Opis materiału
Uczniowie i uczennice, którzy uczą się w zrozumiałym dla siebie języku, są bardziej zaangażowani i robią to chętniej. Jednak umiejętności językowe, które umożliwiają codzienną komunikację, nie gwarantują sukcesu edukacyjnego. Z tego powodu tak ważna jest praca nad językiem edukacji szkolnej, czyli językiem, jakim napisane są podręczniki szkolne i którego znajomość jest niezbędna do prezentacji tego, co się wie i rozumie.
Materiały ułatwiające naukę danego przedmiotu przy odpowiednim wsparciu może przygotować każdy nauczyciel i nauczycielka. Na kolejnym webinarium z cyklu “Polska – Ukraina. Razem w szkole” rozmawialiśmy o tym:
- jak przygotowywać materiały ułatwiające naukę na lekcjach przedmiotowych (m.in. skracać teksty, upraszczać zdania, dodawać obrazki i wykresy),
- jak formułować polecenia, by były zrozumiałe dla uczniów słabo mówiących po polsku,
- jak uczyć języka edukacji, czyli słownictwa przedmiotowego (np. przydawka, mnożenie, wymiana gazowa), by wspierać uczniów cudzoziemskich w aktywnym rozumieniu zagadnień,
- gdzie szukać wsparcia i gotowych materiałów.
Naszymi gośćmi byli nauczyciele-praktycy, którzy pracują w oddziałach przygotowawczych i klasach mieszanych:
- Agnieszka Czekalska – nauczycielka wczesnoszkolnej w oddziale przygotowawczym w szkole podstawowej w Warszawie,
- Anna Millati – nauczycielka języka polskiego w zespole szkół w Gdańsku,
- Marta Gębka – nauczycielka biologii i języka polskiego jako obcego w szkole podstawowej w Poznaniu,
- Dawid Kaniewski – nauczyciel wychowania fizycznego w szkole podstawowej w Poznaniu.
Spotkanie poprowadzi koordynatorka cyklu „”Odporna szkoła”” i ekspertka badająca procesy uczenia się, Katarzyna Pijanowska.