmy z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Białej Podlaskiej zorganizowała spotkanie, podczas którego członkowie i członkinie opowiedzieli społeczności szkolnej, czym się zajmują, co już udało się im osiągnąć i jaki jest cel, który redakcja chce osiągnąć dzięki udziałowi w programie. Młodzież zaangażowana w „1Planet4All – Razem dla klimatu!” uświadomiła swoim koleżankom i kolegom, że planeta jest w naszych rękach oraz opowiedziała, co zrobić, żeby poprawić jej kondycję. Poruszony został również wątek suszy i jej wpływu na gospodarkę, a także dyskusja na temat żywności w nawiązaniu do filmu krótkometrażowego WWF: Punkt krytyczny. Reolucja żywieniowa. Ponadto, młodzież przygotowała quizy i krzyżówki klimatyczne.

19 listopada dwie członkinie redakcji Klimat lubię to z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich miały okazję przeprowadzić wywiad z panią Jolantą Przykutą, naczelniczką Wydziału Infrastruktury Technicznej Urzędu Miasta, i z panem Damianem Kołakowskim, zastępcą dyrektora Departamentu Infrastruktury i Środowiska w Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii. Tematem przewodnim spotkania było pytanie „Jak nasze miasto przeciwdziała zmianom klimatu?”. Ponadto podczas wywiadu porozmawiano o tym, jak wykonać pierwsze kroki w stronę ekologicznego życia, o Climathonie oraz o tym, jak wygląda praca gości.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju Noc Dziennikarzy i Dziennikarek rozpoczął się od projekcji  filmu dokumentalnego pt. „Można panikować” w reżyserii Jonathana L. Ramsey’a, który porusza temat kryzysu klimatycznego na świecie. Po filmie redakcja Z Górki Ekologicznie zorganizowała uczniowską debatę na temat odpowiedzialności każdego człowieka za stan środowiska.
Następnie młodzież wzięła udział w spotkaniu z przedstawicielami redakcji szkolnej gazetki „Z Górki”. Została przedstawiona prezentacja multimedialna o historii kwartalnika, który ukazuje się w Ośrodku od trzynastu lat.
Ostatnim punktem programu Nocy Dziennikarzy i Dziennikarek było spotkanie online pt. „Poznajemy lokalne media”, w którym udział wzięła p. Anna Rykulska, dziennikarka lokalnego pisma „Tygodnik Ponidzie”.  Pani redaktor opowiedziała uczestnikom i uczestniczkom m.in. o tym, jak powstają artykuły oraz skąd czerpie pomysły na tematy. W trakcie spotkania uczniowie i uczennice zadawali wiele pytań dotyczących pracy dziennikarzy i lokalnych mediów. Dziennikarka udzieliła wielu cennych wskazówek młodym dziennikarzom i dziennikarkom. Spotkanie przebiegało w bardzo kreatywnej i miłej atmosferze. Relacja ze spotkania, napisana przez p. Annę Rykulską, została umieszczona w „Tygodniku Ponidzie” nr 47/1322.

Mali Dziennikarze ze Szkoły Podstawowej nr 54 im. Jana Kasprowicza w Poznaniu zorganizowali spotkanie dla swoich rówieśników z klas 4 i 5, dyrekcji oraz wychowawców, podczas którego opowiedzieli o zmianie klimatu, jej przyczynach i skutkach. Członkowie redakcji odpowiedzieli na pytania związane z wpływem rozwoju gospodarki na klimat, a wśród tematów poruszonych na spotkaniu znalazły się również lokalne skutki zmiany klimatu i sposoby na to, jak teraz i w przyszłości możemy spowolnić procesy ocieplające klimat.

Redakcja Klimatowi ze Szkoły Podstawowej nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie poprowadziła spotkanie online, w którym wzięli udział uczniowie i uczennice, ich rodzice oraz zainteresowane osoby spoza szkoły, w tym inni uczestnicy i uczestniczki programu „1Planet4All – Razem dla klimatu!”.  W pierwszej części spotkania przedstawiono redakcję oraz założenia projektu, a następnie odbyła się projekcja filmu na temat topniejącej Arktyki. Młodzież miała okazję odkryć piękno oraz niebezpieczeństwa zmieniającego się krajobrazu podczas najcieplejszego lata w historii pomiarów. Uczestnicy i uczestniczki spotkania dowiedzieli się, czy można dostosować się do tych zmian i dlaczego społeczność międzynarodowa powinna posłuchać naukowców. W drugiej części  spotkania przeprowadzono dyskusję na temat tego, co dzieje się dookoła nas oraz jaki mamy na to wpływ. Ze względu na duże zainteresowanie tematem planowane jest kolejne spotkanie.

Tydzień Edukacji Globalnej i spotkania o tematyce klimatycznej i dziennikarskiej zakończył się spotkaniem młodzieży oraz nauczycieli i nauczycielek z dziennikarzem i dziennikarkami: Patrykiem Strzałkowskim, Joanną Czeczott oraz Anną Mikulską. Ci, którzy na co dzień zajmują się wyzwaniami współczesnego świata rozmawiali o tym, czy słowa moją moc zmiany, jak ważna jest informacja i nauka i czy działać może każdy. Tych, którzy przegapili, zapraszmay do objerzenia.

Podobne materiały

Scenariusz lub ćwiczenie

Bioróżnorodność. Jestem częścią przyrody, kl. VII-VIII

Niniejszy scenariusz zawiera lekcję poświęconą tematowi bioróżnorodności. Scenariusz podzielony jest na dwie części: klasową i terenową.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Bioróżnorodność. Jestem częścią przyrody, kl. IV-VI

Niniejszy scenariusz zawiera lekcję poświęconą tematowi bioróżnorodności. Scenariusz podzielony jest na dwie części: klasową i terenową.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak stworzyć przestrzeń, w której dobrze się uczy?

Przyjazna i komfortowa przestrzeń szkolna sprzyja zdobywaniu wiedzy i wzmacnia współpracę.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak wzmocnić relacje na zakończenie roku szkolnego

Zobacz
Film lub webinarium

Jak tworzyć bezpieczną atmosferę w szkole?

Zobacz
Publikacja

Świętuj, żeby zrozumieć

Zobacz
Film lub webinarium

„Jak tworzyć skuteczne zasady antydyskryminacyjne w szkole”

Zobacz
Publikacja

Uwikłani w wielkie narracje. Jak krytycznie myśleć o...

Publikacja powstała z myślą o uczniach i uczennicach
Zobacz
Publikacja

Zarządzanie konfliktem w szkole

Zobacz
Film lub webinarium

Jak rozpoznawać i reagować na dyskryminację w klasie?

Zobacz
Film lub webinarium

Inspiracje do działań społecznych w szkole

Zobacz
Film lub webinarium

Szkoła bez telefonów – tak czy nie?

Może zamiast winić technologię, warto spróbować zrozumieć młode pokolenie, które przecież nie zna świata bez internetu.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY