Jak rozmawiać z uczniami i uczennicami online – również na trudne tematy globalne?

FILM/Webinar

Informacje o materiale

Data dodania: 21.02.2021

Grupa docelowa: Bibliotekarze, Nauczyciele przedmiotowi, Nauczyciele świetlicy, Specjaliści w szkole

Opis materiału

Rozmowa z uczniami i uczennicami w warunkach edukacji zdalnej to spore wyzwanie. Nasze możliwości wzajemnej komunikacji są przecież ograniczone. W formule online trudniej nam wyczuwać emocje, interpretować mowę ciała i stworzyć bezpieczną przestrzeń. Nie zawsze łatwo jest również tak dobrać i sformułować temat, by naprawdę zainteresować nim uczniów i uczennice i tym samym zmotywować ich do aktywnego udziału w dyskusji. Tymczasem to właśnie taka angażująca rozmowa o tym, co ważne jest jednym z tych elementów, którego młodym ludziom może w ostatnim czasie najbardziej brakować.

Kolejne webinarium w ramach “Odpornej szkoły” poświęciliśmy temu, jak podczas lekcji online rozmawiać z uczniami i uczennicami również na trudne tematy.

Zagadnieniu przyjrzeliśmy się przede wszystkim (choć nie tylko) w odniesieniu do tematów globalnych. Rozmowa o migracjach, zmianie klimatu czy równości płci wywołuje emocje, a u niektórych budzi automatyczną wręcz chęć obrony własnego stanowiska.

Jednocześnie ten temat interesuje uczniów i uczennice, którzy na co dzień obserwują, a nawet uczestniczą w związanych z tymi tematami sporach o wartości. W czasie pandemii, gdy napięcia społeczne wzrastają, bezpieczna klasowa dyskusja może być receptą na rozładowanie emocji i odnalezienie równowagi.

Jakie zagadnienia poruszyliśmy podczas webinarium?

Wspólnie zastanawialiśmy się:

  • jak zainicjować z uczniami i uczennicami rozmowę podczas zdalnych lekcji,
  • jak wybierać temat rozmowy i się do niego przygotować,
  • dlaczego warto rozmawiać z uczniami i uczennicami również na trudne tematy globalne,
  • czy jest recepta na dobrą rozmowę online.

Kto skorzysta z treści przekazanych w ramach webinarium?

Wydarzenie skierowane było do wszystkich nauczycieli i nauczycielek, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat tego, jak rozmawiać z uczniami i uczennicami online. Przydatne wskazówki oraz wartościowe inspiracje znajdą w materiałach również ci, którzy szukają pomysłów na ciekawe i angażujące tematy do rozmowy na lekcjach online.

Podczas spotkania online swoimi doświadczeniami oraz wskazówkami dotyczącymi prowadzenia rozmów z młodzieżą podzielili się:

Joanna Waszkowska – nauczycielka języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym w Sosnowcu. Microsoft Innovative Educator Expert oraz ambasadorka i trenerka platformy Edmodo. Włącza edukację globalną oraz wiedzę o mediach do nauczania. Pracuje metodą scaffolding autorsko dostosowaną do nauczania literatury, kultury i języka polskiego.

Barbara Głąb – kulturoznawczyni, nauczycielka filozofii i etyki w Technikum TEB Edukacja w Częstochowie. Absolwentka kursu Centrum Edukacji Obywatelskiej ”Rozmawiajmy o uchodźcach” oraz autorka zestawu aktywności wspomagających rozmowę z młodzieżą wokół najnowszej animacji CEO “Rozmawiajmy o migracjach”.

Jakub Niewiński – nauczyciel języka polskiego i etyki w Szkole Podstawowej nr 1 w Murowanej Goślinie. Twórca projektów i działań wielokulturowych na rzecz tolerancji i akceptacji różnorodności o charakterze lokalnym. Współpracownik Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej. Był mentorem w programie “Liderzy i Liderki Tolerancji” i “Rozmawiajmy o uchodźcach”.

Spotkanie poprowadziły Sylwia Domagała oraz Julia Godorowska zajmujące się edukacją globalną w Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Materiały dodatkowe

Materiały po webinarium "Jak rozmawiać...?"

Pobierz

Podobne materiały

Publikacja

Szkolny kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska

Publikacja dostarcza narzędzi wspierających nauczycielki, nauczycieli, dyrektorki i dyrektorów szkół, a przede wszystkim zachęca uczennice i uczniów
Zobacz
Publikacja

Kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska. Wydanie...

Publikacja zawiera porady, jak zmniejszyć negatywny wpływ codziennych aktywności biurowych i różnych przedsięwzięć organizacyjnych na środowisko.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie: Decydujemy i działamy wspólnie – pierwsze kroki...

Ćwiczenie pozwoli uczniom i uczennicom poczuć ducha wspólnoty poprzez stawianie pierwszych kroków w tworzeniu budżetu partycypacyjnego.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie – Ekosystem w przydomowym ogrodzie

Podczas ćwiczenia uczniowie i uczennice wykorzystają wiedzę na temat funkcjonowania ekosystemów do zaprojektowania ogrodu permakulturowego.
Zobacz
Publikacja

Młodzi głosują. Wybory do parlamentu europejskiego czerwiec 2024....

Zobacz
Publikacja

Młodzi głosują. Wybory do parlamentu europejskiego czerwiec 2024....

Zobacz
Gra

Gra „O rety – REZUS! Czyli (bez)troski małego...

Gra karciana przeznaczona do wykorzystania w klasach, w których nauczyciele pracują z „Better Learning Programme” (BLP).
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Historia nie musi się powtarzać! Nowe historie dla...

Zobacz
Film lub webinarium

Jak zaplanować projekt dotyczący różnorodności?

Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie „Pakiet Platinium a Księga Koheleta”

Ćwiczenie można przeprowadzić na zakończenie omawiania fragmentów „Księgi Koheleta” (Biblia – Stary Testament) lub na godzinie wychowawczej.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Scenariusz „Dobrobyt a dobre życie – dyskusja o...

Zajęcia mają na celu pochylenie się nad pojęciami dobrobytu i dobrego życia jako koncepcji społecznych
Zobacz
Artykuł

Gra „Klimatyczne Wyzwania” – artykuł

W naszej europejskiej inicjatywie edukacyjnej związanej z grą „Klimatyczne Wyzwania” wzięło udział już ponad tysiąc nauczycieli
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY