Jak wzmacniać nauczycieli wobec wyzwań, jakie niesie za sobą praca w wielokulturowej szkole?

FILM/Webinar

Informacje o materiale

Data dodania: 04.11.2022

Grupa docelowa: Dyrektorzy

Opis materiału

Na webinarium dla dyrektorów z cyklu „Odporna szkoła” rozmawialiśmy o tym:

  • Jakich kompetencji potrzebują nauczyciele, by na co dzień pracować z uczniami z różnych kręgów kulturowych?
  • Jak prowadzić z nauczycielami dialog o wyzwaniach z tym związanych?
  • Jak rozwijać kompetencje interkulturowe całej rady pedagogicznej? Takie jak świadomość różnic i podobieństw między kulturą rodzimą i obcą, radzenie w sobie z nieporozumieniami kulturowymi, zdolność do rozumienia punktu widzenia przedstawiciela_ki innej kultury.

To spotkanie było także okazją, byśmy wspólnie zastanowili się nad wyzwaniami, które obecne są w każdej szkole. Wśród nich były:

  • płytka znajomość innych kultur i związana z tym skłonność do stereotypów
  • wykorzystanie potencjału edukacyjnego, który tkwi w tym, jak się różnimy
  • rozwiązywanie problemów wychowawczych, które wynikając z tych różnic
  • poszukiwanie wsparcia w instytucjach z otoczenia szkoły

Swoją wiedzą i doświadczeniem podzieliły się:

  • Agnieszka Szczepanik – psycholożka i psychoterapeutka
  • Anna Wojkowska – wychowawczyni kilku pokoleń młodzieży. Od 15 lat dyrektorka szkoły, nauczycielka matematyki i informatyki. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego z zakresu matematyki i informatyki oraz Studiów Podyplomowych z zakresu Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Certyfikowana trenerka oświaty. Trenerka wspomagania szkół i przedszkoli. Specjalistka w zakresie kompetencji kluczowych.
  • Anna Chełmińska – dyrektorka w szkole społecznej w Kudowie-Zdroju. Słuchaczka Studiów Podyplomowych Liderów Oświaty.

Spotkanie poprowadził Przemysław Kluge, ekspert ds. rozwoju dyrektorów w Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Partnerem wydarzenia jest Norwegian Refugee Council oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.
Sieć dyrektorska „Odporna szkoła” organizowana jest przy współpracy programu „Szkoła ucząca się”. Program ten jest przedsięwzięciem Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez CEO.
Patronem medialnym wydarzenia jest „Dyrektor szkoły. Miesięcznik kierowniczej kadry oświaty”.

Podobne materiały

Film lub webinarium

Emocje? Daj spokój! – jak rozmawiać z nastolatkami...

Zobacz
Film lub webinarium

Jak rozmawiać z młodzieżą o klimacie?

Projektowanie dostępnego uczenia się (UDL) to nowoczesne podejście do nauczania, które pozwala tworzyć lekcje uwzględniające potrzeby wszystkich
Zobacz
Film lub webinarium

Sztuka (w) edukacji. Jak korzystać ze sztuki w...

Obejrzyj webinarium „Sztuka (w) edukacji. Jak korzystać ze sztuki w szkole?”. Webinarium prowadzi Marta Przybył z Muzeum
Zobacz
Publikacja

Dobre praktyki w projektach młodzieżowych na rzecz zmiany

Zobacz
Film lub webinarium

Niegrzeczne, zestresowane czy skrzywdzone? Jak wspierać ucznia i...

Jak pracować z uczniem ze złożoną historią, nie tracąc przy tym własnych zasobów? Jak dostrzec więcej niż
Zobacz
Film lub webinarium

Trzeba mieć zdrowie i nerwy, by (się) uczyć....

Nowy przedmiot to szansa, by troska o zdrowie – psychiczne, fizyczne i społeczne – stała się kluczowym
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Kosmiczne rewolucje. Spektakl

Zobacz
Publikacja

Myśląc o wieloetniczności

Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

„Z Krainy Stresu do Krainy Spokoju” Kurs Nawigacji...

Materiał dodatkowy do projektów CEO opartych na metodzie Better Learning Programme (BLP) przeznaczony dla uczniów i uczennic.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

„Z Krainy Stresu do Krainy Spokoju” Kurs Nawigacji...

Materiał dodatkowy do projektów CEO opartych na metodzie Better Learning Programme (BLP) przeznaczony dla uczniów i uczennic.
Zobacz
Film lub webinarium

Jak utrzymać zaangażowanie uczniów w projekcie edukacyjnym?

Wszystko, co musisz wiedzieć o zaangażowaniu uczniów, by kontynuować i doprowadzić projekt edukacyjny do finału.
Zobacz
Film lub webinarium

Dobrostan psychiczny i dobre relacje w szkole

Webinar z psychologiem poświęcony budowaniu dobrych relacji w szkole i zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzież
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY