Współpraca z organizacją społeczną

Informacje o materiale

Autor/-ka: Sylwia Żmijewska-Kwiręg

Data dodania: 29.01.2024

Grupa docelowa: Bibliotekarze, Dyrektorzy, Nauczyciele przedmiotowi, Nauczyciele świetlicy, Rodzice, Specjaliści w szkole, Wychowawcy

Artykuł

Mądra i zgodna z prawem współpraca szkoły z organizacją społeczną może wpływać pozytywnie na wszystkie obszary działania: procesy edukacyjne i wychowawcze, zarządzanie przestrzenią, prowadzenie aktywności sportowej czy profilaktykę zdrowotną. Dlatego warto wiedzieć, jak prowadzić tę współpracę, by korzyści dla placówki oświatowej były jak największe.

Z badań wynika, że aż 73% organizacji społecznych jako główną grupę docelową wskazuje dzieci i młodzież, ale tylko 13% z nich prowadzi działania w obszarze edukacji i wychowania. Jednocześnie przeprowadzona w 2021 r. przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Pole Dialogu analiza pokazała, że 25% nauczycieli nie zna żadnej organizacji społecznej, a ci, którzy z nimi współpracują, wskazują na różne bariery.

Tymczasem współpraca NGO (ang. non governmental organisation – ‘organizacja pozarządowa’) z placówką oświatową przynosi obopólne korzyści. Poprzez wspieranie systemu oświaty organizacja ma realny wpływ na zmianę społeczną, zaś szkoła wzbogaca swoją ofertę oraz zyskuje szansę na profesjonalizację kadry i poszerzenie działań nie tylko w obszarze edukacji, ale też wychowania. I jest rekomendowana w programie „Szkoła dostępna dla wszystkich” realizowanym przez Instytut Badań Edukacyjnych i UNICEF jako interwencja wspierająca budowanie klimatu szkoły.

Podstawa prawna

Głównym celem organizacji społecznych jest zapewnienie porządku gospodarczego, w którym wiedza jest kluczowym zasobem, a celem – rozwiązanie rozmaitych kwestii porządku społecznego. Dysponują one unikalną wiedzą ekspercką, wspierają prowadzenie zmiany społecznej, dostarczają informacji zwrotnej na temat wdrażanych rozwiązań, pozwalając na skuteczniejsze korygowanie działań.

W Polsce działalność NGO reguluje ustawa z 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2023 r. poz. 571), a ich zaangażowanie w szkole określa ustawa z 14.12.2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2023 r. poz. 900) – w myśl art.  86 ust. 1 mają do niej dostęp stowarzyszenia i inne organizacje (z wyjątkiem partii i organizacji politycznych), których celem jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej.

Przepisy zapewniają wystarczające warunki, by można było budować współpracę opartą na zaufaniu oraz partnerskim podejściu do potrzeb i celów obu stron. Obecność organizacji w szkole wymaga pozytywnej opinii rady rodziców oraz zgody dyrektora, on też kontroluje jakość oferty i odpowiada za jej adekwatność do potrzeb placówki, programu profilaktyczno-wychowawczego czy programów nauczania.

Korzyści dla szkoły

Nauczyciele i dyrektorzy uznają organizacje społeczne za ekspertów w określonych dziedzinach (prawa człowieka, ekologia, edukacja poprzez sztukę itd.) oraz źródło nowoczesnych narzędzi i metod do pracy z młodzieżą, np. w zakresie oceniania czy angażowania uczniów w naukę.

Współpraca z NGO pozwala szkole:

  • kreować nowe usługi edukacyjne,
  • budować markę konkurencyjną na rynku lokalnym i wzmacniającą pozycję placówki jako innowacyjnej w skali ogólnopolskiej,
  • przyciągać uczniów szukających miejsca, gdzie mogą rozwijać swoje zainteresowania i przydatne kompetencje,
  • wzmacniać motywację nauczycieli, którzy szukają rozwojowego miejsca pracy.

Ważnym beneficjentem współpracy z organizacjami społecznymi jest dyrektor, który może:

  • zyskać lokalnego lub ogólnopolskiego partnera wspierającego tworzenie i realizację wizji szkoły,
  • rozwijać placówkę odpowiadającą na bieżące wyzwania,
  • wzmocnić przywódcze zdolności, m.in. w zakresie pracy z zespołem, komunikacji, strategicznego myślenia,
  • zyskać sojuszników dla tej części nadzoru pedagogicznego, która polega na wzmacnianiu nauczycieli w realizacji działań edukacyjnych i wychowawczych,
  • aktywnie wpływać na kreowanie oferty NGO.

Dyrektorze, pamiętaj!

Najczęstszymi barierami we współpracy z organizacją społeczną są:

  • brak realnego partnerstwa w tej współpracy,
  • ograniczenia komunikacyjne między szkołą a NGO,
  • przeciążenie nauczycieli i dyrektorów,
  • ograniczone zaufanie do NGO, 
  • odpłatność za projekty.

Realizacja potrzeb

Organizacje społeczne zawsze starają się opracowywać swoją ofertę adekwatnie do priorytetów polityki oświatowej. Mają też większą zdolność błyskawicznego reagowania w sytuacjach nagłych, bo szybciej dostosowują się do nowych wyzwań i problemów (np. edukacja zdalna, wojna w Ukrainie).

Kluczowymi potrzebami szkoły są:

  1. Wsparcie psychologiczne oraz działania z zakresu profilaktyki zdrowia psychicznego u uczniów i kadry pedagogicznej – w tym obszarze NGO może zaoferować np. warsztaty, które rozwijają nauczycielskie kompetencje emocjonalne i pozwalają skuteczniej reagować w sytuacjach kryzysowych oraz przeciwdziałają wypaleniu zawodowemu.
  2. Pomoc w unowocześnianiu procesu dydaktycznego i wykorzystywaniu nowych technologii – organizacje społeczne oferują m.in. nowoczesne rozwiązania dydaktyczne oraz materiały na zajęcia i do działań wychowawczych, dostęp do specjalistów czy możliwość udziału w dłuższych procesach rozwojowych.
  3. Wsparcie w skuteczniejszym włączaniu rodziców i/lub lokalnego otoczenia w życie placówki – NGO mają w swojej ofercie inicjatywy, które pomagają zrozumieć otoczeniu, jak działa szkoła oraz wspierają procesy edukacyjne poza nią. Istotne jest również budowanie przez organizacje pozytywnego wizerunku placówki i nauczycieli.
  4. Rozwój kompetencji społeczno-emocjonalnych uczniów, nauczycieli i dyrektorów – poprzez sposób, w jaki działają, jak i alternatywne metody, współpraca z NGO pomaga szkole m.in. wpływać na wzmacnianie u uczniów poczucia sprawczości i wiarę, że są zdolni do samodzielnego działania (np. poprzez projekt edukacyjny czy rozwijanie samorządności), a także kształtować ważne kompetencje współpracy i zarządzania sobą.

Formy współpracy… 

Organizacja społeczna może stanowić źródło inspiracji i zasobów dla kadry pedagogicznej. To najczęściej aktywność on-line, ze sporadyczną możliwością udziału w stacjonarnych warsztatach. Szkoła ma stały dostęp do materiałów dydaktycznych na lekcje, treści w mediach społecznościowych, newslettera. Taka współpraca nie wymaga dużego zaangażowania i jest przede wszystkim indywidualną ofertą dla nauczycieli i wychowawców, dając im możliwość wdrażania prostych praktyk do swojego warsztatu pracy.

Ponadto NGO bywa źródłem długoterminowego rozwoju szkoły dzięki jej udziałowi w projektach systemowych realizowanych na poziomie województwa i kraju. Oferta często obejmuje działania szkoleniowo-mentoringowe opracowywane dla grupy nauczycieli (liderzy, zespół pedagogiczno-wychowawczy, dyrektor): kursy internetowe, konferencje, warsztaty, wizyty asystenckie, konsultacje i mentoring indywidualny. Taka współpraca pozwala doskonalić kompetencje kadry pedagogicznej, a także pracować nad wybranym obszarem rozwoju szkoły poprzez włączanie nowych narzędzi, rozwiązań i strategii (nauczania, oceniania, rozwoju kompetencji itp.) oraz wdrażanie usprawniających rozwiązań. To okazja do wspólnych działań nauczycieli danej placówki, jak również sieciowania się z nauczycielami z innych szkół. Inną korzyścią jest rozwijanie praktyk zaczerpniętych z organizacji (partycypacja, włączenie, uczenie się we współpracy, informacja zwrotna). Ta forma współpracy z NGO wymaga długoterminowego zaangażowania dużej części zespołu pedagogicznego, ale pozwala na spójne podejście oraz standardy rozwijane i wdrażane w całej szkole.

Organizacja społeczna może być też źródłem działań uczniowskich. Ten format współpracy umożliwia dzieciom i młodzieży realizację w szkole projektu edukacyjnego inicjowanego przez organizacje społeczne (m.in. pozarządowe, harcerskie, kluby sportowe). Nauczyciele często dostają wsparcie szkoleniowe a uczniowie mentoring do działań projektowych (np. „Zwolnieni z teoriiˮ czy „Młodzi w akcji”). Wiele organizacji tworzy też młodym aktywnym osobom szansę na pracę z rówieśnikami z innych miejsc w Polsce (np. poprzez obozy wakacyjne Civic UP!). Działaniom tym towarzyszą materiały i aktywności (m.in. kursy) dla nauczyciela i ucznia wspierające realizację kolejnych etapów edukacyjnych. Możliwe jest też wsparcie finansowe projektów takie jak regranting czy stypendia (np. „Edukacja inspiracja”). 

 Ważne!

Organizacja społeczna powinna zadbać o:

  • zaufanie do NGO i dostarczenie wiedzy na ich temat,
  • taki dobór działań, by wpisywały się w potrzeby i możliwości danej szkoły,
  • odniesienie do polityki oświatowej państwa,
  • wiarygodność i realne możliwości realizacji projektu o wysokiej wartości edukacyjnej.

…i jej standardy

Fundacja Pole Dialogu oraz Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej opracowały w ramach programu „Włącz szkołę!” kodeks dobrej współpracy obejmujący cztery aspekty: wizję i cele, ramy, relacje i działanie oraz postawy szkoły i organizacji w tych obszarach. Pełny kodeks wraz z mapą drogową dla takiej współpracy dostępny jest w publikacji Kodeks Dobrej Współpracy szkół i organizacji społecznych pod redakcją Agnieszki Pędzich (Warszawa 2022, https://tiny.pl/cfcgv).

 

Tabela. Kodeks dobrej współpracy szkoły i organizacji społecznej

Wizja i cele współpracy
Szkoła  Organizacja społeczna
  • Ma wizję rozwoju na najbliższe lata w pracy z uczniami.
  • współpracy komunikuje w statucie szkoły i programie profilaktyczno-wychowawczym.
  • Wykorzystuje materiały tworzone przez organizacje.
  • Zachęca do działań z NGO, zaprasza je do współpracy. 
  • Zachęca kadrę i młodzież do podejmowania działań na rzecz społecznych inicjatyw w okolicy szkoły. 
  • Docenia nauczycieli i uczniów za zaangażowanie społeczne.
  • Uwzględnia w działaniach szkolnych społeczność lokalną
  • Informuje o misji i zmianie społecznej, do której dąży.
  • Pokazuje wcześniejsze działania. 
  • Podkreśla, jak współpraca przekłada się na realizację zadań szkoły. 
  • Uwzględnia perspektywę przyszłości (np. nowe technologie, bezpieczeństwo cyfrowe, praca projektowa, umiejętności miękkie).
  • Wzmacnia relacje szkoły z lokalną społecznością

 

Ramy współpracy
  • Wyznacza osoby koordynujące (w tym ucznia) współpracę z organizacją, które monitorują, na ile ta współpraca wspiera długofalowo działania szkoły, a także wyszukują oferty NGO odpowiadające celom rozwojowym szkoły i inicjują kontakt.
  • Komunikuje potrzeby dotyczące współpracy oraz dba o uwzględnienie w procesie decyzyjnym nauczycieli, uczniów i rady rodziców lub rady szkoły.
  • Doprecyzowuje cele, obowiązki i zadania stron współpracy
  • Informuje o swojej działalności i wcześniejszych doświadczeniach. Dopasowuje język i formę komunikatów do różnych grup.
  • Krótko informuje o kluczowych elementach swojej oferty: cele i wizja zmiany, opis planowanych działań, odniesienie do podstawy programowej, korzyści dla odbiorców, warunki uczestnictwa, kontakt do komunikacji.
  • Upewnia się, że planowane działania będą odpowiadały na potrzeby danej szkoły. W harmonogramie uwzględnia kalendarz roku szkolnego i specyfikę placówki.
  • Ustala podział ról i odpowiedzialności obu stron, a także sposób komunikacji i monitorowania działań

 

Relacje
  • Uwzględnia różne style pracy nauczycieli i różne potrzeby uczniów.
  • Umożliwia kadrze poszukiwanie i wdrażanie ciekawych sposobów realizacji podstawy programowej. 
  • Jest otwarta na inicjatywy i potrzeby zgłaszane przez uczniów. 
  • Reaguje na to, co dzieje się w szkole oraz lokalnej społeczności, uzupełniając w razie potrzeby swoją ofertę o dodatkowe elementy.
  • Jest w bieżącej komunikacji z organizacją — zgłasza trudności czy opóźnienia, informuje o tym, co działa dobrze a co wymaga poprawy.
  • Dba o przestrzeganie ustalonych zasad.
  • Docenia nauczycieli i uczniów angażujących się w działania na rzecz społeczności. Pokazuje, że takie działania są równie ważne, jeśli nie ważniejsze, co dobre stopnie
  • Od początku włącza uczniów w działanie, umożliwiając im podejmowanie decyzji.
  • Uwzględnia różny poziom gotowości nauczycieli do współpracy oraz tworzy przestrzeń do rozwoju i uczenia się. 
  • Elastycznie odpowiada na indywidualne potrzeby dotyczące planowanej współpracy.
  • Określa interesariuszy działania i uwzględnia ich w planowaniu przedsięwzięcia (np. społeczność lokalną, rodziców, czasem też organ prowadzący).
  • Jest w bieżącym kontakcie ze szkołą.
  • Dba o włączający język komunikacji i przestrzeganie ustalonych zasad.
  • Dba o wysokie standardy realizacji działań w szkołach. Osoby prowadzące zajęcia z młodzieżą są merytorycznie przygotowane oraz posiadają niezbędne kompetencje społeczne, emocjonalne i organizacyjne

 

Działanie
Szkoła i organizacja społeczna
Wzmacniają sprawczość:

  • tworzą przestrzeń, w której młodzież oraz nauczyciele mają wpływ na rzeczywistość projektową,
  • biorą pod uwagę ich głos na każdym etapie: planując działania, doprecyzowując niektóre sprawy wspólnie z uczestnikami, włączając elementy pracy warsztatowej, w której uczestnicy są twórcami projektu,
  • prezentują efekty wspólnych działań światu, dzielą się też doświadczeniem samego procesu,
  • dbają o to, by w ramach projektów młodzi ludzie mogli realizować również własne pomysły
Są inspiracją:

  • pokazują, jak można działać dalej, również po zakończeniu projektu, prezentują sposoby kontynuacji i rozwijania działań, dzielą się doświadczeniami i metodami pracy z innymi, 
  • wskazują nowe ścieżki, nowe sposoby, zachęcają do planowania dalszych działań
Budują wspólnotę:

  • pokazują poprzez doświadczenie wartość wspólnego działania, pracy zespołowej, wspierania się uczestników, uwzględniania różnych perspektyw i potrzeb różnych grup,
  • doceniają realizację kolejnych, nawet małych kroków i wspólnie świętują sukces

Źródło: opracowanie własne na podstawie: A. Pędzich, Kodeks Dobrej Współpracy szkół i organizacji społecznych, Warszawa 2022.

Ewaluacja efektów

Każdemu działaniu w szkole warto się przyglądać i wyciągać wnioski na przyszłość. Przy współpracy z organizacją społeczną można to zrobić na trzech poziomach: 

  1. biorąc udział w ewaluacji towarzyszącej zaproponowanym przez NGO działaniom;
  2. realizując własną wewnętrzną ewaluację, dzięki której placówka pozna realny wpływ współpracy z NGO na realizację swoich celów edukacyjnych i wychowawczych;
  3. poddając refleksji konkretną współpracę i jej wpływ na funkcjonowanie szkoły; oto przykładowe pytania, jakie warto sobie zadać w tym przypadku:
  • Co było najważniejszą potrzebą szkoły, którą chcieliśmy realizować poprzez współpracę z tą organizacją?
  • Co ostatecznie zadecydowało o naszej współpracy?
  • Które elementy wspólnego działania były najważniejsze dla szkoły, a które niepotrzebne?
  • Jakie elementy współpracy były satysfakcjonujące, a które wymagają poprawy? 
  • Jakie zasady chcielibyśmy przyjąć przy kolejnej współpracy, aby była bardziej efektywna?
  • Czego nauczyła się nasza szkoła i jej dyrektor podczas współpracy?
  • Co z tego, czego się nauczyliśmy w ramach współpracy wykorzystamy w szkole?
  • Co dzięki tej współpracy chcemy zmienić w obecnej praktyce szkolnej?
  • Jakie są nasze oczekiwania i potrzeby w związku z realizacją współpracy z organizacjami w przyszłości?

 

Bibliografia:

  • Broniewska M.J., Współpraca organizacji pozarządowych (NGO) z administracją publiczną – strategia i zasady, „Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego” 2013/98
  • Meisel-Dobrzański J., Współpraca NGO z sektorem publicznym – sposób na wzmocnienie demokracji i wzrost jakości polityk publicznych w Polsce, „Zarządzanie Publiczne. Zeszyty Naukowe Instytutu Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego” 2014/1
  • Zalewski P., Wilk W., Gałek M., Włącz szkołę! Raport z badania eksploracyjnego. W stronę współpracy: organizacje społeczne i szkoły, Warszawa 2021, https://tiny.pl/cfcgd 

Podobne materiały

Scenariusz lub ćwiczenie

Bioróżnorodność. Jestem częścią przyrody, kl. VII-VIII

Niniejszy scenariusz zawiera lekcję poświęconą tematowi bioróżnorodności. Scenariusz podzielony jest na dwie części: klasową i terenową.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Bioróżnorodność. Jestem częścią przyrody, kl. IV-VI

Niniejszy scenariusz zawiera lekcję poświęconą tematowi bioróżnorodności. Scenariusz podzielony jest na dwie części: klasową i terenową.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak stworzyć przestrzeń, w której dobrze się uczy?

Przyjazna i komfortowa przestrzeń szkolna sprzyja zdobywaniu wiedzy i wzmacnia współpracę.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak wzmocnić relacje na zakończenie roku szkolnego

Zobacz
Film lub webinarium

Jak tworzyć bezpieczną atmosferę w szkole?

Zobacz
Publikacja

Świętuj, żeby zrozumieć

Zobacz
Film lub webinarium

„Jak tworzyć skuteczne zasady antydyskryminacyjne w szkole”

Zobacz
Publikacja

Uwikłani w wielkie narracje. Jak krytycznie myśleć o...

Publikacja powstała z myślą o uczniach i uczennicach
Zobacz
Publikacja

Zarządzanie konfliktem w szkole

Zobacz
Film lub webinarium

Jak rozpoznawać i reagować na dyskryminację w klasie?

Zobacz
Film lub webinarium

Inspiracje do działań społecznych w szkole

Zobacz
Film lub webinarium

Szkoła bez telefonów – tak czy nie?

Może zamiast winić technologię, warto spróbować zrozumieć młode pokolenie, które przecież nie zna świata bez internetu.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY