Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, widzimy potrzebę rozmowy o świecie i o tym, jaki wpływ mamy w jego kształtowaniu. Co możemy robić, aby był bardziej sprawiedliwy, równy, bezpieczny? Naturalną potrzebą jest też chęć działania na rzecz zmiany na lepsze. Czujemy ją my i czują ją nasi uczniowie i uczennice.
Podczas webinarium Środowisko przyrodnicze lokalnie zwróciliśmy uwagę na miejską przyrodę, jej wartość i uważności na naturę obok nas. Młodzież zastanowi się jak, jako świadomi przyrodniczo obywatele i obywatelki, mogą zadbać o środowisko lokalne – również w ramach projektów młodzieżowych i szkolnych działaniach na rzecz środowiska przyrodniczego.
Zapraszamy do obejrzenia nagrania ze spotkania. Na dole strony znajdziesz również prezentację oraz zadanie do wykonania. Więcej na temat serii oraz formularz do rejestracji na kolejne spotkanie, znajdują się na naszej stronie.
Webinarium Środowisko przyrodnicze lokalnie, w ramach serii spotkań Młodzież stawia na środowisko, jest finansowane
przez m. st. Warszawa.
Webinarium poświęcone budowaniu sieci wzajemnego wsparcia wśród nauczycieli:
jak to, że mamy różne doświadczenia oraz perspektywy, sprawia, że możemy w wyjątkowy sposób pomagać sobie nawzajem w gronie nauczycielskim,
jak zadbać o regularność, stabilną strukturę, skuteczność i bezpieczeństwo pomocy koleżeńskiej,
jak współpraca i wzajemne wsparcie nauczycieli wpływają na uczennice i uczniów.
Z Natalią Boszczyk i Jarosławem Kordzińskim rozmawiają Katarzyna Pijanowska i Emilia Kędziorek.
Natalia Boszczyk
Jarosław Kordziński
Dyplomowana nauczycielka języka polskiego w Niepublicznej Szkole Podstawowej nr 13 i w Niepublicznym Liceum nr 43 w Warszawie, certyfikowana tutorka, trenerka, mentorka w kursach dla nauczycieli, psychoedukatorka, twórczyni bloga Szkoła Dobrej Relacji, poprzez którego pomaga nauczycielom oraz rodzicom budować dobre relacje w szkole i w domu. Autorka książek „Dobre relacje w szkole” oraz „Kryzysowy Niezbędnik Nauczyciela”.
Trener, coach, mediator, moderator procesów rozwojowych osób i organizacji głównie w obszarze edukacji. Na co dzień związany z Centrum Komunikacji i Mediacji AKADEMIA DIALOGU. Przez lata partner kluczowych podmiotów wspierających rozwój edukacji: MEN, CODN/ORE, CEO, FRDL. Stały współpracownik „Dyrektora szkoły”, autor kilkunastu książek poświęconych edukacji oraz psychologii pozytywnej.
https://youtu.be/jqyslX7QvsA
[post_title] => O budowaniu sieci wsparcia dla nauczycieli
[post_excerpt] =>
[post_status] => publish
[comment_status] => closed
[ping_status] => open
[post_password] =>
[post_name] => o-budowaniu-sieci-wsparcia-dla-nauczycieli
[to_ping] =>
[pinged] =>
[post_modified] => 2023-02-02 15:54:39
[post_modified_gmt] => 2023-02-02 14:54:39
[post_content_filtered] =>
[post_parent] => 0
[guid] => https://biblioteka.ceo.org.pl/?p=12659
[menu_order] => 0
[post_type] => post
[post_mime_type] =>
[comment_count] => 0
[filter] => raw
)
[2] => WP_Post Object
(
[ID] => 12642
[post_author] => 59
[post_date] => 2023-02-01 09:44:46
[post_date_gmt] => 2023-02-01 08:44:46
[post_content] => Artykuł przeznaczony jest dla nauczycieli(-lek), szkolnych specjalistów (-ek) i dyrektorów(-ek), którzy chcą, aby edukacja w klasach, w który są uczniowie z Polski i z Ukrainy, była ofertą wysokiej jakości. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna i proces uczenia się to naczynia połączone.
Napływ uczniów z Ukrainy spowodował – zresztą zupełnie uzasadnioną – silną koncentrację szkół na kwestiach związanych z doświadczeniem wojny, migracji i nieznajomością języka. Warto jednak pamiętać, że na proces uczenia się tych uczniów wpływa wiele czynników, zarówno środowiskowych (np. warunki w jakich dziecko przebywa, wsparcie rodziny), jak i związanych z samym dzieckiem (np. umiejętność radzenie sobie z wchodzeniem w relacje w ogóle – nie tylko w kontekście zmiany środowiska, ale i możliwości intelektualnych, wcześniejszego doświadczenia edukacyjnego, stanu zdrowia i sprawności).
W niniejszym materiale zawarto podpowiedzi, w jaki sposób prowadzić rozpoznawanie potrzeb i możliwości uczniów ukraińskich, co można zrobić, by skuteczniej planować i wdrażać pomoc psychologiczno-pedagogiczną.
Tekst powstał w partnerstwie z Norwegian Refugee Council.
[post_title] => Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla ukraińskich uczniów w szkołach
[post_excerpt] =>
[post_status] => publish
[comment_status] => closed
[ping_status] => open
[post_password] =>
[post_name] => pomoc-psychologiczno-pedagogiczna-dla-ukrainskich-uczniow
[to_ping] =>
[pinged] =>
[post_modified] => 2023-02-01 09:44:46
[post_modified_gmt] => 2023-02-01 08:44:46
[post_content_filtered] =>
[post_parent] => 0
[guid] => https://biblioteka.ceo.org.pl/?p=12642
[menu_order] => 0
[post_type] => post
[post_mime_type] =>
[comment_count] => 0
[filter] => raw
)
[3] => WP_Post Object
(
[ID] => 12627
[post_author] => 59
[post_date] => 2023-02-01 09:36:19
[post_date_gmt] => 2023-02-01 08:36:19
[post_content] => Materiał skierowany jest do dyrektorów szkół, którzy mierzą się z nadal trwającym napływem uczniów z Ukrainy.
Dyrektorzy i dyrektorki polskich szkół podjęli wyzwanie związane z „migrowaniem” w systemie edukacji uczniów z Ukrainy. Uczniowie przychodzą i odchodzą, na ich miejsce pojawiają się nowi. Takie sytuacje wiążą się z podejmowaniem trudnych decyzji związanych z przypisaniem ucznia do klasy, czy włączaniem go w środowisko szkoły. Materiał zawiera najistotniejsze elementy związane z rekrutacją i adaptacją ucznia, opisane w syntetyczny sposób.
Tekst powstał w partnerstwie z Norwegian Refugee Council.
[post_title] => Jak przyjmować w szkole nowych uczniów? 6 najważniejszych kroków
[post_excerpt] =>
[post_status] => publish
[comment_status] => closed
[ping_status] => open
[post_password] =>
[post_name] => jak-przyjmowac-w-szkole-nowych-uczniow
[to_ping] =>
[pinged] =>
[post_modified] => 2023-02-01 10:39:19
[post_modified_gmt] => 2023-02-01 09:39:19
[post_content_filtered] =>
[post_parent] => 0
[guid] => https://biblioteka.ceo.org.pl/?p=12627
[menu_order] => 0
[post_type] => post
[post_mime_type] =>
[comment_count] => 0
[filter] => raw
)
[4] => WP_Post Object
(
[ID] => 12617
[post_author] => 50
[post_date] => 2023-01-30 09:42:55
[post_date_gmt] => 2023-01-30 08:42:55
[post_content] => Sposób oceniania wywołuje gorące dyskusje z rodzicami i wewnątrz rady pedagogicznej. Jednak podjęcie tej, czasem niełatwej rozmowy jest pierwszym krokiem do wypracowania systemu oceniania, który uspokoi emocje, pomoże nauczycielom w nauczaniu, a uczniom w uczeniu się.
Doświadczona dyrektorka i dyrektor oraz uznana ekspertka w dziedzinie oceniania kształtującego opowiedzieli o swoich doświadczeniach z takich rozmów: zarówno tych zwieńczonych sukcesem, jaki tych, które zakończyły się niepowodzeniem.
Podczas spotkania rozmawialiśmy:
jak inicjować i prowadzić satysfakcjonujące rozmowy z nauczycielami i rodzicami, które mogą doprowadzić do wyboru najlepszego systemu oceniania w danej szkole
co powoduje opór nauczycieli i rodziców przed zmianą dotychczas stosowanego systemu oceniania i jak sobie z nim radzić
jakie dobre praktyki wprowadziły konkretne szkoły dzięki owocnej dyskusji o ocenianiu.
“W szkolnych rozmowach o ocenianiu zarówno nauczyciele, jak i rodzice często odwołują się do uproszczonej argumentacji. Ci pierwsi mają swoje nawyki, a drudzy potrzebują prostych narzędzi do opisu rozwoju ich dziecka. To ‘usztywnia' stanowiska i utrudnia znajdowanie rozwiązań. Podczas webinarium będziemy poszukiwać sposobów na rozmowę, w której centrum jest pytanie o wpływ oceniania na uczenie się” - mówi Przemysław Kluge, ekspert Centrum Edukacji Obywatelskiej, który poprowadził nasze spotkanie.
Jego gościniami i gościem były:
Beata Kacprowicz - nauczycielka od 1987 r., a dyrektorka od 1999 r. Pracuje w SP nr 3 w Malborku. Współpracuje z Centrum Edukacji Obywatelskiej od ponad 20 lat (Kształcenie Obywatelskie w Szkole Samorządowej, Szkoła ucząca się). W 2009 r. ukończyła Studia Podyplomowe Liderów Oświaty, a później była na nich konsultantką.
Danuta Sterna - ekspertka Centrum Edukacji Obywatelskiej w dziedzinie oceniania kształtującego i OK Zeszyt. Jest autorką licznych publikacji i książek na ten temat (m.in. Ocenianie kształtujące w praktyce, Uczę (się) w szkole). Prowadzi bloga Oś świata.
Katarzyna Zawojska - nauczycielka języka polskiego z 25-letnim doświadczeniem, wieloletnia wicedyrektorka, od 4 lat dyrektorka, entuzjastka aktywnej i efektywnej edukacji. Mówi o sobie, że została dyrektorką, żeby móc mieć wpływ na zmiany w edukacji od środka. Pracowała jako nauczycielka, dyrektorka szkoły, a także wykładowczyni na Politechnice Warszawskiej.
Partnerem wydarzenia jest Norwegian Refugee Council oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Sieć dyrektorska "Odporna szkoła" organizowana jest w ramach programu „Szkoła ucząca się".
Program ten jest przedsięwzięciem Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez CEO.
Patronem medialnym wydarzenia jest "Dyrektor szkoły. Miesięcznik kierowniczej kadry oświaty”.
[post_title] => Ocenianie, które pomaga w nauczaniu i uczeniu się. Wypracuj system dla Twojej szkoły
[post_excerpt] =>
[post_status] => publish
[comment_status] => closed
[ping_status] => open
[post_password] =>
[post_name] => ocenianie-ktore-pomaga-w-nauczaniu-i-uczeniu-sie-wypracuj-system-dla-twojej-szkoly
[to_ping] =>
[pinged] =>
[post_modified] => 2023-01-30 09:42:55
[post_modified_gmt] => 2023-01-30 08:42:55
[post_content_filtered] =>
[post_parent] => 0
[guid] => https://biblioteka.ceo.org.pl/?p=12617
[menu_order] => 0
[post_type] => post
[post_mime_type] =>
[comment_count] => 0
[filter] => raw
)
[5] => WP_Post Object
(
[ID] => 12609
[post_author] => 28
[post_date] => 2023-01-26 17:35:23
[post_date_gmt] => 2023-01-26 16:35:23
[post_content] =>
Niniejszy scenariusz ma pomóc przyjrzeniu się zagadnieniu równości płci globalnie.
Materiał jest wprowadzeniem do tematyki równości płci w perspektywie globalnej. Zachęcamy w nim do prowadzenia zajęć, w ramach których uczniowie i uczennice sami będą dowiadywali się na temat aktualnych wyzwań w obszarze równości płci. Scenariusz wspiera w ukazaniu tego, że w każdej polityce, decyzji, przyglądaniu się globalnym wyzwaniom potrzebne jest nałożenie filtra płci - uwzględnianie perspektywy płci w różnych obszarach życia, zarówno w kontekście wyzwań i problemów, jak i proponowanych czy wdrażanych rozwiązań.
Materiał powstał, w ramach programu Globalna szkoła. Razem dla równości, realizowanego w ramach projektu Szkoła otwartości. Wspieranie równości płci. Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Niniejszy materiał ma pomóc w realizacji projektu młodzieżowego i utrzymaniu motywacji młodzieży przy realizacji wyznaczonych celów.
Bardzo dobry temat projektu i początkowy zapał młodzieży nie zawsze oznaczają, że projekt się uda. Czasem w działaniach projektowych wyraźnie daje o sobie znać proces grupowy, który polega na przejściu od początkowego entuzjazmu do rozczarowania i zniechęcenia. Czasem z tego stanu wychodzimy na prostą, a czasem niestety w nim pozostajemy. W uniknięciu trudności może pomóc określenie już na samym początku celu projektu i odpowiednie motywowanie młodzieży w trakcie pracy projektowej.
Materiał powstał, w ramach programu Globalna szkoła. Razem dla równości, realizowanego w ramach projektu Szkoła otwartości. Wspieranie równości płci. Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
[post_title] => Co zrobić, by projekt cały czas trwał? Ćwiczenia
[post_excerpt] =>
[post_status] => publish
[comment_status] => closed
[ping_status] => open
[post_password] =>
[post_name] => co-zrobic-by-projekt-caly-czas-trwal-cwiczenia
[to_ping] =>
[pinged] =>
[post_modified] => 2023-02-03 12:11:51
[post_modified_gmt] => 2023-02-03 11:11:51
[post_content_filtered] =>
[post_parent] => 0
[guid] => https://biblioteka.ceo.org.pl/?p=12606
[menu_order] => 0
[post_type] => post
[post_mime_type] =>
[comment_count] => 0
[filter] => raw
)
[7] => WP_Post Object
(
[ID] => 12604
[post_author] => 28
[post_date] => 2023-01-26 16:50:33
[post_date_gmt] => 2023-01-26 15:50:33
[post_content] =>
Niniejszy materiał ma pomóc w realizacji projektu młodzieżowego i znalezieniu lokalnych sojuszników.
Każdy projekt zdefiniowany przez młodzież jest cenny, gdyż wynika on z jej potrzeb, zainteresowań. Istotne jest, aby projekt nie miał zbyt wielu wątków, które nie zawsze łączą się ze sobą lub powodują, że trudno jest określić, czym właściwie zajmuje się młodzież. Na początku określania tematu projektu warto się zastanowić, czy w naszej najbliższej okolicy jest coś, co można wykorzystać w projekcie, być może uczynić to tematem projektu. Projekty osadzone lokalnie mają ogromną moc, wiążą młodzież z ich miejscem życia, pokazują miejscowość w nieco innym świetle. Każda miejscowość ma swój potencjał – są nim ludzie, organizacje, przyroda, instytucje, firmy itp. W tym materiale pokażę, jak zaplanować projekt, by wykorzystywał ten lokalny potencjał.
Materiał powstał, w ramach programu Globalna szkoła. Razem dla równości, realizowanego w ramach projektu Szkoła otwartości. Wspieranie równości płci. Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
[post_title] => Projekt osadzony lokalnie. Ćwiczenia
[post_excerpt] =>
[post_status] => publish
[comment_status] => closed
[ping_status] => open
[post_password] =>
[post_name] => projekt-osadzony-lokalnie-cwiczenia
[to_ping] =>
[pinged] =>
[post_modified] => 2023-02-03 12:12:43
[post_modified_gmt] => 2023-02-03 11:12:43
[post_content_filtered] =>
[post_parent] => 0
[guid] => https://biblioteka.ceo.org.pl/?p=12604
[menu_order] => 0
[post_type] => post
[post_mime_type] =>
[comment_count] => 0
[filter] => raw
)
[8] => WP_Post Object
(
[ID] => 12589
[post_author] => 28
[post_date] => 2023-01-26 16:46:05
[post_date_gmt] => 2023-01-26 15:46:05
[post_content] =>
Niniejszy materiał ma pomóc w realizacji projektu młodzieżowego i wzmacniania wiedzy na temat aktualnych wyzwań (które często są trudnymi tematami, wzbudzającymi dużo emocji, generującymi wiele różnych opinii).
Przekaz medialny, który do nas dociera, nie zawsze odpowiada rzeczywistości. Wiele firm stara się wpływać na konsumentki i konsumentów. Codziennie słuchając radia, oglądając programy telewizyjne czy czytając informacje, możemy się spotkać z manipulacją. Niestety brakuje nam czasu, a także narzędzi, by takie działania dostrzec. Ludzie często są przekonani, że to, co publikowane w przestrzeni publicznej, jest prawdą, i dzielą się treściami bezkrytycznie, tym samym umożliwiając ich szybsze dotarcie do większej grupy odbiorców. Maksymy, że fake news rozchodzi się sześć razy szybciej niż prawda lub że tysiąc razy powtórzona plotka staje się prawdą, niestety oddają współczesne realia. Dzięki kilku prostym ćwiczeniom możemy nauczyć młodzież, jak odróżniać prawdę od manipulacji.
Materiał powstał, w ramach programu Globalna szkoła. Razem dla równości, realizowanego w ramach projektu Szkoła otwartości. Wspieranie równości płci. Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
[post_title] => Krytyczna postawa wobec mediów. Ćwiczenia
[post_excerpt] =>
[post_status] => publish
[comment_status] => closed
[ping_status] => open
[post_password] =>
[post_name] => krytyczna-postawa-wobec-mediow-cwiczenia
[to_ping] =>
[pinged] =>
[post_modified] => 2023-02-03 12:13:21
[post_modified_gmt] => 2023-02-03 11:13:21
[post_content_filtered] =>
[post_parent] => 0
[guid] => https://biblioteka.ceo.org.pl/?p=12589
[menu_order] => 0
[post_type] => post
[post_mime_type] =>
[comment_count] => 0
[filter] => raw
)
[9] => WP_Post Object
(
[ID] => 12570
[post_author] => 62
[post_date] => 2023-01-23 11:29:45
[post_date_gmt] => 2023-01-23 10:29:45
[post_content] => Publikacja Jak uczyć o klimacie? Praktyczny przewodnik po rzetelnej edukacji klimatycznej powstała z myślą o nauczycielach i nauczycielkach oraz wszystkich osobach zaangażowanych w działalność edukacyjną, które chcą mówić o zmianie klimatu i angażować uczniów i uczennice w działania na rzecz ochrony klimatu.
W niniejszej broszurze kompleksowo podpowiadamy, w jaki sposób budować zaangażowanie młodzieży w działanie na rzecz klimatu, jak kształtować jej kompetencje niezbędne do funkcjonowania we współczesnym zglobalizowanym i pełnym kryzysów świecie, a także zachęcamy do autorefleksji, która wesprze młodych ludzi w rozwoju w zakresie edukacji klimatycznej. Podajemy przykłady, w jaki sposób włączać wątki klimatyczne na wybranych przedmiotach w ramach podstawy programowej dla szkół podstawowych od klas IV i ponadpodstawowych, oraz wskazujemy konkretne materiały mogące wesprzeć rzetelną i wartościową edukację klimatyczną w szkole.
[post_title] => Jak uczyć o klimacie? Praktyczny przewodnik po rzetelnej edukacji klimatycznej
[post_excerpt] =>
[post_status] => publish
[comment_status] => open
[ping_status] => open
[post_password] =>
[post_name] => jak-uczyc-o-klimacie-praktyczny-przewodnik-po-rzetelnej-edukacji-klimatycznej
[to_ping] =>
[pinged] =>
[post_modified] => 2023-01-24 16:01:23
[post_modified_gmt] => 2023-01-24 15:01:23
[post_content_filtered] =>
[post_parent] => 0
[guid] => https://biblioteka.ceo.org.pl/?p=12570
[menu_order] => 0
[post_type] => post
[post_mime_type] =>
[comment_count] => 0
[filter] => raw
)
)
[post_count] => 10
[current_post] => -1
[in_the_loop] =>
[post] => WP_Post Object
(
[ID] => 12708
[post_author] => 28
[post_date] => 2023-02-07 13:21:03
[post_date_gmt] => 2023-02-07 12:21:03
[post_content] =>
Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, widzimy potrzebę rozmowy o świecie i o tym, jaki wpływ mamy w jego kształtowaniu. Co możemy robić, aby był bardziej sprawiedliwy, równy, bezpieczny? Naturalną potrzebą jest też chęć działania na rzecz zmiany na lepsze. Czujemy ją my i czują ją nasi uczniowie i uczennice.
Podczas webinarium Środowisko przyrodnicze lokalnie zwróciliśmy uwagę na miejską przyrodę, jej wartość i uważności na naturę obok nas. Młodzież zastanowi się jak, jako świadomi przyrodniczo obywatele i obywatelki, mogą zadbać o środowisko lokalne – również w ramach projektów młodzieżowych i szkolnych działaniach na rzecz środowiska przyrodniczego.
Zapraszamy do obejrzenia nagrania ze spotkania. Na dole strony znajdziesz również prezentację oraz zadanie do wykonania. Więcej na temat serii oraz formularz do rejestracji na kolejne spotkanie, znajdują się na naszej stronie.
Webinarium Środowisko przyrodnicze lokalnie, w ramach serii spotkań Młodzież stawia na środowisko, jest finansowane
przez m. st. Warszawa.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.Polityka prywatności
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
Cookie
Duration
Description
cookielawinfo-checkbox-analytics
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional
11 months
The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy
11 months
The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.