Zrównoważony transport nie tylko we wrześniu

Informacje o materiale

Data dodania: 11.09.2021

Grupa docelowa: Wychowawcy, Uczniowie, Specjaliści w szkole, Nauczyciele przedmiotowi, Bibliotekarze

Artykuł

Jeżdżę autobusem, żeby nie parkować równolegle – ogłasza Loesje, grupa autorów i autorek popularnych sentencji. Każdy powód do pozostawienia samochodu na przydomowym parkingu jest dobry.

Środek transportu wybierany przez każdego i każdą z nas w drodze do sklepu, pracy, w delegację czy na wakacje decyduje o naszej wygodzie, wpływa na zdrowie i środowisko, zarówno to najbliższe nam, jak i całej planety. Jeśli brzmi to abstrakcyjnie, warto spojrzeć na liczby, których dostarczy np. ten kalkulator indywidualnego poziomu emisji dwutlenku węgla, w tym tego zależnego od używanych na co dzień środków transportu.

W odpowiedzi na zanieczyszczenie powietrza, hałas, zmniejszające się bezpieczeństwo drogowe i inne negatywne konsekwencje ekologiczne wzmożonego ruchu samochodowego – np. zmianę klimatu – Europa i Polska rozwijają zrównoważony transport. „Zgodnie z polityką transportową w Unii Europejskiej, niezbędne jest dążenie do transportu ekologicznego, niskoemisyjnego, nie zanieczyszczającego powietrza, przyjaznego środowisku oraz cechującego się niedużym zapotrzebowaniem na przestrzeń” – pisze Michał Wolny w artykule Zrównoważona mobilność miast. Wyrazem tej polityki jest Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu przypadający w dniach 16-22.09. i zwieńczony Dniem bez Samochodu. Jak włączyć się w niego razem z uczniami i uczennicami?

  • Sprawdzić z młodzieżą, jak się żyje bez auta i całą grupą „przesiąść się” na komunikację zbiorową, rower lub hulajnogę (pamiętając o kasku!).
  • Zachęcać do wzajemnego podwożenia się osób mieszkających w sąsiedztwie (tak działa tzw. carpooling, czyli zbieranie chętnych do podróży jednym autem).
  • Pokazać, że zrównoważony transport sprzyja zmniejszaniu niskiej emisji, co wyjaśnia plakat Czyste powietrze zależy od Ciebie!

  • Zmodyfikować kalkulator emisji CO2 na potrzeby lekcji matematyki lub środowiska/geografii.
  • Skorzystać na lekcjach z gotowych scenariuszy Ziemia na dwóch kółkach i Dwa kółka i spółka.
  • Budować w młodych obywatelach i obywatelkach poczucie sprawczości w kształtowaniu zrównoważonej polityki transportowej, np. przedstawić realne zmiany w polityce rowerowej Warszawy osiągnięte pod wpływem Warszawskiej Masy Krytycznej lub wspólnie zaangażować się we wspieranie lokalnych planów rozwoju zrównoważonego transportu.
  • Porozmawiać o rówieśnikach lub rówieśniczkach uczniów i uczennic, którzy są eko.

Podobne materiały

Publikacja

Poradnik dla opiekuna samorządu uczniowskiego

Praktyczny przewodnik został stworzony, aby wspierać nauczycieli, dyrektorów i wszystkich zainteresowanych w rozwijaniu demokratycznych, zaangażowanych i skutecznych
Zobacz
Publikacja

Szkolny kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska

Publikacja dostarcza narzędzi wspierających nauczycielki, nauczycieli, dyrektorki i dyrektorów szkół, a przede wszystkim zachęca uczennice i uczniów
Zobacz
Publikacja

Kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska. Wydanie...

Publikacja zawiera porady, jak zmniejszyć negatywny wpływ codziennych aktywności biurowych i różnych przedsięwzięć organizacyjnych na środowisko.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie: Decydujemy i działamy wspólnie – pierwsze kroki...

Ćwiczenie pozwoli uczniom i uczennicom poczuć ducha wspólnoty poprzez stawianie pierwszych kroków w tworzeniu budżetu partycypacyjnego.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie – Ekosystem w przydomowym ogrodzie

Podczas ćwiczenia uczniowie i uczennice wykorzystają wiedzę na temat funkcjonowania ekosystemów do zaprojektowania ogrodu permakulturowego.
Zobacz
Publikacja

Młodzi głosują. Wybory do parlamentu europejskiego czerwiec 2024....

Zobacz
Publikacja

Młodzi głosują. Wybory do parlamentu europejskiego czerwiec 2024....

Zobacz
Gra

Gra „O rety – REZUS! Czyli (bez)troski małego...

Gra karciana przeznaczona do wykorzystania w klasach, w których nauczyciele pracują z „Better Learning Programme” (BLP).
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Historia nie musi się powtarzać! Nowe historie dla...

Zobacz
Film lub webinarium

Jak zaplanować projekt dotyczący różnorodności?

Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie „Pakiet Platinium a Księga Koheleta”

Ćwiczenie można przeprowadzić na zakończenie omawiania fragmentów „Księgi Koheleta” (Biblia – Stary Testament) lub na godzinie wychowawczej.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Scenariusz „Dobrobyt a dobre życie – dyskusja o...

Zajęcia mają na celu pochylenie się nad pojęciami dobrobytu i dobrego życia jako koncepcji społecznych
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY