„Pogranicze jest taką przestrzenią, w której ciekawi nas odmienność innych, dajemy jej głos. Ale na opowiedzeniu o sobie się nie kończy, bo przychodzi moment, kiedy trzeba wysłuchać innych, samemu się zamienić w słuch, starać się zrozumieć. Dopiero na tej podstawie, powoli, można zacząć budować coś wspólnie – z tych pojedynczych opowieści, budować wspólną opowieść” – mówi Krzysztof Czyżewski, współtwórca Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, przewodniczący Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” w rozmowie z Katarzyną Grubek, kierowniczką działu Kultura i Media w CEO.
Rozmawiamy o tym, jak budować wspólnotę, w której jest miejsce dla obcego („obcowanie – w sercu tego słowa jest obcy”), w jaki sposób praca nad językiem, którym się posługujemy jest pracą nad otwartością, jakie szanse i możliwości stwarza szkoła, która jest zwierciadłem społeczeństwa.
Zachęcamy do wysłuchania tej inspirującej rozmowy.
Jest ona pierwszą z cyklu rozmów „Ucz otwartości” prowadzonych w ramach 15. edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Nagroda przyznawana jest nauczycielkom i nauczycielom, którzy uczą i wychowują w duchu dialogu, otwartości i poszanowania innych; inspirują do działań zgodnych z tymi zasadami i wartościami i odgrywają aktywną rolę w swojej szkole oraz społeczności lokalnej.
Krzysztof Czyżewski – prezes Fundacji ”Pogranicze”, dyrektor Ośrodka ”Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach; praktyk idei, eseista, poeta, autor książek, m.in. „Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei”, „W stronę Xenopolis”; szef wydawnictwa Pogranicze, w którym redaguje m.in. serie “Meridian” oraz “Sąsiedzi”. Animator programów dialogu międzykulturowego na Bałkanach, Kaukazie, Azji Środkowej i innych pograniczach świata. Laureat licznych nagród, m.in. Nagrody Obojga Narodów przyznawanej za znaczący wkład we współpracę Polski i Litwy. Przewodniczący Kapituły Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”.
Nagranie zrealizowała Dominika Panfil.