Opis materiału
Każdy nauczyciel i każda nauczycielka aranżuje współpracę uczniów. Często jednak jej potencjał nie jest w pełni wykorzystywany. Uczniowie podczas pracy w grupie mają problemy z podzieleniem się się elementami zadania i nie wiedzą jak się ze sobą komunikować. Zdarza się, że są niechętni wobec tej formy.
Tymczasem współpraca to jest jedna z najważniejszych życiowych kompetencji . Jej wykorzystywanie przez nauczyciela to także niezawodny sposób na zaangażowanie młodych ludzi w zajęcia i ich trwalsze uczenie się.
Zapraszamy do obejrzenia webinarium, podczas którego głębiej przyglądaliśmy się współpracy w szkole i sprawdzaliśmy jakie małe rzeczy warto w niej zmienić, by przynosiła dużo większe edukacyjne efekty.
Rozmawialiśmy o tym:
- co zrobić zanim rozpoczniemy pracę w grupie, by przebiegała ona efektywnie,
- jak uczyć wzajemnej życzliwości i szacunku podczas pracy w grupie,
- jak ustalić zasady pracy w grupie, których młodzi ludzie będą przestrzegać,
- jak selekcjonować zadania, by w grupie realizować te, które realnie zachęcają do współpracy.
Gościnami były:
- Marta Hołub – dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 we Wrocławiu. Absolwentka Studiów Podyplomowych Liderów Oświaty. Z Centrum Edukacji Obywatelskiej współpracuje od 2012 roku jako dyrektorka konsultantka na SPLO, trenerka w programie “Szkoła ucząca się” i doradczyni w projekcie “Szkoła dla innowatora”.
- Agnieszka Wenda – nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 82 w Warszawie, trenerka i doradczyni. Współpracuje z Centrum Edukacji Obywatelskiej od 2009, najpierw jako uczestniczka kursów, później jako mentorka i trenerka w programie “Szkoła ucząca się”. Współautorka poradnika dla nauczycieli “OK zeszyt”. Doradczyni w projekcie “Szkoła dla innowatora”.
- Olga Tórz-Wciórka – nauczycielka języka polskiego i wychowawczyni w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Szprotawie. Uczestniczka projektu Szkoła dla innowatora, w ramach którego pracuje na co dzień nad rozwijaniem kompetencji współpracy.
Spotkanie poprowadziła główna Magdalena Bogusławska, ekspertka merytoryczna w realizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej projekcie “Szkoła dla innowatora”.
Materiały dodatkowe:
- O kompetencji współpracy
- Artykuł „Zrozumieć kompetencje. Praktyki i podejścia sprzyjające systematycznemu rozwijaniu kompetencji w szkole” dr Jędrzeja Witkowskiego
- Artykuł “Zmiany w szkolnej przestrzeni – 9 praktycznych wskazówek”